| stark47 a întrebat:

(scuze,dar asra e cea mai scurta versiune, mai putin de atat nu am reusit sa formulez)salut! astea sunt faptele:am muncit la un complex in delta.era destul de greu si eram super obosit, insa intr-o zi a venit o noua colega.din star mi-a placut de ea.am intrat in discutie,despre experienta despre trecut,ma rog,chestii. dupa ce ne-am mai imprietenit am inceput sa avem discutii mai intime, adica daca are un prieten, daca il iubeste si chestii de genu.eu eram singur si imi placea de ea.era normal sa "testez"terenul inainte nu?! a spus ca are un prieten si ca are o relatie la distanta, ca tine la el si ca e de 6 luni cu el.am intrebat-o daca timpul care l-a petrecut cu el conteaza atat de mult si a zis ca nu, timpul care-l petreci cu cineva nu trebuie sa devina un motiv pentru care stai cu cineva.(exact si opinia mea).
a doua zi am intrebat-o daca vrea sa fim impreuna.am intrebat-o pentru ca si in prima zi si in a doua se arunca destul de mult la flirt,adica imi permitea sa o imbratisez,sa o ating,cand pleca ma cauta sa imi spuna unde se duce, ma rog.
stiam ca are pe cineva, si totusi am intrebat-o.era ceva la ea care pur si simplu nu puteam sa rezist.nu era rupta din rai sau ceva de genu.insa ceva la ea ma atragea enorm de mult.
raspunsul era evident.a spus ca ma cunoaste doar de 48 de ore si ca nu risca sa strice o relatie de 6 luni,chiar si la distanta cum era, pentru cineva care nici macar nu stie cat ani are si ca ar fi mai ok sa ramanem prieteni.
daca prieteni vrei sa fim, atunci asa o sa fim.eu sunt o fire, nu foare comunicativa adica vorbesc doar daca sunt intrebat sau daca e neaparat nevoie sa spun ceva.asa ca am tratat-o ca si pe restul,nepasator la ce face, unde pleaca, chestii de genu.
la sfarsitul zilei m-a tras deoparte si m a intrebat ce e cu mine de ma comport asa si i am zis ca sunt putin dezamgit de reaspunsul ei si ca sunt frustrat ca nu pot face nimic mai mult. dupa ea m-a sarutat.nu am spus nimic.a doua zi la fel,cand eram singuri undeva ne sarutam,ne imbratisam,in timpul programului aveam grija unu de altu,ne ajuta,,practic,eram impreuna.
a doua zi am intrebat-o"auzi, noi mai exact ce suntem?! suntem impreuna, suntem distractia unu altuia? care e statutul dintre noi" iar ea a zis ca nu stie.in aceeasi seara mi a trimis un sms in care mi a zis ca toate lucrurile dintre noi trebuie sa inceteze.eu evident m-am suparat si nu am mai vorbit cu ea.i-am sters nr de telefon si nici nu am mai bagat-o in seama
dupa 3 4 zile ea m-a chemat undeva intr-o sala de conferinta si mi-a spus ca ii pare rau ca a spus ca a fost o greseala ceea ce a fost intre noi si m-a sarutat din nou.eu nu am spus nimic, m-am intors si am plecat.la sfarsitul zilei,am intrebat-o daca vrea sa fie prietena mea,iar ea a spus ca nu poate raspunde acum si ca maine imi va spune.
a doua zi i-am spus,stiu ca ai un prieten si ca nu vrei sa renunti la el pentru mine,nici nu am sa ti cer asta,vreau sa fii prietena mea pentru sentimentele care le ai pentru mine,oricare ar fi ele.iar ea a acceptat.
in tot timpu asta ma gandeam,nu e ca si cand ma inseala,nu se vede cu el sau altele,doar vorbesc, iar cu fiecare secunda impreuna poate va realiza ca noi doi ne iubim si ca baiatul ala trebuie sa dispara din viata ei, chiar daca nici nu era prezent.ma gandeam ca va renunta la el pentru mine.adica noi aveam o relatie,ne sarutam,petreceam timp impreuna(nu faceam sex).la un moment dat i-a, spus ca o iubesc,iar ea mi-a spus ca sunt un prost. laughing oricum,mai multe s-au intamplat insa nu le mai spun ca si asa e destul de lunga postarea, insa mi-a spus si ea ca ma iubeste intr-un final.
exact in ziua in care am facut o luna impreuna am fost dat afara, eu trebuia sa plec la mine in oras ceea ce insemna ca noi ne desparteam.cu toate ca eram trist ca nu am sa o mai vad in fiecare zi,eram fericit pentru ca in ziua aia, ea isi daduse drumu la sentimente, imi spunea in fiecare secunda ca ma iubeste si imi trimisesera vreo 15 sms-uri super dragute.(asta inainte sa afle ca sunt concediat)
cand i-am spus ca sunt dat afara, a inceput sa planga.seara aia normal ca trebuia sa o petrecem impreuna,era ultima doar.
la sfarsit cand am plecat,am intrebat-o"bun,ce facem acum?! ramanem impreuna?"iar ea a spus ca da.
acum ca a spus ca da,adica vom avea o relatie la distanta=tine la mine destul de mult incat sa reziste la problemele care le implica o relatie ca asta=nu mai are nevoie de celalalt=daca ramanem impreuna,vreau sa fiu doar eu=o sa ii spun sa se desparta de el.
intr-o zi nu mi-a mai raspuns la mesaje,eram blocat pe contul ei de facebook,nici la telefon nu a mai raspuns,pe messenger mi-a dat ignore.
mi-a spus doar ca,dintre mine si el,ea il alege pe el,si ca el a fost mereu prima alegere.
acum si intrebarea:din toate cate s-au intamplat, credeti ca ea intr-adevar m-a iubit sau am fost doar o distractie ca timpul ei la munca sa fie mai colorat? mentionez, ca amandoi am fost foarte fericiti in luna care am petrecut-o impreuna

