| Ion445 a întrebat:

Salut!
Am iesit cu o femeie, ea are 26 de ani. Tipa vine dupa o despartire, avand o relatie de 3 ani.Are 3 luni de cand s-a despartit, despartirea nu fiind una frumoasa, ea fiind parasita si înșelata.
Dupa 3 luni am intrat eu in scena, am vorbit, dupa o perioada am iesit la o intalnire. Ea a tras mai multe apropouri, eu eram in dubi daca sa ies sau nu si le mai dadeam l-a intors.
Am decis sa ies si spre surprinderea mea, mi-a placut de ea, are genu de lucruri pe care mi le doresc de la o femeie.Intalnirea a fost una reusita, ne-am simtit bine, am vazut ca avem lucruri in comun. Dupa, 2 saptamani am continuat sa vorbim, scria si ea, imi dadea mesaje.Glume peste glume, legate si de noi, legat de un viitor. La un momendat mi s-a parut ca nu mai investe atat in conversatie. Am intrebat-o daca e ok si i-am zis ca am sesizat asta, dar a zis ca nu e asa. Dupa am mai vorbit cateva zile si am vazut niste ezitări in momentul in care i-am propus o noua întâlnire. Asa ca i-am reamintit de ce i-am zis cu 3 zile in urma, si anume daca nu mai prezinta interes conversatia noastra sa spuna, nu e nici o problema. A zis ca am dreptate si dupa ce am mai vorbit catrva mesaje. Am intrebat-o daca sigur nu vrea sa facem o iesire si imi zice ca, nu e pregatita pentru o relatie, nu a depasit momentul.Asa ca am incheiat discutia frumos.
Toatea astea vin intr-un moment in care fostul ei e in vacanta prin Europa, si din poze omul pare fericit, o duce bine. Am o vagă impresie ca lucru asta a cam afectat-o, insa bineînțeles ca nu e o scuza pentru povestea mea, doar am mentionat asta pentru ca are legatura cu intrebarea mea.
Mie imi place de ea, insa nu o sa insist, deja simt ca am fost putin pe post de pansament, insa rana fiind prea mare sangele tot a curs. Sunt curios ce parere aveti voi, tipa chiar vorbea serios, sau e doar o vrajeala?

23 răspunsuri:
| wildthing a răspuns:

Fratioare, nu are legatura cu ceea ce simte pentru fostul. Pur si simplu nu esti ceea ce isi doreste ea. A incercat, a vazut ca nu esti ceea "ce trebuie" din punctul ei de vedere, si apoi si-a facut iesirea. Teoria asta cum ca ar fi trecut prea putin timp de la despartire, e falsa. Gandeste-o logic...indiferent cat de suferind esti daca te-a parasit una, daca apare o tipa si mai buna/misto, nu-ti mai trebuie nici un timp de "vindecare", o uiti pe cealalta imediat si sunt convins ca se aplica in mod identic si la femei.
Deci, eu zic ca faci foarte bine ca nu mai insisti, nici eu nu as face-o.

| Ion445 explică (pentru wildthing):

Daca mi-ai fi arătat tipa asta acum cativa ani cand am fost parasit, crede-ma ca nici nu m-as fi uitat la ea. Chestia asta e valabila pebtru cel care alege sa se desparta.

| tunoi88 a răspuns (pentru Ion445):

Normal este periculos sa iti doresti ceva cu cineva care este parasit sau este esti de curand dintr o relatie. Daca iti doresti doar sex, te bagi, daca te gandesti la relatie, fugi tongue

| Violleta2022 a răspuns:

Da-i pace, ca oricum nu va iesii nimic cu ea, fiindca dupa toate relatiile lungi si despartiri, femeia nu se mai gandeste si nu investeste intr-o alta relatie, doar vrea sa piarda timp, inutil, fara obligatii, doar ca sa-l uite pe fostul iubit.
Nu pierde timpul cu ea, ca nu-i cazul.
Cauta-ti alta, fara traumme emotionale, fara despartiri recente.

