| ionika17 a întrebat:

Salut.Am o problema cu sefa mea.Imi tot spune ca sunt obsedat de ea, desi eu ii spuneam inainte ca ea e obsedata de mine.Eu am inceput sa o tratez cu indiferenta dar ea nu isi vede de treaba ei.Continua sa ma provoace zici ca o excita sa se certe cu mine.Intr-o zi am iesit la pauza cu o colega si i-a spus ei ca ce am iesit sa vorbim de ea.Dar ea nu mai vorbeste cu altii colegi de mine.La inceput de cate ori ma vedea ma intreba ce fac si numai zambea si o colega zicea eu cred ca ii place de tine, si eu credeam asta dar nu i-am dat importanta.I-am dat importanta numai dupa ce ma tinea degeaba pe case fara sa am client pe perioade lungi de timp, si cand vedea ca vine cineva de pe raion hai du-te pe raion ca dupa te cearta.Nici un manager nu crede ca ma tinea degeaba pe case, ca pana acum nu tinea pe nici unul in afara de mine pe casa (dadeau vina pe alta sefa).Ea e maritata dar nu cred ca isi mai iubeste barbatul nu cred ca se inteleg, daca te uiti pe Facebook ei nu isi dau la nici o poza like ) dar barbat-su da la altele like.Ea e tot nervoasa se vede pe fata ei ca sufera, cateodata se vede pe fata ei zici ca e terminata.Eu cred ca ii ciuda ca am dat-o de gol pe acolo si acum se razbuna pe mine.Dar eu chiar numai am chef sa ma cert cu ea dar ea continua, directorul o zis sa ma duc la el daca ma imi mai spune ceva.De ce credeti ca nu ma poate trata cu indiferenta?!

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tu vezi-ti deetreaba si munca pentru care esti angajat, ca ai gura cam mare si risti sa ramai fara munca. Chiar nu te priveste pe tine daca se intelege bine cu barbatesu sau cu nu, chiar nu-ti trebuei sa o urmartesti pe Fb mai ales ca afirmi ca nu ai fi obsedat de ea. Deci, ciocul mic si vezi-ti NUMAI de viata ta, fara sa o mai comentezi pe sefa la nimeni!
Nu uita ca ea iti este sefa si tu subalterns i iti poate da un sut in dos, cand are ea chef.
Cere sa fii mutat pe tura inversa cu sefa si evita cu orice pret sa o mai comentezi colegilor, ca toti ii vor spune, fiindca toti se pun pe bune cu sefii.

| Hammurabi a răspuns:

Ea e șefa, tu ești subalternul. Și trebuie să te comporți ca atare.
Dacă te pune să stai degeaba, asta faci. stai degeaba.
Ești obligat să faci ce ți se spune, atât timp cât ceea ce ți se spune să faci, nu depășește limita contractului de angajare.
Dacă s-a dat la tine, ți-a făcut propuneri indecente sau consideri tu că ești hărțuit îi poți face plângere. Scrisă. Verbal e egal cu zero de multe ori.
(Dar ai grijă că hărțuiala va trebui să o exemplifici și explici exact. Cu punct și virgulă. Nu să spui că îți zâmbește și tu consideri că dacă îți zâmbește înseamnă că se dă la tine. Nu merge așa.)

Fii foarte atent că unii angajatori preferă să rezolve problemele, punând pe liber pe cei care provoacă agitație, comentarii și gălăgie, fără să analizeze prea mult situația. Dacă șefa e mai folositoare în firmă decât tine, tu vei fi cel care va zbura pentru închiderea conflictului. Așa că, analizează bine înainte să te "manifești".

| anonimuIl a răspuns:

Ești ca angajații din Mega care pun marfă în rafturi și la casă când sunt mulți cumpărători.

| ionika17 explică (pentru anonimuIl):

Tocmai ca pe mine ma tinea degeaba pe case, si la case nu era nici un client stateam pe telefon.Si nu e sefa de magazin e doar sefa la supravehere case.Si crezi ca nu so fi mai intamplat pana acum sa se simta atrasa o sefa de un angajat al ei.

| anonimuIl a răspuns (pentru ionika17):

Dacă e doar șefă de care spui tu caută și bagă-te pe ea că poate îi place de tine.

| anonimuIl a răspuns (pentru ionika17):

Aia nu e nici măcar șefă, e un fel de una mai veche și cu experiență mai multă și are aceiași încadrare ca a ta în acte - lucrător comercial.

| Aditu94 a răspuns:

Sefa ta are chef de ciocaneala..vezi pana unde duce nebunia asta a ei,si daca te duce undeva unde sa o babardesti, nu o ierta, arde-o calumea, ca doar asta cauta, o avetura. dupa va deveni iar ca un sef adevarat si va tine de barbatul ei.

| DanielIlie a răspuns:

Se stinge de la sine. Dai prea multă importanță situației, deci și tu contribui la înrăutățirea ei.