| Rooobi a întrebat:

Imi place de o fata care e in clasa a 9a (eu sunt a 10), de la sfarsitu acestui an scolar, din pacate stiu decat cum o cheama si in ce clasa e, cam atat. Vreau sa vorbesc cu ea si sa o cunosc. Din pacate am decat facebook-ul ei... si as intra in vorba cu ea dar nu stiu ce sa-i zic daca dialogu ar fi ceva de genu:
Eu:Buna.
Ea: Buna, Cine esti?
N-as mai sti ce sa zic. Si da stiu ca e o prostie sa faci cunostinta cu cineva pe facebook(parerea mea), si nu vreau sa o,, agat" cum fac uni baietii pe facebook, vreau doar sa o cunosc si sa vorbim... Nu cred ca avem prieteni comuni asa ca nu prea vad ce sa fac. Ceva sfaturi?

9 răspunsuri:
| fetitzabunasinebuna a răspuns:

Daa. relatie pe facebook ..nu prea e relatie. este doar un status. oricum..pentru prima data vorbeste pe fb. spuneii buna. ce facii. spune`i cine estii. spune-i ca e simpatica. nu sexi. ..nu bomba din astea. [ dragutsa, frumoasa. din astea asa spune`i ], intreab`o cum e sa fie boboaca. intreab`o daca ii place la liceu. daca iti poate da id eii. si sigur va intreba de ce. si tuu spune`i ..pentru ca esti simpatica. dragutsa`. gandeste`te la mai multe subiectee. tu stii cel mai binee. puppy dog eyes bafta.

| Arkhasas a răspuns (pentru fetitzabunasinebuna):

El n-a zis de relaţie pe facebook. A zis doar s-o cunoască pe facebook. Să facă rost de numărul de telefon, să planifice o întâlnire face to face.
Şi eu am cunoscut fete pe facebook cu care am ajuns să fac sex a doua zi.

| fetitzabunasinebuna a răspuns (pentru Arkhasas):

Da..am inteles astaa. asta a fost un sfat. in pluss.winking si. oricum. i-am spus sa vorbeasca pe fb cu ea.winking sa-i ceara nrwinking ..chestii din astea. ce am gresit?

| LiviuCristy a răspuns:

Vorbeste-i sincer ori pe fb ori fata in fata, ii zici ca ai vazut-o ca iti place cum arata si ca vrei sa mergi cu ea cand are timp in oras
Nu stii te invat :
Buna
Buna, cine esti
Invatam la aceeasi scoala; sunt de la a 10-cea; sunt Robi si as vrea daca se poate sa vorbim; (daca e cu o prietena )salut as vrea sa ii spun ceva prietenei tale
(acum lasi la o parte vrajeala ) te-am vazut cu...(trebuie sa cunosti tu pe cineva cu care ai vazut-o ca doar nu triesti intr-o pestera)
Esti libera in seara asta... vreau sa iti arat (orice crezi tu ca e mai cool prin oras); o plimbare prin parc; in cartier fata blocului etc
Agat-o nu fi fraier si daca esti atunci na de aici
http://www.youtube.com/user/SimplePickup/videos
Kestia asta iti va destupa putin mintea, vei sti ce sa spui data viitoare si te va face sa ai mai multa incredere in tine. Bafta!

| grab a răspuns (pentru LiviuCristy):

LiviuCristy fermecatorule,
Fa un bine tuturor si nu mai imprastia linkul ala de toata jena peste tot. Nu e aplicabil pentru astia mici de Romania, e mai mult pentru aia maricei cu muschi de US. Acolo oricum e alta cultura si fetele sunt mai destupate cum zici tu.

Si pentru Roobi,
O varianta de dialog pe mizeria aia de FB:

El: Buna, numele_ei!
Ea: Buna, cine esti?
El: Ma numesc X de la clasa Y si sunt posibil cel mai mare admirator al tau! happy
Ea: Hmm, nu te cred! sau emoticon d-ala ciudat-obsesiv-bulversat.
El: Daca ai putin timp si iti face placere, as vrea sa te invit la o plimbare sa ne cunoastem, vezi e o zi frumoasa nu ai ce pierde. Fac eu cinste!
Ea: da sau nu! indiferent de raspuns incerci sa afli un motiv pe baza caruia ii ceri sa iti spuna cand ar putea iesi totusi cu tine, sa stii sa nu o mai deranjezi intre timp. Poate are de citit, poate e in alta relatie si tu nu stii.
Oricum scurt si la obiect, fara ocolisuri si vraja ieftina ca te citeste cat esti de nesigur pe tine.

La urma un simplu "mi-a parut bine" si dupa aia aruncati PC-ul pe geam ca va strica de tot statul asta excesiv in online.
Daca nu esti urat ca dracu sigur va accepta sa iasa cu tine si acolo tu trebuie sa iti joci sansele cumva!

Succes!

| LiviuCristy a răspuns (pentru grab):

Nu cred ca e de toata jena si nu face o comparatie de genul femeile romance sunt mai prejos decat cele din US pentru ca pana la urma tot mamifere tot acelasi sex le place in mod egal si eu cred ca link-ul ala, fara nici o reclama la el ca nu am de castigat nimic, este o alternativa buna pentru a-ti face curaj ( una e cand vezi un video si iti arata ca la papagali, alta e cititul )
Pentru cine nu stiti http://www.youtube.com/user/SimplePickup/videos despre asta e vorba
Cu "aruncatul pc-ului pe geam" sunt de acord cu tine total :))

| grab a răspuns (pentru LiviuCristy):

Hai sa zicem ca in alte tari mai relaxate fiscal decat la noi, mamele nu isi invata copilele sa fie t a r f e de mici. Adica nu iesi cu el, nu face sex, sau daca o faci barem fa-o cu unul care iti ofera un viitor. Inainte sa i te dai stoarce-l de tot si eventual leaga-l si cu vreo logodna sau hai sa ii cunoastem si noi parintii.
La ei e treaba bazata mai mult pe incredere si intelegere intre generatii. Acolo parintii fac un efort sa inteleaga tinerii nu sa ii incuie in casa ca aici! happy

Succes!
Esti un baiat bun si imi pare rau ca te-am laut la 11 metri!

| LiviuCristy a răspuns (pentru grab):

Chill man am citit mai multe postari de la tine si cu toate ca nu ti-am raspuns esti de treaba cu sfaturi la tinta happy

| SweetCandy29 a răspuns:

Heyy:*..cred ca ar trebui sa fi mai increzator in tine! Vorbiti pe facebook Spune.i cine esti, spune.i ca ai dori sa iesiti la un suc,, ca intre prieteni " si acolo te descurci tu. Astept sa vad ce ai facut big grin. Sper ca ti.am fost de folos. Pa-pa :*