| dullcat a răspuns:

Buna.De aceea este nevoie de o perioada de recuperare dupa o despartire, fiindca se ajunge la astfel de situatii in care ambele parti implicate ajung sa se simta penibil.E vina ei, ea ar trebui sa se cunoasca destul cat sa mai astepte, nu sa sara imediat in alta relatie.E si pacat din moment ce pare ca v-ati fi potrivit dar asta e, in viata e nevoie si de timpul potrivit, nu numai de persoana potrivita.Vei sti mai bine data viitoare.

| Marius22222222222 a răspuns:

Păi tu câți ani ai?

| sammie a răspuns:

Nu o mai stresa atata cu o posibila relatie, poate ea vorbeste cu tine doar ca sa scape mai repede si sa iasa din perioada aia dificila. O relatie de 3 ani de zile terminandu-se cu o despartire din cauza inselarii este un moment foarte dureros. Doar incearca sa o sustii si sa ramai langa ea daca chiar o iubesti.

| anonim3248 a răspuns:

Tu ai fost doar ca să vadă ea dacă poți fi în locul fostului.

| anonim3248 a răspuns:

Ai scris - despartirea nu fiind una frumoasa, ea fiind parasita si înșelata.

Deci ea va căuta unul cum am spus și să fie iubită de ăla.

Adică cum fac și bărbații care caută tot timpul același tip de femeie.

| Ion445 explică (pentru anonim3248):

Suna plauzibil ce zici. Nu sunt si nici nu o sa fiu fostul ei. Pacat, aveam multe lucruri in comun. Imi asum greseala, sa vorbesti cu o tipa care are 2, 3 luni de la despartire e riscant. Mai ales sa fie si părăsită.

| tunoi88 a răspuns:

In primul rand, nu trebuie sa te intereseze ce face fostul, si detalii din trecutul ei. Te faci ca nu te intereseaza, de afectat nu se pune problema, ca nu ai cum sa ai sentimente pentru ea in cateva luni.
Niciodata nu o intrebi daca este ok sau ca nu investeste in coversatie. Cand simti asta ii dai indiferenta. Te ai vazut cu ea, a fost ok, te vezi cu ea in zilele urmatoare, o iei pleci cu ea la o plimbare, nu astepti 2 saptamani sa te vezi cu ea. In astea 2 saptamani, trebuia si bagata in patul tau, poate acum nu se mai gandea in partea calalta. Daca iti place de ea, nu te intereseaza ce fostul, te faci ca nu vezi chestile astea si poate o sa fie bine.
Am trecut si eu prin situatii de genul, din ele am invatat. Gandeste putin ca un golan!

| dullcat a răspuns (pentru tunoi88):

Comunicarea e mai eficienta decat indiferenta si golania.

| Ion445 explică (pentru dullcat):

In viitor poate mai incerc o data, daca o sa simt asta.

| tunoi88 a răspuns (pentru dullcat):

Comunicarea este intr o relatie, in cazul lui, ce sa ii spuna fata, ca sufera dupa celalat, ca probabil era deranjata de pozele pe care le-a pus fostul cu alta fata. Cine aude asa ceva se duce, el vrea relatie cu ea nu sa fie prieteni. Sunt alte variante sa ii starnesti curiozitatea cuiva, nu cu sinceritate. Sinceritatea e slabiciune.

| dullcat a răspuns (pentru tunoi88):

In era aceasta unde totul e superficial si fake, NU, sinceritatea nu este o slabiciune.Cand ai bun simt esti sincer si aia e, nu trebuie sa cauti ocolisuri stupide, scuze si nu stiu ce, exact ca in adolescenta.Da, tipa putea sa spuna ca inca sufera dupa fostul, ca nu e ok sa piarda timpul si energia amandurora, sa isi ceara scuze si apoi la revedere.Simplu, elegant, ca niste adulti civilizati, maturi.OP a dat dovada de maturitate si bun simt.Pacat ca ea n-a facut la fel.

| tunoi88 a răspuns (pentru dullcat):

