| Cristii2001 a întrebat:

Am si eu o chestie mai jenantă de spus, dar aia e. Cand eram mic..nu chiar mic, clasa a 7-a cam asa imi tot auzeam colegii ca vorbeau despre "masturbare" mai pe scurt,"l@ba", si am zis sa fac si eu. Si de atunci pana acum am făcut chestia asta. Ce vreau eu sa aflu? Este o necesitate? Stiu ca este un pacat si vreau sa ma las de acest pacat dar am momente,accidental vad pe siteuri de socializare poze tâmpite cu fundurile altora... Si trece asa o emoție prin mine si imi vine sa ma masturbez. Stiu ca este o placere, dar nu vreau sa mai simt acesta plăcere, doar la momentul potrivit. (Am 15 ani). Dati-mi sfaturi ca sa ma las de acest pacat! Dau FUNDA
Multumesc

Răspuns Câştigător
| vocea a răspuns:

Masturbarea e o etapa normala in dezvoltarea individului si te ajuta sa iti cunosti corpul si cum reactioneaza el. Ce iti place si ce nu.
Masturbarea in exces provoaca diminuarea libidoului (adica nu vei mai fi excitat de aceeasi stimuli la care erai inainte excitat, sau foarte greu).
E ok ca incerci sa termini dupa 10 minute. Eu iti recomand sa incerci sa faci acelasi lucru insa marind perioada. Practic cand simti ca mai ai putin raresti ritmul sau te opresti, apoi continui dupa depasirea momentului. Un orgasm obtinut dupa 30 - 50 de minute de excitatie e mult mai lung si mai intens decat unul obtinut dupa 5 - 10 minute. Din propria experienta nici o partenera nu ajunge la orgasm dupa 10 minute de penetrare.
Distrugerea neuronilor, cosurile, pierderile de atentie sau de memorie sunt basme pentru copii la fel ca si cresterea firelor de par in palma, etc.
Masturbarea in exces poate duce insa la izolare. E ok daca te masturbezi pentru a invata ce iti place si cum, nu e ok insa daca te rezumi doar la masturbare pentru eliberarea tensiunii sexuale. Una e sa cauti o partenera, alta e sa te multumesti doar cu masturbarea evitand femeile de teama de a nu fi respins.
Legat de frecventa masturbarii: depinde de la om la om. Unii o practica de 5 -6 ori pe zi, altii in fiecare zi, altii o data de 2 ori pe saptamana, si altii deloc, iar unii chiar si cand au o partenera stabila, si altii chiar si intre actele sexuale, sau ca inlocuitor, masturbare reciproca. Normalitatea este o notiune atat de vaga incat...
Parerea mea e ca daca o vei face o data sau de doua ori pe saptamana pentru eliberarea tensiunii sexuale totul e ok.
La primul contact sexual datorita masturbarii excesive pot apare fie imposibilitatea obtinerii erectiei.

| Cristii2001 explică (pentru vocea):

Mulțumesc foarte mult pentru tot ce mi-ai spus. Nu stiu daca iti vine sa crezi dar inainte făceam chestia asta in fiecare zi...de plictiseala cand nu aveam ce face.

| vocea a răspuns (pentru Cristii2001):

Si eu iti multumesc pentru funda, pana la urma suntem toti barbati si noi ne cunoastem cel mai bine.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este bine sa stii chiar de la inceput ca masturbarea nu reprezinta un pacat de neiertat, ba din contra reprezinta de fapt o activitate foarte placuta si foarte necesara bunei functionari a organismului tau. Masturbarea sau altfelspus autosatisfacerea, reprezinta o activitate "de cand lumea si pamantul" prin care se urmareste si de fapt se reuseste sa fie eliberat organismului de sub influenta stresului hormonal care apare de obicei in perioada pubertala si a adolescentei. Insa pe baza studiilor a reiesit ca multa lume care deja se afla la varsta maturitatii obisnuieste sa se masturbeze pentru a obtine atat paceri cat si satisfactii in lipsa unui partener sau in cazul in care se doreste ca sexul sa fie "condimentat" cu picanterii, perversiuni si/sau fantezii sexuale mai complexe. Conform celor mai noi studii si cercetari medicale efectuate in acest domeniu, s-a constatat si confirmat faptul ca masturbarea moderata de fapt produce efecte benefice asupra organismului, deci nu provoaca efecte adverse asa cum sustin anumite persoane neinstruite. Chiar din contra, masturbarea este considerata ca fiind benefica deoarece descarca/detensioneaza organismul de stresul hormonal aparut la varsta adolescentei in cazul ambelor sexe". Multa sanatate!

| A02Sniper a răspuns:

Toti fac asta, nu e ca si cum ar fi un pacat capital.Prin asta experimentezi, te dezvolti. Poti cauta net la ce ajuta masturbarea si alte lucruri care te vor ajuta la intrebarea ta.

| KillerMDFK a răspuns:

Taie-ti... da pune-ti o carte in gura sau altceva ...ca sa nu simti happyhappyhappy