| MariaStancioi a întrebat:

Ieri am avut al doilea contact sexual la un interval de mai bine de 2 săptămâni de primul contact, am avut dureri mai mici și o sângerare cat de cat ok, problema e ca a doua zi după, am observat sange pe hârtia igienica, destul de mult, culoarea era un rosu spre roz și simțeam cumva abdomenul incordat si o mica durere ca si cum as fi in perioada menstruației desi mi-a venit pe 30 si mi-a trecut pe 6...este posibil sa apară dupa 11 zile? Care credeți ca este cauza?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu a fost menstruatie, ci ruperea himenului, care s-a mai produs si de data asta. La unele fete este nevoie de mai multe penetrari, pana se rupe defintiv,

| MariaStancioi explică (pentru Violleta2022):

Si de ce am avut sangerari abundente abia a doua zi după act?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MariaStancioi):

In cazul acesta, te sfatuiesc sa mergi la un control ginecologic, fiind sangerarile intre menstre nu sunt niciodata normale si de bun augur.
Cauta pe google, pentru curiozitate: "sangerari intre menstruatii cauze".

| corbulalbrosu a răspuns:

Numai in cazul in care ciclul menstrual este foarte dereglat, doar atunci poate exista posibilitatea sa se poata produce o menstruatie dupa trecerea a doar 21 de zile si ciclul sa fie totusi ovulatoriu. In cazul in care ciclul menstrual este mai scurt de 21 de zile, acel ciclu este considerat anovulatoriu, adica incomplet fiindca ovulul eliberat este IMATUR si nu poate fi fecundat.
Insa in acest caz este posibil ca abia acum in timpul acestui al 2-lea act sexual sa se fi produs DEFLORAREA totala a ''pasaricii'' tale si din acest motiv sa apara sangerarea cat si disconfortul resimtit atat in timpul cat si dupa terminarea actului sexual. Multa sanatate!

| MariaStancioi explică (pentru corbulalbrosu):

Da este posibil sa se fi deflorat complet deoarece inainte de act, himenul era intact, adică se vindecase de la primul contact...dar este ok sa am sângerări destul de abundente a doua zi după act in conditiile in care in timpul actului a fost doar o mica sângerare?