| denisTiky a întrebat:

Salut, am o prietena foarte buna pe care am inceput sa o indragesc destul de mult si voiam sa ii spun ce simt pentru ea in urmatoarele zile. Relatia noastra a decurs foarte bine, ne intelegeam de minune si chiar credeam ca si ea simte ceva pentru mine.
Totul pana acum vreo 2 zile cand m-am certat pe un grup de Instagram, cu o prietena de al ei. Vazand ca imi bateam joc de prietena ei, nu a mai tinut cont de prietenia noastra, si a inceput sa dea cu pietre si sa ii ia apararea acelei fete... astfel m-am certat putin si cu ea, i-am zis sa nu se bage ca nu o priveste pe ea cearta mea. Nu i-am gresit ei cu nimic, doar aveam ceva probleme cu alta fata(prietena cu ea) si atat. Nu inteleg de ce a sarit de partea acelei fete si m-a facut scarbos, prost, etc doar fiindca m-am certat cu altcineva. Nici macar nu avea legatura cearta, cu ea. Pur si simplu s-a schimbat brusc. Nu inteleg de ce a facut asta, chiar ne intelegeam bine si voiam sa incerc o relatie cu ea. Credeti ca mai merita sa ma impac?
Poate ca ar trebui sa ii spun adevaratul motiv pentru care mi-am batut joc de fata aia: voia sa spuna pe la alti prieteni printre care si prietenei mele ca imi place de alta fata. Va dati seama ce efect ar fi avur asta asupra relatiei mele cu tipa aia, mai ales daca si ea a simtit ceva pentru mine. Ganditi-va cum ar fi sa simtiti ceva pentru o persoana de care crezi ca are aceleasi sentimente fata de tine si apoi sa afli ca acelei persoane ii place de o alta fata. Ar fi foarte aiurea ca tot timpul petrecut cu cineva sa fie pe degeaba.
Acum nici nu stiu ce sa fac, nu stiu ce sa mai cred despre fata asta... nu imi dau seama ce simte pentru mine. Odata imi da impresia ca ar fi innebunita dupa mine, si odata zici ca am fi dusmani. Ce parere aveti?

5 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Ai luat țeapă și te iubește cât o ceapă degerată!
Pur și simplu aveți o din față în față în care pui punctul pe i!
Adică o întrebi cu cine vrea să fie împreună, ci tine sau cu prietena ei?
Oricum, stai liniștit, dacă a fost în stare să te certe pentru prietena ei, nu td va crede de unde a pornit cearta!
Mergi mai departe și găsește o fată, care nu are remorca după ea!

| denisTiky explică (pentru romeo78):

As renunta la ea, dar totusi ne stim de 3 ani si nu mi-e asa usor...

| romeo78 a răspuns (pentru denisTiky):

E viața ta și tu decizi ce vei face cu viața ta actuală! Dar, să te gândești la viitorul vostru împreună!
Să te gândești la ce a vrut să spună acea fată, ai aflat, ai certat-o, iar ea s-a dus la prietena și te-a pârât.
Să te gândești la faptul că dacă acum nu a reușit să împrăștie minciuni, altă dată va reuși și nimeni nu te va crede pe tine, ci pe ea!

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Parerea mea e ca tot cercul asta de prieteni/amici/dusmani e o pierdere de timp. Care are chef sa bage "strambe", le baga fara nici o problema intre voi, iar voi jucati scenariul, fara sa ganditi, fara sa puneti la indoiala informatiile, si sa excludeti "trisorul" din grup.
Incearca sa-ti urci putin nivelul, nu mai pierde timp cu persoane din astea, ca nu toata lumea e la fel de proasta. Fiind selectiv, vei atrage oameni care isi asuma ce vorbesc, si chiar vei provoca oamenii sa fie in felul asta.

Referitor la gagica aia: merita sa te impaci cu ea, sa stati de vorba, sa ii explici ce aveai cu fata aia, si chiar sa ii spui ca o placi. Dar daca insista in a fi proasta, si se ia de tine pentru ca te-ai luat de aia, las-o sa se balaceasca in grupul ala de prosti, linistita, si cauta ceva superior.
Apropo... Si faptul ca te-ai certat public cu o frustrare cu ochi, e o problema. Oamenii inteligenti ignora prostii, ori recurg la discutii la obiect, in particular.

| Sofer a răspuns:

Încearcă sa te împaci cu ea.