| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema: eu ma masturbez(fac laba) si am cam devenit "obsedat" de acest lucru, fac laba pe fiecare zi chiar si de 2 ori!
Cum sa scap de avest "viciu! Nu vreau sa le spun parintilor!
Am 14 ani!

Răspuns Câştigător
| parsanel a răspuns:

Si eu am aceiasi problema ca si tine, e foarte greu sa te lasi de viciu asta inca il practic si la varsta de 19 ani ar fi bine sa te opresti aici, ca va fi mult mai greu sa te lasi pe parcurs daca avansezi si devii mai dependent. Uneori preferam sa m-a masturbeze prietena in loc sa facem sex.

12 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Stai cat mai mult in compania prietenilor tai. Incerci sa-ti ocupi timpul cu activitari care sa implice multa miscare.Si nu in ultimul rand prin impunerea unei vointe si multa determinare in a te abtine ori de cateori iti vine a o face. Multa sanatate

| mihai69 a răspuns:

Sincer, pentru vârsta ta, nu mi se pare a fi ceva ieșit din comun. Cam peste doi, trei ani e bine să o faci mai rar spre deloc. Deocamdată cred totuși că ar fi mai bine să nu mai fii așa stresat (pentru că de fapt, acest stres e adevăratul motiv al posibilelor viitoare disfuncții erectile sau de dinamică sexuală cu care ești amenințat de alții) și pur și simplu bucură-te de plăcerile vârstei!
Cu timpul, ieși mai mult afară, fă sport (preferabil de echipă), ieși cu prietenii, chestii d-astea. N-o să prea mai ai nici timp, nici chef de masturbare.

| doctorandus a răspuns:

Nu e nimic anormal in ce faci tu, vezi http://ro.wikibooks.org/wiki/Medicin%C4%83/Masturbare

| Emilian65 a răspuns:

Cu rabdare si multa ambitie, te poti lasa de acest viciu.

| SkyPilot a răspuns:

Te apuci de un sport si iti gasesti preocupari care sa iti tina mintea ocupata. Nu mai cauti pornografie pe net si nu mai vizionezi filme porno.
Daca nu te opresti, poti avea tulburari de erectie si de ejaculare, iti pot fi afectarte motivatia si abilitatile sociale.

| theJok3RR a răspuns (pentru SkyPilot):

Nu este adevarat am vazut ca masturbarea(nu in exces)iti poate micsora sansele de cancer genital

| SkyPilot a răspuns (pentru theJok3RR):

Ce am scris eu, si ce raspunzi tu happy

Răspuns utilizator avertizat
| Seba2013 a răspuns:

In CIE-10, manualul organizatiei mondiale a sanatatii se vorbeste despre acest viciu.

Se vorbeste in contextul disfuntiei sexuale fara a avea dorinta.

Te masturbezi pentru ca simti un impuls.

Atunci cand esti excitat simti o tensiune, iar aceea tensiune iti produce un impuls.
Acesta teorie a impulsului trebuie sa o sti, pentru ca aceste manuale le da ca si stiute.
De exemplu cand esti in clasa a 7-a profesorul nu iti mai explica lucrurile dintr-a 5-a.

Cu alte cuvine esti dependent de masturbare.

Acuma trebuie sa intelegi ce insemna dependenta.

Organismul s-a obisnuit cu acei hormonii in organsim
Ai consumat stimuli erotici, sau te-ai masturbat, si ai activat acei hormonii.

Trebuie sa intelegi ce inseamna sistemul nervos autonom.
Acesta are 2 parti:
a Unul excita
b Altul linisteste.

Daca tu ai activat a, organsmul se obisnuite cu a.
Normal organsmul este linistit(b), dar daca tu l-ai obisnuit cu a, organsmul se obisnuite cu a.

Cei care au trastorn de excitatie persistenta si-au obisnuit organsmul a cu consumand stimuli erotici, si masturbare, sau sex, fara dragoste atasament.

| Miihaa a răspuns:

Prin vointa.
Exista si la plafar, bromura parca, sau sa rectific exista la plafar pastile care sa faca sa nu ti se mai scoale.

| Sergiu72 a răspuns:

Nu e un viciu. esti ok. Daca te simti mai obosit, redu frecventa.

| Ninik a răspuns:

Eu ma masturbez de aprox 2 ani incontinuu, de cateva ori am facut. unele jocuri cu un prieten ft. bun si ne jucam de-a sexul, dar nu faceam de adevaratelea! ne atingem faceam laba unu altuia si cam atat...iar astea ma macina......fratele meu cred eu ca este gay asa vorbeste lumea si colegii mei cred ca sunt si eu gay ceea ce nu este adevarat!