| ioanaaaaa4333 a întrebat:

Daca am facut sex fara prezervativ in ziua 12/13 a ciclului meu menstrual pot ramane gravida? Nu stiu daca a curs sau nu, fiinda relatia a fost neprotejata, cu finalizare in afara. (sa zicem ca poate sperma s-a prelins catre buze)
Mi-am verificat si in ziua 14 si in ziua 15 mucusul cervical si era umed cu consistenta unei paste/lotiuni si nu era deloc abundent.
In ultimele 3 luni am avut menstruatia de (29-30-31 zile)
Sa mai astept ovulatia? Sau am trecut deja de ea?

Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Secretia vaginala nu reprezinta o garantie deoarece in anumite cazuri, modificarile care apar sunt aproape insesizabile, mai ales in cazul in care exista sau au existat de curand dereglari hormonale, secretia este abundenta in general, pe tot parcursul ciclului etc.

In cazul unui ciclu de 30 de zile, ovulatia are loc in ziua 16 a ciclului, perioada fertila fiind cuprinsa intre zilele 12 si 17, ambele zile inclusiv. Daca si de data aceasta ciclul tau va avea aceeasi lungime medie, ziua 14 reprezinta o zi a perioadei fertile, insa sansele de sarcina exista numai daca sperma a ajuns in interiorul vaginului, chiar si daca a fost in mod accidental.

Numai bine!

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Floridori):

Nu stiu daca a ajuns sau nu. mi-e teama ca poate am avut pe mana si am atins acolo, sau poate s-a scurs dar nu cred. multumesc pentru raspuns. nu cred ca am sanse prea mari de a ramane gravida

| Floridori a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Daca sperma nu a ajuns in vagin, nu sunt sanse deloc.
Daca sperma a ajuns in vagin, sunt sanse.

Voi stiti in ce conditii s-a desfasurat actul, daca sperma a ajuns sau nu acolo, ori daca prietenul tau mai ejaculase cu putin timp inainte fara sa urineze mai apoi.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Floridori):

Noi am avut o singura partida. el a ejaculat in afara vaginului, pe pieptul meu. la cateva minute dupa (vreo 5 cam asa) m-am atins (nu am inserat vreun deget)
nu stiu daca aveam sperma sau nu. degetu mi era oleaca umed.
dupa ce a ejaculat nu m-a mai penetrat.
am utilizat un calculator de ovulatie de pe net, de la clear blue, care mi-a zis ca ar fi fost sanse mici sa fiu la ovulatie in ziua cu pricina. oricum multumesc pentru raspuns

| Floridori a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Nu am spus ca era ziua ovulatiei, ovulatia producandu-se in ziua 16 in cazul unui ciclu de 30 de zile.
Am spus ca erai in perioada fertila.
Dar daca sperma nu a ajuns in vagin, nu ai de ce sa iti faci griji.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Floridori):

Multumesc! inseamna ca ma pot calma. repet, nu tin minte daca am avut sperma pe mana sau nu...dar cred ca in continuare pot sa stau linistita...multumesc tare mult ca m ati calmat!?

| Floridori a răspuns (pentru ioanaaaaa4333):

Multa sanatate!

10 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca nu a ejaculat in vagin este posibil sa nu fii gravida.

| ioanaaaaa4333 explică (pentru Emilian65):

Nu, nu a ejaculat in vagin. sunt eu paranoica si ma gandesc ca poate s-a scurs sau am avut eu pe deget si m-am atins. dar nu cred ca e posibil sa fi ramas. multumesc! ma calmez