| MirceaBade31 a întrebat:

E legal ca o femeie sa aiba relatii intime cu un minor?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea, aveți grijă dacă o faceți să nu fiți prinși, să fiti discreți, in rest dai in ea ca surdul in clopot.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca relatiile sunt de comun acord si minorul are peste 16 ani atunci este legal.
Daca minorul are sub 16 ani fapta constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART. 220.Actul sexual cu un minor
(1)Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 14 şi 16 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2)Fapta prevăzută la alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 14 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3)Fapta prevăzută la alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 16 şi 18 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 9 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi dacă:
a) minorul este membru de familie al majorului;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(4) Fapta prevăzută la alin. (1) se pedepseşte cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) fapta a fost comisă de un membru de familie al minorului sau de o persoană care convieţuieşte cu acesta;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani.
(5) Fapta prevăzută la alin. (2) se pedepseşte cu închisoarea de la 5 la 12 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi atunci când:
a) fapta a fost comisă de un membru de familie al minorului sau de o persoană care convieţuieşte cu acesta;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului sau acesta a abuzat de poziţia sa recunoscută de încredere sau de autoritate asupra minorului ori de situaţia vădit vulnerabilă a acestuia, datorată unui handicap psihic sau fizic, unei situaţii de dependenţă, unei stări de incapacitate fizică sau psihică ori altei cauze;
c) fapta a pus în pericol viaţa minorului;
d) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice;
e) făptuitorul a împlinit vârsta de 18 ani.
(6) Faptele prevăzute la alin. (1) şi (2), precum şi la alin. (4) lit. e) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
(7) Tentativa la infracţiunile prevăzute la alin. (1)-(5) se pedepseşte."

| doctorandus a răspuns (pentru Ioandelasal):

Pana la 15 ani, nu pana la 16. https://legeaz.net/noul-cod-penal/art-220

| Ioandelasal a răspuns (pentru doctorandus):

Gresesti, in luna trecuta au fost modificate cateva articole din Codul penal, in principal la infractiunile sexuale, printre care si art.220, prin L.217/2020, asa ca, in prezent, forma acestui articol este cea pe care am citat-o.

| Wr3nch a răspuns:

Daca minorul cela blana are 15 sau mai mult da.

| siriusblack98 a răspuns:

Nu,nu este legal.

| AmandinaDragan a răspuns:

Nu. O pot face dar cu fereala

| Balalau95 a răspuns:

Vad ca ai dat funda unuia care ti-a spus ce vrei sa auzi
si wow, limita era 15ani, vroiau sa o faca 13 acum au marit-o la 16 ani, interesant
NU, nu e legal, Ioandelasal ti-a dat litera legii, eu iti spun ca nici daca nu sunteti prinsi nu e ok, poate ca ti se pare ca baietii nu sunt vulnerabili ca fetele, fizic poate ca nu sunt, dar psihic sunt, chiar mai rau decat fetele si au fost cazuri de sinucidere din cauza asta... adica baiatul s-a sinucis

iar daca sunteti prinsi, ea poate sa o incaseze rau, in momentul asta, pedofilia e "pacatul" la moda asa ca autoritatile abia asteapta sa dea un exemplu monumental

| doctorandus a răspuns (pentru Balalau95):

De ce sa se sinucida? Mie ca adolescent mi-ar fi placut sa fac sex cu profa de mate.

| Balalau95 a răspuns (pentru doctorandus):

Dap, si eu am avut niste profesoare, chiar una tot de mate, noi eram clasa a 7a si vorbeam cat de HOT e si ce ne-ar mai place... AUUUUUUU
dar, dupa ce ai o relatie ceva vreme, tipa isi da seama cat de tare s-ar putea arde, asa ca te lasa, moment in care faci o depresie severa, poate ca nu crezi ca ti se poate intampla tie, dar ca lege, mi se pare foarte corect, indiferent daca tu personal poti face fata, totusi, sunt COPII care nu vor face fata si vor merge pana la suicid

inca odata, am vazut cazuri la tembelizor, in rrromInica

| Cineva797406016386 a răspuns:

Dacă minorul are sub 16 ani asta se numește pedofilie

| Mitzupitzu a răspuns:

Poti sa-i dai limbi. Fara griji Mircea!

| Salontanul a răspuns (pentru Mitzupitzu):

Incearca sa nu mai dai raspunsuri aiurea si, unele, jignitoare! Poti sa ramai fara cont.

| Mitzupitzu a răspuns (pentru Salontanul):

Dar tu nu dai asa ceva. Se cheama reciprocitate. 69 e la moda la tineri.

| Salontanul a răspuns (pentru Mitzupitzu):

Cred ca ai sarit peste cei 7 ani de acasa! Asa ceva sa-i raspunzi cui te-a facut. Ai grija!

| Salontanul a răspuns (pentru Mitzupitzu):

Uita-te peste raspunsurile sterse si trage o cocluzie! Daca intinzi coarda prea mult nu o sa le vezi nici pe alea ca ramai fara cont.

| Batmanel a răspuns:

Nu... e viol.