| Alexandraaaaaaaaxdd123 a întrebat:

Acum aproximativ 2 luni am luat pastila de a doua zi. Luna trecută mi-a întârziat ciclul, cam 4 zile, dar intr-un final a venit. Iar, acum 3 zile am avut un contact neprotejat, am simțit disconfort si durere. Iar după am observat o sangerare, pe care o am si acum, nu foarte abundenta (a plasa, rosu aprins cu mici cheaguri de sânge) Am si dureri de ovare destul de mari si in general ma doare doar un ovar mai mult decât celălalt. Ce poate sa fie? Fiind perioada cu Coronavirusului, chiar nu am la ce medic sa apelez, deci raspunsurile voastre mi-ar fi tare de folos!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

De regula in majoritatea cazurilor in care a fost folosita pastila contraceptiva (de a 2-a zi) s-a constatat ca in urmatoarele cateva luni al caror numarul este imposibil de pronosticat sau anticipat. In functie de gradul/nivelul de gravitate/severitate a dereglarilor hormonale care apar in organismul femeii in lunile urmatoare, ca urmare a activitatii nefaste a hormonilor sintetici proveniti din acea pastila nenorocita, ciclul menstrual devine mai mult sau mai putin dereglat. Din aceaste motive dupa ce s-a folosit pastila contraceptiva cu folos sau inutil, femeia trebuie sa fie constienta ca uneori, ciclurile menstruale pot fi anormale si ca atare pot fi foarte scurte chiar si de doar 2 saptamani (deci incomplete), iar alta data sa fie foarte lunga chiar si de 2-3 luni. In concluzie se poate presupune ca sangerare menstruala care se desfasoara in acest moment, reprezentat o menstruatie insa una anormala si atipica. Fiindca exista si acea durere situata la nivelul ovarele se poate presupune ca ar putea fi vorba si de asa numita boala infectioasa pelviana (anexita) si din aceste motive este indicat sa te prezinti cat mai urgent la un cabinet privat de ginecologie. Multa sanatate!

| Alexandraaaaaaaaxdd123 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc frumos de raspuns. Voi ajunge cat mai repede posibil la ginecolog!

| Alexandraaaaaaaaxdd123 explică (pentru corbulalbrosu):

Am uitat sa mai precizez totusi ca acum 2 luni inainte de a lua pastila am avut si o infecție, vaginoza bacteriana. Dar am tratat o la timp. Sper totusi sa nu fie vorba de vreo sarcina sau ceva mai grav de atât.

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Cel mai indicat mergi la un cabinet ai nevoie de un consult de specialitate.