| Ava1231 a întrebat:

Salut.
Cum vi se pare Iasiul ca si oras? E aglomerat? Sunt locuri misto unde poti iesi in timpul liber? Chiriile sunt scumpe? Dar oamenii de acolo, in general, cum sunt?
As vrea raspunsuri in primul rand de la cei ce locuiesc sau au locuit acolo, dar nu numai, si cei care au vizitat.
Mersi.

4 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Am trecut de cateva ori pe acolo.
Ce pot sa-ti spun e ca traficul e aiurea.
Sunt niste zone in care te trezesti in mijlocul intersectiei si stai si astepti un miracol sa poti face la stanga ca altfel nu te lasa nimeni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Continuam maine : )

| isemilia a răspuns:

Eu sunt din Iasi. Nu e necesar aglomerat. Desigur, sunt zone si ore unde este teroare (mai ales dimineata sau seara pe la 4 - 5 cand pleaca lumea de la lucru, insa depinde de zona in care stai. Cel mai bine, ca sa eviti traficul, este sa pleci devreme si sa te intorci acasa pe la 6 - 6:30, atunci ar trebui sa fie liber. Dar politistii de la rutiera nu sunt un ajutor mereu), insa in general mi se pare ok sincer.
Da, sunt locuri.
Depinde de zona si de ce fel de casa / apartament iti cauti. Sunt si apartamente chiar ok de inchiriat (sau case), insa e posibil sa fie nevoie sa te muti intr-o zona mai indepartata de centru.
Oamenii sunt in regula, presupun. Ca oriunde. Sunt si persoane foarte de treaba, dar si persoane mai putin ok. In general nu ar trebui sa ai prea mari probleme, daca nu ti le faci cu mana ta.

| Xulescu08 a răspuns:

Am vizitat, de mai multe ori ca sofer. Trafic infernal, ambuteiaje fără număr, vara căldură ca la nebuni odata ce se încing betoanele, destul de multe locuri de pierdut timpul și banii, diversi cu fițe moldova-style în oraș, prin comunele limitrofe locuitori destul de ok. Subsemnatul locuiește în Piatra Neamt, oraș pe care nu il recomand.