| mnopey a întrebat:

Salut.
Astazi am intretinut un raport sexual cu prietena mea si ca sa vezi in timpul acestuia prezervativului nu i-a convenit ceva si a facut poc. Amandoi am auzit sunetul si imediat ne-am oprit si am scos penisul. In momentul in care era scos jumatate de cap era afara pe o gaura restul era inca acoperit de prezervativ. El a mai fost verificat la schimbarea pozitiilor adica ma rog m-am uitat la el sa fie ok si exact cand s-a auzit zgomotul atunci s-a si rupt, cred ca a prins aer sau ceva chiar nu imi dau seama, oricum de tinut minte eu nu mi-am dat drumul, iar de lichid preseminal pai cum sa zic mi-am sters penisul inainte de a pune prezervativul. Ce mai am de mentionat este ca m-am masturbat cu vreo cateva ore bune inainte de actul sexual dupa care m-am spalat si am urinat de cel putin 4 ori, vorba aia sa golesc canalul. Aici apelez la parerile voastre, exista vreo posibilitate ca prietena mea sa ramana insarcinata? are rostul sa ii iau pastila de a 2a zi? Multumesc, astept raspuns.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care MENSTRUATIA s-a terminat in ziua/data de 12 Decembrie, inseamna ca probabil PRIMA ZI de menstruatie a fost 7 sau 8 Decembrie ZI care reprezinta MOMENTUL/ZIUA de incepere a actualului ciclu menstrual si ca atare fata de aceasta PRIMA ZI a ciclului se raporteaza analiza ce urmeaza. Deoarece nu ai precizat informatiile strict necesare si esentiale privind tipul si lungimea ciclului menstrual, ma vad nevoit sa fac presupuneri dupa cum urmeaza. Daca admitem ca probabil prietena ta are un ciclu cu o lungime medie in jur de 28 de zile si este catusi de cat regulat, in acest caz sexul a fost intretinut DUPA terminarea PERIOADEI FERTILE, care probabil s-a suprapus peste intervalul cuprins intre 18 - 23 Decembrie. In cazul in care acest scenariu corespunde cu realitatea inseamna ca urmatoarea menstruatia ar urma sa inceapa in jur de 3-4 Ianuarie si astfel pe baza acetor date reiese ca sexul a fost intretinut cu circa 7- 8 zile inainte de urmatoarea menstruatie, adica in perioada 100% NEFERTILA a acestui ciclu menstrual, perioada in care NU mai poate exista un OVUL VIABIL in uter si din acest motiv formarea unei sarcini devine 100% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma a ajuns in vagin. Folosirea pastilei de a 2-a zi intr-un astfel de caz ar fi reprezentat o IRESPONSABILITATE crasa si ar fi provocat in mod absolut INUTIL dereglari de lunga durata atat a activitati hormonale cat si a ciclului menstrual. Multa sanatate!

12 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Depinde in ce perioada era fata, pentru ac, doar in perioada fertila poate raamne insarcinata!

In ce priveste ruperea prezervativului, ala se poate rupe doar dintr-un singur motiv: fiind prea mare pentru cuculetul tau.
Incearca sa cumperi masuri mai mici data viitoare si prezervativul nu se va mai rupe. Prezervativul nu trebuie sa fie larg pe penis, deloc, dimpotriva, trebuie sa fie atat de fix, ca sa nu se rasuceasca pe penis in timpul frictiunii, ca se rupe.

| mnopey explică (pentru Violleta2022):

Ciclul ei s-a terminat pe 12 decembrie deci a cam trecut perioada cu risc ridicat, iar in ceea ce priveste prezervativul era de la Durex Extra Safe insa ceva imi spune ca nu era intocmai de o calitate buna l-am luat de la un market, de obicei pe mine ma strang astea dar nu am avut de ales era printre singurele...laughing. Multumesc pentru raspuns.

| Violleta2022 a răspuns (pentru mnopey):

