| InoName55 a întrebat:

Salut, am nevoie de un raspuns,(nu de de misto).
Am facut sex cu partenera mea (protejat), dupa care na ca orice oameni am terminat actul, am dat jos protectia am folosit un servetel umed pentru curatare, iar prietena mea m-a suprins cu un handjob care a continuat cu o partida de sex anal la care nu am avut o a2a finalizare. Sunt aici mai mult cu o intrebare care o nelinisteste pe ea.
Poate ramane insarcinata?
Duapa cele citite de mine pe internet am fost mai mult bulversat in sensul ca exista oameni care spun ca -orice contact in zonele genitale duce la o mica sansa la sarcina - si altele care spun ca e nevoie ca-Lichidul seminal trebuie propulsat in vagin- pentru o sarcina.
Dau funda unui raspuns care chiar o sa ma lamureasca.
Si da, fara glume proaste, e un subiect destul de delicat.
Multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Atat POSIBILITATEA cat si PROBABILITATEA ca in urma unui sex anal sa se poata forma o sarcina tine de domeniul UTOPIEI, asa ca se poate aprecia fara teama de a gresi ca este in proportie de PESTE 99, 99% INPOSIBIL sa se formeze/produca o sarcina. Pentru informarea ta corecta trebuie sa stii/sa afli ca sarcina NU se poate forma oricand, oricum, din orice sau practic chiar si...din nimic asa cum cred foarte multi. Fiecare fata sau femeie dar si baiat sau barbat indiferent de varsta lor, care au ajuns/sunt in momentul de a isi incepe viata sexuala, ar trebui sa fie informati precis, sa cunoasca foarte exact intregul proces si mecanism de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar fi fost bine ca inainte de a incepe sa intretii contacte sexuale, sa fi fost deja bine informata, sa stii ca pentru a se forma/lua nastere o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acele 2 conditii trebuie sa se produca in acelasi timp, simultan/concomitent si anume : 1-) In primul rand trebuie sa stii ca femeia poate sa ramana insarcinata NUMAI/DOAR daca sexul este intretinut in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, adica sexul se produce intruna sau in toate cele 4-5 zile situate inaintea zilei de ovulatie, sau fix in ziua ovulatiei cand apare OVULUL VIABIL in uter. Doar in acel caz si acel moment se poate produce fecundarea ovulului de catre un spermatozoid care poate sa provina NUMAI din sperma si NU din lichidul preejeculator. 2. ) Sarcina poate lua nastere numai prin unirea nucleelor existente in 2 celule special si anume cea a unui OVULUL feminin si a unui SPERMATOZOID masculin care poate proveni doar din SPERMA. Astfel rezulta ca NUMAI daca sperma ajunge in mod obligatoriu si absolut sigur IN VAGIN (indiferent de cantitate) si NUMAI/DOAR daca acest lucru de intampla in 1-a sau in toate cele 4-5 z ile considerate ca fac parte din perioada fertila. In concluzie daca ai/ati fi stiut aceste lucruri ai/ati fi fost scutiti de frica si teama care va stapaneste in acest moment. Multa sanatate!

13 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

În situația prezentata, nu poate sa rămână grsvida.

| InoName55 explică (pentru Rux04):

Nu stiu cums ama fac cat mai explicit, ei ii e frica ca nu cumva din primul act sexual sa fi ramas "ceva lichid" pe organ, can in cel de.al 2-lea act sa raman gravida. e ciudat de explicat, pentru ca intr.un fel sau altul nu prea ar avea sens

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InoName55):

Spuneai ca a fost anal al doilea act sexual. Atunci ce are a face faptul ca pe penis a ramas urme de sperma?

| Rux04 a răspuns:

Deci te sfătuiesc să te protejezi și la sexul anal. Pe lângă ce scrie acolo, te poți infecta. Sexul anal neprotejat duce la o mulțime de probleme. - vulnerabilitatea tesuturilor din zona anală;
- riscul de fisurare a anusului în momentul penetrării;
- risc crescut de sangerare in timpul actului sexual;
- distrugerea muschilor sfincterului;
- risc de incontinenta sau/și prolaps anal.

| InoName55 explică (pentru Rux04):

Multumesc si pentru sfatul acesta, dar in continaure raman nelamurit la intrebarea care "ar putea avea un sens" desii nu stiu daca are

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru InoName55):

De la sex anal nu poate ramane gravida. Eu asa am inteles ca al doilea act sexual a fost anal.
Si de la sex anal poate sa ramana gravida cu o singura conditie: ca sperma din anus sa se scurga in vagin, dar probabilitatea este foarte, foarte mica. Si acest lucru doar in cazul - cum spunea cineva mai sus - in care fata se afla in perioada ferila a ciclului.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Rux04):

Nu mai speria lumea. Daca analul este bine pregatit si penisul nu este gros, nu se intampla nimic. E adevarat ca analul necesita o mai multa pregatire fizica decat sentimentala, desi si sentimentul are un rol. Trebuie facut cu finete.
Si inca ceva: nu trebuie facut des.

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns:

Pe scurt si ca sa fii linistit, raspunsul e nu, nu poate ramane insarcinata prin sex anal decat daca vreun spermatozoid ratacit ajunge cumva in vagin

| InoName55 explică (pentru Tudose_Alexandru_Bogdan_1977):

Pai asta zic, că nu ar fi posibil in condițiile in care "am curățat" penisul

| Tudose_Alexandru_Bogdan_1977 a răspuns (pentru InoName55):

Pai nu e. decat daca chiar insista ala de sus :d

| Varutza a răspuns:

Asculta in nici un caz nu esti deja marisor iti dai seama nu ca un contact in zona anala nu poate aduce la o sarcina atunci cand faci sex si fecundeti partenena practik daca ejeculrez in ea atunci poate sperma ta va fecunda mai departe dar in nici un caz atunci cand faci sex anal sau oral crede-ma