| ionutchiriac222 a întrebat:

Salut! Am cunoscut acum câteva săptămâni o fată de care îmi place. M-am enervat nițel când am văzut un prieten de-al meu că s-a grăbit și s-a băgat pe ea, în fine, doar s-au lins de câteva ori și aia a fost, ea fiind prietenă cu sora lui. Oricum, nici eu nu m-am băgat între și ei, și n-am zis nimic ca să nu stric prietenia mea cu băiatul ăsta. Dacă s-ar fi pus împreună chiar m-aș fi bucurat pentru ei. După ceva timp, fata asta mi-a trimis mesaj sau m-a sunat, în fine, și de atunci mai vorbim, am ieșit cu toții afară (și cu tovarășul meu). Am aflat că prietenul meu m-a vorbit pe la spate (chiar de la ea și mă rog și el mi-a zis pe urmă că e supărat pe mine din același motiv - „vezi ce se întâmplă dacă avem fete în grup") că vreau să-i fur gagica (ăsta între timp voia să se bage pe încă una - așa că eu nu stau de cum are el chef).

În fine, m-a bucurat enorm că a venit la mine la școală (ea fiind la alt liceu în partea cealaltă a orașului), pentru că am avut eu campania electorală pentru președintele școlii (unde a ieșit o mare caterincă), dar tot nu-l consider un semn neapărat.

Cum aș putea să-i spun indirect că o plac? Și asta cu sărutul direct am mai încercat-o la altă fată (a mers, nici eu nu știam atunci cum se sărută, nici ea), dar nu-mi place la pocneală. Am curaj, dar nu vreau să o fac direct. Vreau mai întâi să simt și din partea ei ceva și să fie mai mult decât amabilitatea că suntem vecini / prieteni. Nu-mi pasă nici de fostul ei, nici de ce chef are tovarășul meu cu ea (că dacă apare alta o schimbă).

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Indirect nu functioneaza niciodata!
Fata are nevoie de o confirmare directa si clara, fiindca indirect lasa loc de confuzie.

1. Ii spui in fata ca o placi si daca vrea sa-ti fie prietena.
2. daca accepta ii spui ca doresti sa iesiti impreuna la o inghetata, cafea, prajitura sau pizza si sa va plimbati.

Daca fata accepta sa fiti prieteni, este important sa-ti infromezi prietenul ca sunteti in relatie, ca sa eviti orice conflict cu el si sa fie clar pentru toata lumea cine este cu cine.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu ii spune, arata-i. Da-i de inteles.
Cheam-o la o plimbare, bag-o intr-o cafenea, multumeste-i pentru iesire. Da-te pe langa ea, uita-te in ochii ei, zambeste-i.
Daca nu te place, va baga niste pretexte sa nu va vedeti, tu vei intelege mesajul si iti vei vedea de treaba.

| ionutchiriac222 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Da, acum nu știe ce să facă: să se întoarcă la fostul ei sau nu... deci minte-i zboară în altă parte, pe moment

| Emma30555 a răspuns:

Invit o undeva, creaza o legatura, la o intalnire poti incerca si un sarut.nu e asa complicat. Sarutul poate fi simplu la inceput, apoi si frantuzesc nu trebuie fortate chestiile astea dar nici planificate, fa ce simti.

| Crackman a răspuns:

De ce complici? Zii direct ce vrei scapi de stres

| ionutchiriac222 explică (pentru Crackman):

N-am 14 ani să-i zic „știi ceva, îmi place de tine". Chiar nu cred că ar funcționa

| Crackman a răspuns (pentru ionutchiriac222):

Este opinia mea, tu faci exact cum crezi