| lucian69 a întrebat:

Salut, i-au venit problemele prietenei mele acum 4-5 zile si i-au trecut ieri. Deşi de când a inceput sa ii treaca, au aparut dureri la burta si acum nu mai este pe ciclu deşi tot o doare burta. Tin sa mentionez ca problemele nu i-au mai venit de aproximativ 2 luni pana acum 4-5. Este vreun motiv de îngrijorare? Sau e din cauza întârzierii problemelor?

9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ce probleme i-au venit?
Sunt chiar atat de multe?

| lucian69 explică (pentru Violleta2022):

Ciclu i-a venit. Da ia trecut alaltăieri.

| Violleta2022 a răspuns (pentru lucian69):

Pai, vorbeste clar baiete, daca te astepti la raspunsuri clare!
Ca "probleme" nu stim exact ce sunt, poate a avut probleme in familie, sau i-a murit pisica, sau a cazut frate-su din pom... toate sunt probleme!

In ce priveste cilcul prietenei tale, lipsa lui poate fii din cateva motive, dar este indicats a mearga la medic sa afle motivul real. Asadar, am sa enumar cateva motive:
- are ciclul neregulat, si menstra apare la date nestiute
- este insarcinata
- are probleme hormonale
- posibil chisturi ovariene sau uterine, ori ovare polichistice

Durerile de burta pot apare din diverse motive:
- constipatie ori diaree
- intoxicatie alimenta
- gaze provocate de mancaruri "gazoase" precum: varza, fasole, mazare, sucuri acidulate
- dureri menstruale
- ovare inflamate, chisturi, fibroame
- apendicita

| Yon1470 a răspuns:

Daca i-au venit problemele si i-au si trecut, de ce Domane iarta-ma o mai doare si burta?

| lucian69 explică (pentru Yon1470):

Nu stiu. tocmai asta întreb, e ceva. posibil sarcina? Eu ma gândeam ca o doare datorită întârzierii problemelor.

| Yon1470 a răspuns (pentru lucian69):

Daca nu ai ejaculat in ea, n-are cum! Totusi puteti consulta un ginecolog, daca perista foarte mult.

| lucian69 explică (pentru Yon1470):

Este posibila o sarcina? Sau e din cauza întârzierii problemelor?

| Yon1470 a răspuns (pentru lucian69):

Ti-am raspuns mai sus!

| lucian69 explică (pentru Yon1470):

Da. pai nu stiu ce sa spun. Se simte si rău. Saa fie si vreo posibila infecție sau. ceva?