Lumea nu mai fuctioneaza asa in ziua de astazi, Poti sa ai bun simt sa fii bine educat dar sa nu spui ceea ce este. Barbatii au vrajeala lor, ca sa arda femeile, la fel si femeile. Fiecare isi vede interesu, Fata nu are cum sa spuna, ca inca nu s-a vindecat, sau ca se mai gandeste al fostul. E normal si o inteleg, dar ca baiat trebuie sa iti atingi prima data scopul si dupa vezi ce se intampla.

| dullcat a răspuns (pentru tunoi88):

Nu mai functioneaza asa tocmai din cauza celor cu mentalitatea ta.Esti ceea ce promovezi, ceea ce oferi altora, modul cum te comporti cu ei, ceea ce mananci si asa mai departe.Eu ma retrag, discutia a deviat de la subiectul initial.

| tunoi88 a răspuns (pentru dullcat):

Omul a facut fix ca tine a fost sincer. Ce a rezolvat, iti spun eu, nimic.
Cunosti o femeie, iesi cu ea, dar nu te gandesti la relatie, relatie nu ai nici dupa ce faci sex cu ea. Ca sa o bag in patul meu daca eu asta imi doresc, nu trebuie sa fiu bun pe vrajeala la ce imi trebuie sinceritate. Alegi femeia cu care trebuie sa fii sincer.

| dullcat a răspuns (pentru tunoi88):

Si daca era nesimtit si egoist asa cum sugerezi tu crezi ca obtinea ceva? Crezi ca ii vindeca automat dorul de fostul? Nu, tot nimic obtinea.Dar cand ai relatie, dupa ce o ceri in casatorie? Daca tu esti genul care doar se foloseste de astfel de femei, nu trebuie sa fie toti asa.Astfel de barbati cam merita asa o partida de plans fix in timpul actului sau chiar comparatii cu fostul la capitolul sex, sa vezi ce fain e.laughing

| tunoi88 a răspuns (pentru dullcat):

Aici nu era cazul de relatie. Cand ai o relatie comunici si esti deschis.
In ziua de astazi nu mai exista siguranta, apare cineva iti face femeia sa rada si capul mare si ai pierdut-o.
Inainte sa fii cu o femeie, te uiti si tu cu cine a fost tipa inainte, daca a avut unul care avea Porsche, este logic sa nu se uita la unul care este sub ala.
Unei femei trebuie sa ii oferi stabilitate, daca nu ai stabilitate si nu poti sa ii oferi vacante, cadouri, flori la ce sa stea, cauta o viata mai usoara.
Nu cred ca atunci daca agati o tipa pentru sex si ai o relatie de 1 saptamana sau de o noapte esti nesimtit. Nu ai nici o garantie, daca esti cu cineva, esti pentu toata viata. Toate femeile care au fost in viata mea, au fost plimbate, vacante, cadouri, flori. Nu cred ca intelegi ceva, eu cand imi duceam foste iubite in Dubai, Maldive, Seychelles etc, oare eram nesimtit cu ele happy Ce imi spui tu cu partida de plans alea sunt povesti, eu in anturajul meu nu am auzit asa ceva.

| KingOoO a răspuns:

Sunt in aceeasi situatie cu o fata. Am inceput sa imi fie greata de fete/femei cand le vezi ce pretentii uriase au.

Si vine un pier de vara cu bmw de 5000€ care sta in garsoniera de 14m patrati o lasa gravida si fuge.

Invata din ce ti-am scris mai sus.

| tunoi88 a răspuns (pentru KingOoO):

Baiatul nu are nici o vina, vina este a ei. Datoria ta ca barbat este sa incerci, ce vina are omul ala, ca el a incercat si ea a picat.Toti am trecut prin asa ceva, Acum tu trebuie sa fii barbat sa nu o mai iei inapoi.

| AdrianFoanga a răspuns:

Te invarte pe degete. Este parsiva si mincinoasa. Deja are altul, tu esti doar rezerva. Mergi in drumul tau.