Nu calitatea prezervativului il face sa se rupa, ci masura lui prea mare, pe pusa pe un penis mic (subtire)!
Prezervativele vin cu masuri standard de 20-22cm, deci, nu acolo trebuie s ate uiti, ci la grosimea penisului... si el trebuie sa fie perfect intins pe penis, daca este un pic largut, atunci este categoric mare, rasucindu-se pe penis in momentul sexului, si se rup.
Cauta din timp, pe la alte magazine, masura potrivita si fa sex, doar cand ai ce-ti trebuie, ca sa nu riscati vreo sarcina, sau vreo boala cu transmitere sexuala.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru mnopey):

In cazul in care MENSTRUATIA s-a terminat in ziua/data de 12 Decembrie, inseamna ca probabil PRIMA ZI de menstruatie a fost 7 sau 8 Decembrie ZI care reprezinta MOMENTUL/ZIUA de incepere a actualului ciclu menstrual si ca atare fata de aceasta PRIMA ZI a ciclului se raporteaza analiza ce urmeaza. Deoarece nu ai precizat informatiile strict necesare si esentiale privind tipul si lungimea ciclului menstrual, ma vad nevoit sa fac presupuneri dupa cum urmeaza. Daca admitem ca probabil prietena ta are un ciclu cu o lungime medie in jur de 28 de zile si este catusi de cat regulat, in acest caz sexul a fost intretinut DUPA terminarea PERIOADEI FERTILE, care probabil s-a suprapus peste intervalul cuprins intre 18 - 23 Decembrie. In cazul in care acest scenariu corespunde cu realitatea inseamna ca urmatoarea menstruatia ar urma sa inceapa in jur de 3-4 Ianuarie si astfel pe baza acetor date reiese ca sexul a fost intretinut cu circa 7- 8 zile inainte de urmatoarea menstruatie, adica in perioada 100% NEFERTILA a acestui ciclu menstrual, perioada in care NU mai poate exista un OVUL VIABIL in uter si din acest motiv formarea unei sarcini devine 100% IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma a ajuns in vagin. Folosirea pastilei de a 2-a zi intr-un astfel de caz ar fi reprezentat o IRESPONSABILITATE crasa si ar fi provocat in mod absolut INUTIL dereglari de lunga durata atat a activitati hormonale cat si a ciclului menstrual. Multa sanatate!

| HazelEyes77 a răspuns:

Nu exista posibilitatea unei sarcini in conditiile astea stai linistit. Nu are nici un rost sa ia pastila de a doua zi.

| mnopey explică (pentru HazelEyes77):

Oke, Merci frumos chiar doream sa aud si alte pareri.

Răspuns utilizator avertizat
| nicusor222 a răspuns:

Salut. Hai sa iti zic cum sta treaba. Daca e tot ce s-a intamplat in ce ai scris tu, e totul OK si nu ai dc sa iti faci griji. Lasa acel lichid pentru ca ala e de lubrefiere, iar copilul nu se concepe din secretii... singurul lucru care nu e bine, e sa nu fi ejaculat acolo si sa prinda sperma in vagin. Lasa fata si nu ii mai da feti pe naiba in carti, ca aia ii distruge corpul si e pacat de ea. Daca a fost dupa ciclu sa zicem, o tine 4 zile, iar a 5-a si a 6-a poti sa ejaculezi linistit ca nu va ramane 100 %, corpul ei nu e capabil de asa ceva. Asa ca nu mai fi speriat, gandeste pozitiv si stai calm.winking

| mnopey explică (pentru nicusor222):

Nu am ejaculat, o sa tin cont de raspuns, multumesc.

| nicusor222 a răspuns (pentru mnopey):

Kpl

| DepravatRo a răspuns:

Ba, numai luati ba pastile de-a 2-a zi de-a-n boulea asa, v-ati tampit? In general cand ai o relatie nu te *** cu prezervativ si ea nu ramane gravida. Evident, nu? Cazurile in care raman femeile gravide de la lichidul preejaculator sunt extrem de rare, nu toate sunt speciale.

| Claudia2018 a răspuns:

Nu cred ca are cum sa ramana gravida... Dai banii degeaba pe pastila... Mai bine ii iei o prajitura. Daca tu spui ca nu ai ejaculat nu ramane gravida.

| mnopey explică (pentru Claudia2018):

Nu mi-am dat drumu, o sa ii iau un tort sa stea calma. laughing