| Roberrt21 a întrebat:

Salut, daca in data de 4 i-a venit ciclul si noi astăzi am facut sex neprotejat fara sa ejaculez in ea, poate rămâne însărcinată?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca barbatul este capabil sa-si coordoneze, controleze si poate sa retina perfect ejacularea, inseamna ca poate sa intretina contacte sexuale neprotejate in fiecare zi a ciclului menstrual din prima si pana in ultima zi, deci si in zilele perioadei fertile.
Fiindca partenera ta de sex in acest moment a ajuns in a 7 zi a ciclului menstrual (04.12 - 11.12 = 7 zile), teoretic NU poate fi in perioada fertila in cazul in care :
-- ciclul menstrual este catusi de cat regulat, adica nu prezinta abateri mai mari de +/- 2-3 zile de la un ciclu menstrual la altul
-- si de asemenea, daca lungimea ciclului menstrual NU a fost niciodata mai scurta (mica) de 25 de zile
-- Perioada fertila poate sa inceapa chiar din a 4-a zi a ciclului, sau in urmatoarele zile : a 5-a, 6-a, 7-a sau a 8-a zi, in cazul in care ciclul este foarte neregulat/dereglat, sau daca de regula lungimea ciclului este de 21, 22, 23 sau 24 zile.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

De putut, poate. Nu cu tine, dar poate.

| Emilian65 a răspuns:

Nu, pentru ca nu era in perioada fertila.