| Trelleborg a întrebat:

Salut, am o intrebare.
In data de 10.01. 2021 am mimat sexul cu prietena mea, eu teminandu-ma si ajung din greseala cativa stropi de sperma pe langa vulva. Dupa 9 zile a efectuat un beta HCG, a iesit 0.1. Menstruatia i-a venit mai repede cu 2 zile si ca sa ne asiguram in primele 72 de ore a luat Escapelle.
Credeti ca e vorba de o sarcina, atata timp cat a venit ciclul regulat, analiza normala, si a luat si Escapelle. Mentionez ca e virgina.

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Atata timp cat a avut menstruatie, nu poate fi vorba de sarcina.
Escapelle poate perturba regularitatea ciclului menstrual in acea luna.Deci daca prietena ta stia ca are un ciclu regulat si a observat ca luna aceasta i-a venit cu cateva zile inainte, este cel mai probabil pentru ca a luat pastila de a doua zi.
Ca informatie, niciun test nu este relevant dupa 9 zile de la consumarea actului, avand in vedere ca dureaza 9-12 zile ca ovulul sa se implanteze in uter deci dupa 9 zile, e posibil ca inca sa nu fie nimic acolo.
Dar in orice caz, in situatia prezentata de tine, mai ales ca a avut menstruatie, clar nu poate fi vorba de sarcina.

4 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si DACA am admite ca in acel moment ovulul ar fi existat si ar fi fost si fecundat, pentru a deveni o sarcina este necesar ca din momentul fecundarii ovulului si pana in momentul in care acesta se implanteaza prin procesul de NIDATIE, in interiorul tesutului numit ENDOMETRU, de regula trec in jur de 8 - 9 zile, fiindca nidatia se poate priduce cel mai devreme in a 7-a zi si cel mai tarziu in a 11-a zi dupa data in care s-a produs fecundatia.
Numai din acel moment al nidatiei, ovulul fecundat si implantat in endometru =incepe sa produca hormonul de sarcina hCG care incepe sa se acumuleze atat in sange cat si in urina. Este necesar sa treaca intre 5-7 zile pana in momentul in care in sangele care urmeaza sa fie analizat, se va atinge asa numita concentratie minim detectabila (CMD) incat sa devina posibila efectuarea testului/analizei beta-hCG (cantitativa). Aceasta valoare minim necesara in cazul testului beta-hCG se atinge cel mai repede posibil numai dupa ce au trecut in jur de MINIM 12-13 zile de la data actului sexual si pe baza observatiilor si a datelor statistice existente, este indicat sa fie efectuat numai dupa trecerea a minim 15 zile pentru ca rezultatul obtinut sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 92-95%.
-- Rezulta ca rezultatul testului de sarcina beta-hCG efectuat in a 9-a zi de dupa data sexului este ABSOLUT/100% FALS NEGATIV. Era de datoria celui care a prelevat proba de sange sa va intrebe in ce data a fost intretinut actul sexual si sa va explice ca in acel moment era lipsit de sens sa fie efectuat testul beta-hCG.
-- Faptul ca sangerarea menstruala a pornit mai repede cu 2 zile NU are nicio importanta sau vreo relevanta, insa a indicat ca in mod cert, sigur si garantat NU s-a format si nici NU exista in uter o sarcina implantata
-- Folosirea pastilei contraceptive Escapelle a fost absolut/total lipsita de sens si de logica si asta denota ca nu detineti nici cele mai elementare cunostinte in acest domeniu. Ca incheiere este bine sa stiti dar si sa intelegeti ca ati dat dovada de foarte multa INCONSTIENTA si de maxima IRESPONSABILITATE in tot ceea ce ati facut si v-ati comportat. Urmarile nefaste provocate de acea pastila nenorocita le va ''experimenta'' prietena ta pe propria ei stare psihica si mintala in urmatoarele mai multe luni. Sa se roage sa nu fie nici prea grave/severe si nici pe o perioada prea indelungata. Multa sanatate! (va avea nevoie si de asa ceva)

| Trelleborg explică (pentru corbulalbrosu):

Va multumesc, invatatura de minte... Oricum, am inceput si eu si ea sa ne documentam si sa invatam despre viata sexuala si tot ceea ce inseamna conceperea unui copil. Va multumesc pentru sfaturi!

| Teo29 a răspuns:

Sanse de sarcina acum nu cred ca mai exista, dar, pastila de a 2 zi iti va face mari probleme pe viitor, cu dereglari ale menstruatiei.

Sfat : Folosiți prezervativul data viitoare, corect, și de fiecare data chiar daca e doar un joc!

| Educatiasexuala a răspuns:

Nu, ati facut totul bine. Cât timp o folosit contracepția de urgenta si i-a venit menstruația nu este însărcinată? /Dr. Beatrice