| abcd_6851 a întrebat:

am si eu o problema cu care sper sa ma ajutati. eu sunt destul de timida si sensibila, si pun imediat totul la suflet. incerc sa socializez, dar pur si simplu nu imi pot face prieteni. nici la scoala nu stau mai bine, toti ma ignora. si nu stiu de ce. incerc sa fiu prietenoasa dar nu ma pot integra, si ma doare destul de tare cand vad ca ceilalti au o multime de prieteni si in pauze eu sunt singura care sta in banca, singura. daca m-ati putea ajuta v-as ramane recunoscatoare.

5 răspunsuri:
| amanda33 a răspuns:

Buna.
De ce nu incerci sa iti gasesti prieteni la alte clase? Incearca sa iesi in evidenta cu ceva bun, implica-te alaturi de alti colegi in proiectele pentr clasa, ocupa-te tu de strangerea de fonduri pentru bureti creta etc si o sa vezi ca usor usor, comunicarea o sa apara. O sa le fortezi mana prin asta colegilor sa discute si cu tine si de aici totul va deveni mai usor.
Succes

| InoTkd95 a răspuns:

Sa stii ca nu e asa greu. Eu sunt exact inversul tau. Incearca sa fii putin mai tupeista... cred ca esti timida pentru ca nu ai incredere in tine. Incearca sa te imprietenesti cu o persoana exact ca tine, mai timida. atunci cand o sa va imprieteniti o sa fiti de nedespartit si de,, neinvins"! Poti sa incerci sa te inscrii la diferite cursuri care se desfasoara in cadrul unui grup. Astfel iti vei face prieteni cu aceleasi calitati ca si tine. Eu iti urez succes si daca nici sfaturile care ti le dam noi nu functioneaza cred ca e mai bine sa te duci la un psiholog cum a zis si anamaria. happy

| anamaria_6094 a răspuns:

Dupa parerea mea cred ca ar trebui sa comunici mai mult cu colegii tai, nu cred ca prietenii tai nu incearca sa vorbeasca cu tine...cred ca cel mai bine te-ai duce la un psiholog sa aflii care este problema.eu am fost, iar acum ma descurc mult mai bine cu cei din jur. sper sa poti sa iti faci mai multi prieteni in curand...mult noroc!

| Mia a răspuns:

Am si eu astfel de persoane in clasa...Problema e ca atunci cand le intrebi de vorba iti raspund cat mai scurt cu putinta de parca ti-ar zice sa le lasi in pace...Asa ca nu ma mai obosesc.Vezi poate problema e la tine.

Răspuns utilizator avertizat