| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut.
Am avut sex neprotejat, dar dupa ea a luat pastila de a doua zi. Din pacate nu am gasit o la farmacie chiar dupa, iar zilele urmatoare a fost plecata si nu a putut sa o ia efectiv, asadar a luat-o cu cateva ore inainte sa se faca 72 ore.
Mentionez ca NU am terminat in interior, ba chiar nici nu am simtit cum ca ar urma sa termin inainte sa scot. Am scos cam cu 1 minut inainte, am avut mare grija sa nu atinga deloc zona vaginala fluidul, insa nu pot sa stiu daca cumva precum-ul a ajuns inauntru. Au trecut 7 zile de la pastila si nu i-a venit ciclul, sa ma sperii?

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Da, ar fi cazul sa te sperii. Cand ai inceput actul sexual trebuia sa ai la indemana un prezervativ pentru protectie.

| SharpEagle a răspuns:

Pastila de "a doua zi" e ideal sa se adminsitreze cel tarziu...a doua zi. Merge si dupa 48 ore, dar dupa deja scade in eficacitate. Cu cat mai repede, cu atat mai eficace (poate fi luat chiar si imediat dupa actul sexual).
Depinde foarte mult de data exacta ovulatiei efective, daca s-a produs deja inainte de contactul sexual. Pastila asta actioneaza in 3 directii: 1. previne iesirea ovulului din ovar, 2. previne ovului deja iesit sa fie fecundat, 3. previne fixarea unui ovul deja fecundat sa se fixeze in uter si sa inceapa dezvoltarea sarcinii.
Deci, eficacitatea maxima a pastilei este inainte de ovulatie, cand practic anuleaza scenariile 2 si 3. Daca s-a trecut de ovulatie, eficacitatea scade. De aceea trebuie luata imediat si nu la 2-3 zile, cand poate ovulul deja a fost fecundat de spermatozioid, moment de la care efectul pastilei se rezuma la incercarea de a preveni fixarea lui in uter, care nu mai are un procent asa de ridicat de reusita (dar totusi, considerabila).

In ce va priveste pe voi, faptul ca nici macar nu ai ejaculat in interior, da, reduce substantial sansele ca ea sa fi ramas. Oricum, in lichidul seminal/spermatic nu prea exista spermatozoizi, desi sunt studii care arata ca s-a putut fixa o sarcina doar cu sperma din lichidul respectiv., desi e mult mai greu.

Apoi, zici ca au trecut 7 zile de la pastila, deci in total cam 10 zile de cand ati avut raportul, nu? Inteleg ca aia era data calendaristica la care ea stia ca trebuie sa-i vina ciclul? Nu de alta, dar ovulatia se intampla cam in zilele a 9-a pana la a 15-a dupa prima zi de ciclu. Deci, sunt doua scenarii:
1. Daca aia era data cand preconiza ea sa-i vina ciclul, inseamna ca voi ati facut-o intr-o perioada cand deja era foarte improbabil ca ea sa ramana (sau oricum, pe la incheierea perioadei de fertilitate).
2. Daca doar presupui ca ar trebui sa-i vina, verifica si cu ea calendarul, ca nu trebuie sa-i vina mai devreme daca ar fi luat pastila de a doua zi. Dimpotriva, s-ar zice ca s-ar putea chiar sa-i intarzie putin, asta ca si efect secundar al pastilei.

Luati-va teste de sarcina si vedeti (trebuie sa treaca 3 sapt de la actul sexual ca sa le poata face). Si folositi prezervativ.

| SfatuitorulPriceput a răspuns:

Spune i sa faca un test rapid de sarcina si lasa prostiile, costa aprox 15lei pup succes la parenting