| movi a întrebat:

As avea nevoie de un sfat. Iubitul meu imi tot repeta ca nu ma mai iubeste si ca ar vrea sa plece, dar totusi nu o face. Eu sunt o fire mai posesiva si il supara foarte tare faptul ca il intreb mereu ce face si ca sunt si o fire destul de suparacioasa. Nu prea inteleg de ce nu pleaca daca nu ma mai iubeste. El zice ca nu il las eu si ca vrea sa fiu de fata cand isi strange lucrurile, dar i-am zis ca daca nu ma mai iubeste sa isi ia lucrurile si asta e. Vreau sa mai mentionez ca el este navigator si este plecat destul de mult (8 luni) si de aici si nevoia mea de a sta mai mult cu el. Vad totusi in gesturi ca ii pasa de mine, dar uneori este ft indiferent pentru ca spune ca ma supar aiurea si se satura. Ce ar trebui sa fac?

14 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Dacă merită să lupți pentru el, atunci scapă de obiceiurile astea prostești ale tale, că sunt chiar deranjante.
din ce văd însă detașată total de situați aici e o relație la distanță, situație care nu-ți convine deloc și ori el se întoarce și aveți o viață de cuplu normală, adică să stați constant împreună, ori renunți la relație pentru că situația asta nu duce nicăieri.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă este navigator, și se întoarce tot la tine, înseamnă că te iubește. Nu te lua după cuvinte.

| movi explică (pentru sadrian46):

Si de ce insista sa spuna asa? Ca eu nu prea stiu ce sa cred.

| sadrian46 a răspuns (pentru movi):

Ca să te temi că îl vei pierde. Așa îți spune el indirect să nu îl mai chinui cu gelozia ta.

| cristimihailov a răspuns:

Sa il schimbi.
8 luni pe an este destul de mult. In 10 ani inseamna ca vei sta cu el doar 2 ani aproape.

| SG1995 a răspuns:

Băiatul ține la tine, dar relația voastră nu merge și asta e evident, motivul pe care nu se desparte de tine e pentru că îi pasă de tine și nu vrea să suferi, deși e limpede că relația voastră e moartă de mult. Chestia e că exact așa eram și eu cu fosta, ne certam practic tot timpul, până la urmă a realizat și ea că relația noastră nu merge, și a hotărât ea ca să ne despărțim, o decizie ok. Eu zic că tipul se simte sufocat de relația voastră, dar nu știe cum să scape de ea fără să te rănească, sfatul meu, ar fi să pui tu capăt relației care oricum e deja moartă.

| Nemessys a răspuns:

Lucrurile care sunt prezente la el dar în același timp motivele pentru care nu pleaca : atașament, teama de singurătate, putina instabilitate emoțională și teama de a nu mai găsi pe cineva. Totuși, ca navigator e greu sa întâlnești femei noi și sa mai fi formezi o relație cu ele, de asta,, trage " atât de mult de relația asta și nu te lasă, pentru ca nu are alte posibilități.

| movi explică (pentru Nemessys):

Ar trebui sa il las eu? Sa inteleg ca sunt doar ca sa ii tin de urat si nu mai sunt sanse?

| Nemessys a răspuns (pentru movi):

Cam asa ceva...
Nu i mai pasa de tine dar nu are încotro.

| SG1995 a răspuns (pentru movi):

Neah, e vorba că aia e teama lui, că dacă te lasă, viața i-o va plăti, eu eram exact la fel. Oricum, în fosta relație eu am încercat de câteva ori să îi pun capăt, deși ne-am împăcat, pentru că puii mei chiar nu voiam să sufere, chiar dacă eu aveam de suferit din cauza că eram sufocat emoțional și psihic. Deci da, probabil că e aceeași problemă: Îi pasă de tine, nu vrea să suferi, dar nu dorește să ducă mai departe relația.

| Michaeel a răspuns:

Dacă îți spune ca nu te iubește și ca vrea sa fi de fata când își strange lucrurile de ce mai stai pe el? Dacă nu pleacă el ar trebui măcar tu sa pleci.

| Clytia a răspuns:

Cel mai bine cred că ar fi să te desparți tu de el. Nu are rost să-ți mai faci speranțe false, indiferent de gesturile lui. Ți-a mărturisit adevărul, că nu simte nimic pentru tine plus că relația ar fi fost greu să țină având în vedere că el e plecat o bună perioadă din an. Poartă o discuție deschisă cu el, demonstrează-i că nu depinzi de el din punct de vedere emoțional.

| GiorgianaGiorgi a răspuns:

Buna! Motivele pentru care se intampla ceea ce se intampla este ca va este dor unul de altul prea mult tinand cont si de distanta si de faptul ca este atat de mult timp plecat si intervine gelozia si posesivitatea,dar trebuie sa aveti foarte mare grija la cuvintele pe care vi le adresati unul altuia mai ales la nervi,pentru ca mai tarziu va veti cai amandoi din cauza cuvintelor aruncate,si va faceti rau sufleteste unul altuia incat nu mai ramane niciun strop de iubire,ci doar regretul si suferinta ambilor parteneri,ca de obicei cuvintele spuse la nervi se dovedesc a fi adevarate,pentru ca asta gandesti de fapt,dar nu constientizezi si iti scapa cand esti nervos,eu stiu cum este pentru ca am trecut printr-o astfel de experienta. Faza este ca sa intretii o relatie la distanta este destul de greu, trebuie sa fi pregatit, sa te inarmezi cu rabdare, incredere, comunicare mai multa fata de persoana respectiva si bineinteles iubire reciproca.Multa sanatate!

| Valentina8 a răspuns:

Pai daca iti spunea clar ca nu te iubeste... pune tu punct relatiei, zii ca doar n-o sa l dai afara din casa cand e el gata sa plece sa plece. Insa trebuie sa pui punct, si daca e sa te iubeasca inca. daca tu pui punct el nu va putea accepta daca te iubeste si va lupta pentru tine pentru a nu te pierde. In schimb, daca pui punct iar el nu face nimic ca sa te opreasca... Ai primit raspunsul tau! Nu are rost sa continui sa ti pierzi timpul!