| DiegoLeutzu a întrebat:

Salut fraților.
Am o prietenă de 14 ani. Aproape 15 care vrea să facă avort fără să afle părinții ei.
Întrebarea mea este: poate să facă acest avort fără să afle părinții săi? Gen aș putea să o însoțească iubitul ei, el fiind major?
Vreau cât mai multe și mai bune idei.
PS: fata are 5 săptămâni de sarcină deja.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca fata NU are varsta de 16 ani impliniti, din acest motiv ea NU poate beneficia de portita existenta in Legea nr. 95/2006
Privind reforma in domeniul sanatatii,
cea in care la Capitolul III al legii care este intitulat :
Acordul pacientului informat,
sunt specificate 2 prevederi referitoare la varsta minorei careia urmeaza sa i se intrerupa sarcina dupa cum urmeaza;
Art. 650. – Varsta legala pentru exprimarea consimtamantului informat este de 18 ani. Insa cu toate acestea minorii isi pot exprima consimtamantul lor, in absenta parintilor sau a unui reprezentant legal, in urmatoarele cazuri si anume :
a) este o situatii de URGENTA, cand parintii sau reprezentantul legal NU pot fi contactati, iar minorul are discernamantul necesar pentru a intelege situatia medicala in care se afla;
b) fata se afla intr-o situatie MEDICALA legate de diagnosticul si/sau tratamentul ori probleme sexuale si reproductive,
la solicitarea expresa a minorului in varsta de... peste 16 ani se poate efectua avortul fara a exista consimtamantul parintilor. In concluzie efectuarea avortului in acest caz ar deveni ilegala fara sa existe consimtamantul scris si semnat al ambilor parinti. Multa sanatate!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu poate fara parinti.

| Violleta2022 a răspuns:

Din pacate, nici un medic nu poate face avort unui copil atat de mic, fara acordul scris al ambilor parinti, fiind ilegal si periculos ca fetita sa-si piarda viata, iar medicul sa piarda dreptuld e aprofesa sau chiar libertatea.
Nici un medic nu va accepta asa ceva!
\Urgent sa fie instiintati parintii fetei si sa ei vor lua deciziile prvitoare la fetita lor insarcinta.
Iubitul ei daca este major, face pusacrie, pentru ca a corput, sedus si intretinut relatii sexuale cu un copil mic, fputand fii considerat chair pedofil.
DIn pacate, situatia este foarte urata in acest caz.
Fata pana la 16 ani nu poate decide avortul.

| CodrutElian1990 a răspuns:

NU!

| gheorghe699 a răspuns:

Iubitul ei, in termeni legali, se cheama pedofil, si nu poate sa o insoteasca la medic ...ar trebui el insotit la magistrat pentru intocmirea dosarului penal.

| DiegoLeutzu explică (pentru gheorghe699):

Nu aș putea îi dau un asemenea apelativ. Au o poveste mai veche de când el împlinise 17 ani.
Aș putea să i ajut cumva?

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru DiegoLeutzu):

Urasc retardatii care sunt incapabili sa fie integri.

El implinise 17. Si ea, cat? 10?
Poti sa faci chiar tu avortul daca chiar vrei sa ii ajuti. Sa vedem, reusesti?

| gheorghe699 a răspuns (pentru DiegoLeutzu):

Greu,fara acordul parintilor, nici un doctor nu isi asuma.

| GabyT10 a răspuns:

Fara acordul parintilor/tutorelui, nu va putea face avort.Fiind minora este solicitat acordul parintilor, care apare ca o confirmare a deciziei sale. Data viitoare ar trebui sa fie mai atenta, un avortul poate dauna sanatatii ei.Un avort poate avea consecinte fizice si psihice deosebit de grave asupra ei.Ma doare suflet sa vad ca din ce in ce mai multe fetite fac avort.Sunt foarte multe femei ce nu fac copii si ar da orice sa ramana macar odata insarcinate.Cand spun copilelor de pe aici sa citeasca o carte in loc sa faca sex, se supara pe mine, de parca nu vor avea timp toata viata sa faca sex.Vai de viitorul si de sanatate lor.