| Hellboy96 a întrebat:

Salut,
Este legal ca un major 18-19 ani sa întrețină relații intime cu un minor de 15-17 ani?
Diferența fiind nu mai mare de 3 ani.

12 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Conform codului penal, daca unul din minori are peste 16, cu exceptia unor cazuri paticulare deja e legal. Daca diferenta e de sub 3 ani atunci nu e nici o problema.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu este legal, iar daca diferenta este de peste 3 ani, atunci baiatul poate intra si la categroia de pedofili, unde pedeapsa este inchisoare.
Daca minorul are 15 ani si majorul are 19 ani, atunci sunt deja 4 ani. diferenta.

| Goete a răspuns:

Cu acordul minorului si fara inselatorii da

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai întâi gândește-te la repercusiunile de după, oare se marita sa o faci cu o minora? Pune-te în situația lui ta-su dacă ar afla, ti-ar rupe picioarele? Eu zic ca da. Deci nu merita... Cauta pe cineva de vârstă ta sau mai mare... Lasă-le pe necoaptele alea în pace ca tu sa dormi liniștit noaptea în patul tău și nu la pușcărie!

| Hellboy96 explică (pentru anonim_4396):

laughing)) Nu vreau sa fac nimic cu nimeni, vreau sa stiu mai multe despre această lege

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hellboy96):

Faci pușcărie! Asta e legea!

| Ștefaniq a răspuns:

1. Alineatul 1 stabilește vârsta de 16 ani, legiuitorul considerând că, în majoritatea cazurilor, un tânăr de această vârstă are capacitatea fizică și mentală de a întreține relații sexuale în deplină cunoștință a implicațiilor.

Organelor judiciare le revine responsabilitatea de a decide prezența sau lipsa consimțământului în cazul unui abuz sexual în care subiectul pasiv special al infracțiunii, victima, este un minor sub 16 ani, având la dispoziție două capete de acuzare: viol sau act sexual cu minor, infracțiuni cu limite speciale diferite.

În contrast, în cazul în care un minor sub 14 ani este participant activ, deci comite o faptă prevăzută de legea penală, acestuia îi este prezumată incapacitatea. Nu va fi pedepsit pentru fapta sa deoarece nu avea dezvoltarea mentală și discernământul pentru a cunoaște consecințele acțiunilor sale.
2. Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 15 și 18 ani, se pedepsește cu închisoarea de la 2 la 7 ani și interzicerea exercitării unor drepturi dacă:

a) minorul este membru de familie al majorului;

b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziția sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situația deosebit de vulnerabilă a acestuia, ca urmare a unui handicap psihic sau fizic ori ca urmare a unei situații de dependență;

c) fapta a pus în pericol viața minorului;

d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
3. Relații sexuale între doi copii de 17-19 ani este legala, atâta timp cât copilul minor își da consimțământul, iar diferența de vârstă dintre cei doi nu depășește 3 ani.

| covridong a răspuns:

Nu este in regula
observ ca si numele Hellboy96 este un nume pacatos de la hell care inseamna iad in lb romina
IAD, (2) iaduri, s. n. 1. (În multe religii) Loc în care sufletele păcătoșilor sunt supuse la chinuri veșnice pentru a-și ispăși păcatele din timpul vieții; infern, gheenă. 2. Fig. Situație chinuitoare, greu de suportat.
iar boy care inseamna baiat,
va las pe voi sa deduceti restul,
nu pacatui, mergi la biserica!

| DemultMiamurit a răspuns:

Depinde de felul relatiei

| libearcafan2002 a răspuns:

Da

| lupulsugar69 a răspuns:

Atat timp cat minorul are sub 16 ani, este ilegal

| politisttexan a răspuns:

Iote ca am si sunat la politie