16 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti sa iubesti pe cineva dupa doar o luna de relatie. Iubirea este un complex de sentimente si actiuni, care se construieste in timp. In primele 6-8 luni de relatie de-abia ajungi sa-ti cunosti partenerul si abia apoi afli daca intre voi va fi iubire sau lucrurile se incheie, fiindca nu il poti iubi. Poate ca ati incercat sa aveti o relatie reala, sa va cunoasteti, dar nu ati avut timp. Faptul ca dupa o luna doar va faceati deja declaratii de iubire arata ca nici unul nu erati prea seriosi, ca spuneati "te iubesc" doar ca distractie, fara sa insemne ceva cu adevarat, ca ati confundat indragosteala (acel sentiment superficial care apare cand esti atras de cineva si dureaza cateva luni) cu iubirea (care este un sentiment mult mai complex, bazat in primul rand pe cunoasterea partenerului si respect reciproc si abia apoi pe atractie). genul asta de focuri de paie sunt frecvente la adolescenti,. azi plac pe unul/una, in 3 luni am uitat de ea/el si sunt gata de o noua relatie pasagera. pe masura ca te maturizezi incepi sa nu le mai gasesti interesante, sa-ti doresti o relatie adevarata, construita cu grija si iubire adevarata.

| stark47 explică (pentru Brigaela):

Am o varsta destul de inaintata,ca sa nu mai mentionez de experienta,incat sa stiu cam care e diferenta dintre a place,a vrea, a fi obsedat, a fi posesiv si a iubi.+nu aia era intrebarea, asa ca daca mai ai alte critici, posteazale in alta parte.nu sunt aici ca sa primesc critici din partea unor necunoscuti.cand ai sa imi cunosti capacitatile, atunci te invit cu cea mai mare placere

| Brigaela a răspuns (pentru stark47):

Nu era nici o critica, ai inteles gresit. Daca ai varsta suficienta, cum poti spune "te iubesc" dupa o luna de relatie, nu te rusinezi?

| stark47 explică (pentru Brigaela):

Cum am spus.considera ca a fost o anomalie.am stat cu fete si mai mult de jumatate de an fara sa le spun ca le iubesc sau ceva de genu.asa ca,,, crede-ma cand iti spun, chiar am iubit-o pe fata aia.

| iubesc a răspuns:

Fetei ii place viata...
Ii era dor de ala si hopa ai aparut tu.
Clar ca nu te-a iubit, doar s-a jucat cu tine.

| stark47 explică (pentru iubesc):

M-am gandit la chestia asta, insa nu vream sa o accept.adica noi am avut o gramada de momente memorabile, iar eu nu am tratat-o urat in nici un fel.am fost mereu sincer, romantic cand am putut.ma rog, cum am putut fi eu mai bine pentru ea...si ea stie lucrul asta.de aceea nu vreau sa cred ca persoana la care am tinut atat de mult e de fapt o jigodie de om,intelegi?
de aceea am pus si intrebarea pe site,eu am raspunsurile mele,insa nu vreau sa le cred,poate altcineva vede problema din alti ochii, o alta perspectiva, una care imi scapa mie si care, poate, sa fie cea corecta

| iubesc a răspuns (pentru stark47):

Nu poti iubi cu adevarat intr-o luna, sincer!

| stark47 explică (pentru iubesc):

