| Alexandru999167 a întrebat:

Salut, am... sau pot spune ca am avut o iubita la distanta. Ea e in alta tara, ma gandeam sa ne intalnim, ea era de acord, pot spune ca eram fericiti si aveam gandul la asta amandoi. Astazi am vorbit cu ea si nu stia ce sa faca, a zis ca ma iubeste enorm si ii e frica. Am uitat sa mai mentionez inca ceva, are 33 de ani si eu 19. A zis ca chiar daca o sa vin la ea nu putem avea o relatie lunga toata viata si pentru ca ma iubeste foarte mult vrea sa ramanem doar prieteni. Nu e vorba de inselat, nu a facut asta dar nu stiu ce sa fac. Eu ma gandeam poate la niste momente frumoase pentru ca si eu tin la ea enorm si cum pentru altii sunt tigarile asa folosesc eu mesajele ei :/
A zis ca daca ne vom intalni, ne vom saruta, vom face sex, iubirea ei va creste si mai mult si in final vom fi raniti amandoi. Eu ma gandeam sa ramanem prieteni dupa, o iubesc foarte mult si tin la ea chiar daca nu ne-am vazut niciodata.
Am vorbit la telefon, video etc. Chiar e ciudat pentru ca tinem asa de mult unul la altul. Am intrebat-o ce ar vrea sa facem, i-am lasat ei decizia. Mi-a scris plangand (asa a zis ea). A zis ca ar fi mai bine sa fim prieteni si in timp o sa fim bine, probabil cel mai bine ar fi asa. Eu i-am respectat decizia, i-am spus bine. Suntem doar prieteni insa nu stiu ce sa fac, stiu ca tine la mine si ma iubeste, eu la fel. As putea lejer sa uit de prietenie si sa incerc din nou ceva cu ea. Stiu ca nu ar rezista dar nu sunt asa, nu vreau sa o ranesc. Probabil va fi ranita pentru ca nu voi fi in fiecare zi langa ea. Vreau cat mai multe sfaturi, ce ar trebui sa fac? Vreau sa o intalnesc si sa o sarut, e atat de draguta si tin atat de mult la ea sad dar nu vreau sa o ranesc si nu o sa ii mai dau mesaje de dragoste cum obisnuiam. Si ea ma iubeste dar are frica pentru ca nu voi putea fi cu ea in fiecare zi pentru ca traim in tari diferite, pentru ca nu vom putea avea o relatie lunga, pentru ca ne vom desparti si dupa toate momentele frumoase vom fi raniti foarte tare. Ce credeti ca ar trebui sa fac?

Răspuns Câştigător
| Andreeush a răspuns:

Asta nu poate fi numită relație.
În primul rând e o diferență de vârstă iar ea ți-a zis destul de clar că "relația" voastră nu ar fi ceva de viitor.
Acum, eu te întreb pe tine, crezi că merită? Ea are o altă gândire, e mult mai matură față de tine și cu siguranță la vârsta ei își dorește o familie, asta dacă nu are deja una iar tu nu știi.
Ai putea să îți găsești o fată de vârsta ta, cineva care să fie mai aproape de tine.

| Alexandru999167 explică (pentru Andreeush):

Multumesc pentru raspuns Andreea :*:*:*
Da... isi doreste o familie dar ma iubeste pe mine. Chiar daca e mai matura, viata trebuie traita. De ce sa nu o iubesc daca am sansa sa o iubesc? Si ea ma iubeste, stiu asta.
Ar fi cel mai frumos lucru sa o sarut. Imi e greu sa imi imaginez alt barbat facut asta sad cand am avut o relatie la distanta atatea luni. Ce crezi ca ar trebui sa fac? Sa o las da isi caute pe cineva cu care poate avea o familie? Sau sa lupt pentru ea? Spune-mi opinia ta te rog. Tin foarte mult la ea. Chiar daca nu va vrea sa fie cu mine o sa fiu fericit daca si ea e fericita. O iubesc enorm, stiu ca e ciudat dar nu stiu ce e cu mine. Mai da-mi sfaturi daca vrei, tu esti fata

| Andreeush a răspuns (pentru Alexandru999167):

