| anonim_4396 a întrebat:

Salut cred ca e posibil sa o fi lasat pe prietena mea insarcinata dat fiind faptul ca am ejaculat un pic in ea si era in perioada fertila, dupa 2-3 zile apar semne sau simptome?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Simptomele de sarcina nu pot sa apara niciodata in primele 2 saptamani de dupa fecundare, fiindca ovulului ii sunt necesare intre 8-12 zile pentru a parcurge distanta dintre trompa uterina (locul unde se poate produce fecundarea) si uter (locul in care se poate realiza fixarea) si doar dupa parcurgerea acestei "calatorii" sa se produca nidatia adica inradacinarea ovulului in endometru. Pana in momentul inradacinarii ovulului fecundat in peretele uterului, adica timp de circa 9-12 zile acel ovul este de fapt o simpla celula microscopica care nu poate produce absolut nici un simptom de nicio natura. Toate simptomele si senzatiile reale sau imaginare, se produc doar in subconstientul femeii si se datoreaza fricii, nelinistii, stresului sau altfel spus paranoiei, privind teama de a exista o sarcina chiar si IPOTETICA. happy Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Da, este posibil sa o fi lasat gravida. Simptomele nu apar imediat ci dupa circa 21 de zile de la actul sexual.

| Felys a răspuns:

Nu apare nimic mult timp, primul simtom este lipsa menstruatiei, dupa 21 zile de la actul sexual daca nu ii vine menstruatia pana atunci sa faca test de sarcina si acela va fi cel care va clarifica treaba, stari de rau apar dupa 2 luni de sarcina, pana atunci nu se vede nimic