Consider-o o anomalie.si nu e chiar asa de imposibil.

| iubesc a răspuns (pentru stark47):

Cum zici tu...

| anonimg a răspuns:

Nu e vorba de "colorat" viata cuiva; ci problema este ca nici tu si nici ea -niciunul din voi doi nu v-ati stapanit sentimentele, chiar daca stiati ca ceea ce faceti nu este bine.
Este imposibil ca un baiat si o fata (chiar si casatoriti fiind) sa nu fie atrasi unul fata de altul; doar in cazul daca sunt trecuti de 80 de ani...
Oameni buni, ghidati-va dupa minte, dupa ratiune, si nu dupa sentimente. Daca sunteti atrasi de ceva sau de cineva, punet-vai ratiunea inainte ca stavila impotriva sentimentelor si simtamintelor!

Te sfatuiesc sao lasi pe fata aceasta. Din 2 motive:
1. Este deja intr-o relatie. Si daca tu strici o relatie, atunci cu siguranta va fi stricata si a ta. (Si pentru ca te-ai sarutat cu fata aceea, sunt toate sansele ca si viitoarea ta prietena sa faca la fel cum a facut si fata aceasta. Adica sa te insele. Si daca se va intampla lucrul acesta, sa n-o urasti; ci sa urasti pacatul pe care l-ai facut tu -sa te gandesti ca si tu ai facut la fel, deoarece este scris: "Cum ai facut, asa ti se va face; faptele tale se vor intoarce asupra capului tau." (Obadia.1:15) ).
2. Daca fata aceasta este usuratica -deci daca l-a inselat pe prietenul ei bun-, ce te face sa crezi ca daca ati ramane impreuna nu te va insela si pe tine? Oricum, ea va face exact aceleasi lucruri si cu altii(daca nu va ramanea cu acesta. De-abia a prins curaj). Cauta sa-ti para rau pentru ce ai facut, si nu pentru ceea ce ti se va face. Caci asa este drept.

| stark47 explică (pentru anonimg):

Logica ta e ok insa nu mi se aplica in totalitate.cum am zis, am scurtat cat de mult am putut din poveste

| Oana92 a răspuns:

Tipa e cam nehotarata..si din pacate si-a cam batut joc de tine. A stiut de la inceput ca nu va renunta la primul, iar tu ai fost acolo sa ii oferi ce nu ii putea oferit celalalt:o imbratisare, un sarut, etc. Sincera sa fiu nu cred ca te-a iubit, e posibil sa fi fost atrasa de tine, dar cam atat. Si inca ceva: ai gresit cand ai acceptat sa fi locul 2, daca tinea la tine ar fi renunta la primul si ar fi ramas cu tine, ea practic si-a batut joc de amandoi! Incearca sa nu te mai gandesti la ea, sigur gasesti o fata care sa te meritehappy

| NuMaContrazice a răspuns:

Complicata treaba....iti dai seama ce-i in inima fetei.Ea trebuie sa aleaga intre tine si ala, probabil l-a ales pe ala pentru ca il cunoaste mai bine, poate au posibilitatea sa se intalneasca acum si tu nu sti lucrul asta...eu zic ca cel mai bine e sa o uiti, chiar daca te-ai indragostit de ea.
In viata mai si pierzi, nu poate fi totul perfect.Relatiile la distanta nu tin, poate la fel de bine si-a gasit pe altcineva din oras cu ea, pana la urma nu trebuie sa-ti dea tie explicatii. Poate a dezamagit-o faptul ca ai fost concediat si ai lasat-o singura.
Cum am mai zis...mai bine uit-o!winking

| stark47 explică (pentru NuMaContrazice):

Sunt in plin proces.insa,incerc sa ii gasesc o scuza ca sa nu o urasc pentru ce a facut.nu vreau sa cred ca ce a fost intre noi a fost o minciuna.ea nu e cea mai deschisa persoana.iar logica mea de multe ori nu a functionat asupra ei, de aceea am nevoie si de alte raspunsuri, in afara de ce raspunsuri mi-am dat singur

| secret093 a răspuns:

A vazut ca o placi si ii era dor de iubitul ei si a avut ocazia sa uite de acel dor pentru ca ai aparut tu.
Imi pare rau pentru tine.

| stark47 explică (pentru secret093):

Probabil ai dreptate, insa...ce ar trebui sa simt acum? sa o urasc pentru ca m-a "tradat"? sa o iert? sa o uit?! eu sunt genu de persoana care trateaza situatiile cu extreme.cand iubesc, iubesc din toata inima, cand urasc, urasc din tot sufletul.iar acum nici nu stiu care e cel mai safe drum de parcurs.