Te-ai gândit să vă vedeți?
Să te duci tu la ea sau ea să vină la tine?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iubita prin corespondenta?
In realitate este de fapt o amicitie, ca nici pretenie nu se poate numii, odata ce nu v-ati vazut pe real niciodata.
Chestia asta cu tinutul si declaratul iubirii virtuale, este o mare cacialma, si se vede ca esti naiv, odata ce crezi acest lucru.
Probabil aiai este maritata, are si copii si este vreo escroaca, care se ia de adolescenti (pentru ca asta esti al 19 ani, un copil, inca adolescent) si-l imbrobodeste.
Care momente frumoase baiete? Voi traiti in fantezii acum, in lumea ireala, ca tu nu esti capabil sa intelegi ca pana acum nu s-a intamplat nimic intre voi!
Baiete, trezeste-te la realitate si cauta-ti o fata in orasul tau, una vie si cu sanse sa o cunosti personal.
Lasa lumea virtuala si femeile mature, ca vei avea numai de suferit.

| Alexandru999167 explică (pentru Violleta2022):

De ce eram aproape sa iti dau funda? oricum nu e maritata si crede-ma ca nu imi ascunde lucruri. Am vorbit cu ea.
Dar vreau sa imi spui ceva sincer, crezi ca daca as avea o aventura cu ea ar avea cineva de suferit? Crezi ca ar merita sa fac chestia asta? Gandeste-te si cu inima si nu doar cu creierul laughing

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru999167):

Imposibil sa ai o aventura prin corespodenta laughing
Din pacate, noi femeile gandim cu capul de pe umeri, nu cel din pantaloni, ca voi, baietii.

Si apoi, nu merita sa te scarpini de cateva mii de euro pentru o aventura in strainatate, cand poti avea cateva aventuri vrei aici, la noi in tara, fara sa platesti nimic.

| Alexandru999167 explică (pentru Violleta2022):

Poate ca esti doar o femeie cu pisici si nu ai intalnit un barbat in viata ta. Chiar iti respectam inteligenta din toate cuvintele pe care le-ai spus dar oricum pentru tine nu e nimic wow. probabil chiar a fost amuzant sa imi citesti intrebarea. Nu vreau sa te jignesc pentru ca oricine are dreptul la o parere daca am pus intrebare aici dar de azi nu vreau sa mai vad un raspuns de la tine. Du-te cu inteligenta ta in alta parte

| Violleta2022 a răspuns (pentru Alexandru999167):

Pentru curiozitatea ta, mi-am intalnit barbatul vietii cu care sunt inca dupa 3 decenii, avem copii mari si suntem impreuna pe viata, fiindca ne iubim si nu concepem ziua de maine, unul fara celalalt.
Ti-am dat sfaturi de viata si ti-am explicat ca relatia asta virtuala nu are nici un viitor, in plus, este a naibii de dubioasa, tu copil inca, ea femeia matura, trecuta prin viata.
Te supara adevarul, semn al imaturitatii, fiidca esti incapabil sa accepti si variante reale.
Mi-e mila de tine, fiindca realitatea te va lovii atat de dur, de nu vei stii ce-i cu tine, dar trebuei sa te lase omul sa gresesti, ca sa inveti din propriile greseli.

| Alexandru999167 explică (pentru Violleta2022):

Inteleg si ai dreptate in multe cazuri dar crede-ma ca tin la ea si nu stiu ce sa fac. am ai avut iubite de varsta mea etc dar fata asta mi-a atras atentia. Cred ca ar fi mai bine sa o las sa se intalneasca vu baebati de varsta ei si sa o las sa iti traiasca viata... ti-am raspuns asa pentru ca sunt suparat si oricum tu dupa ce ai vazut mesajul stai linistita si esti fericita pe cand eu sunt trist. ai dreptate dar nu stiu ce sa fac. Tin la ea asa ca cel mai bine ar fi sa o las sa se intalneasca cu barbati de varsta ei... tu ce spui?

| Sofer a răspuns:

Ce distanta va desparte? Eu zic sa va întâlniți.

| cristimihailov a răspuns:

Carpe diem ar spune unii.
Traieste momentul in traducere.