| anonim_4396 a întrebat:

Salut
In data de 28 mai am avut un contact sexual neprotejat. Ciclul mi a venit la timp in data de 2 iunie iar urmatorul in data de 29 iunie. La 28 de zile de.la contact am facut un test de sarcina cu prima urina de dimineata care a iesit negativ. Problema mea e ca acum am. dureri de burta iar aceasta mi s-a marit desttul de vizibil si mi se pare ca este rotunda.ar putea fi vorba de sarcina?
Multumesc anticipat

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă cele 2 menstruaţii au venit la timp şi au fost NORMALE ca şi durată & aspect, atunci NU cred că poate fi vorba despre "ciclu peste sarcină" - deci, nici de o sarcină!

Există "ciclu peste sarcină" : acesta apare cam la aceeaşi dată ( în lunile 1-4 de sarcină ), durează DOAR 1-2 zile, este slab cantitativ şi sângele este închis la culoare ( maroniu/brun-roşcat ).

Dacă menstruaţia ta a avut aceste "caracteristici", atunci e POSIBIL să fi însărcinată!

Dacă, în schimb, menstra a fost "normală" şi a durat 3-7 zile cu o cantitate acceptabilă de sânge, atunci NU cred să fi însărcinată.

De asemenea, testul de sarcină efectuat la 28 de zile după contactul sexual este concludent.

Deci, NU cred că eşti însărcinată happy

Toate cele bune.

| pietrean a răspuns:

Faptul ca ti-a venit menstruatia la timp, nu ai de ce sa-ti faci probleme, in legatura cu o sarcina.Ai mai facut si testul de sarcina,care a iesit negativ.
Burta umflata,poate sa fie si ca urmare a proastei digestii(ai gaze,esti balonata),sau ai mancat ceva ce te-a balonat(fasole,varza,produse de patiserie,etc),de aici si durerile de burta.
Bea ceaiuri calmante(musetel,tei,sunatoare), iaurt degresat cu cereale, mananca supe de legume pasate, gratar de pui alaturi de salate, bea multa apa.

| RedDeath a răspuns:

Ti-a venit ciclul. Daca ti-a venit, nu esti insarcinata. Poate ca te doare din cauza unei mancari, din cauza ca esti balonata, etc. Insarcinata nu esti, 100%

| Diabolik94 a răspuns:

Buna! Nu ai de ce sa fii ingrijorata din moment ce ti-a venit menstruatia.Cred ca simptomele tale sunt imaginare dar ca sa te linistesti sufleteste mai fa un test de sarcina.Pe viitor protejeaza-te! Sper ca te-am ajutat! Bafta!

| BornToBeLoved a răspuns:

Nu ai
Nimiclaughing nu mai manca atatalaughing) bafta!