| telefon29 a întrebat:

Salut, in data de 5 august am avut contact sexual cu o femeie a strazilor, era grasuta si aveam cam 35-40 ani.
inainte de actul sexual a zis ca sa pisat, iar in timpul actului s-a rupt prezervativul chiar cand am scos.
se poate sa fi luat ceva boli cum ar fi sida?
am avut anumite simptome ale boli dar dupa 3 zile, in a 2-a zi am racit bogna ca am intrat intr-un depozit foarte rece doar cu un tricou pe mine(acolo erau 12 grade iar afara 35)
e posibil de sida? sa fac un test de hiv?

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

E posibil, dar nu ar avea rost să faci acum un test HIV. Poate ai luat alt virus sau nu ai luat nimic. Du-te la doctorul de famile și spune-i mai subtil ce s-a intamplat.
În legătura cu HIV...
Anticorpii sunt substanţe chimice produse de organism pentru a informa celulele albe că este atacat de virusul HIV. Ei sunt „mesagerii." Un test HIV se referă la anticorpii HIV, nu la virusul în sine. Unui organism îi ia între 3 săptămâni şi 3 luni să dezvolte anticorpi HIV, aşa numita „perioadă de fereastră" sau fereastra imunologică. În acest stadiu, o persoană infectată va avea virusul HIV în organism, prezenţa anticorpilor nefiind încă evidentă, aşa că testul HIV poate fi negativ, timp în care persoana poate infecta alte persoane cu acest virus. Numai după 3-6-9 luni de la infectare se pot depista anticorpii HIV şi se poate constata starea persoanei: seropozitivă (HIV pozitiv), seronegativă (HIV negativ).

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu inseamna ca daca era o femeie a strazi are hiv, nu orice om al strazi are hiv, simpometele apar dupa mult nu dupa o zi, duo pe ea la un doctor si fai analizele asa vei afla, repet se poate sa fi luat o boala dermatologica, cum ai putut sa faci sex cu o femeie a strazi? mie mi-ar fi fost mila de ea nu sa profil de ea sexual

| Violleta2022 a răspuns:

Un test de sida se face abia dupa 6 luni d ela contactul sexual, pentru ca are nevoie de o perioada lunga de vreme sa apara simptomele si sa se evidentieze la analizele medicale.

Nu am inteles ce trea ba are urinatul femeii in povestea asta?
La ce tiu-a folosit tie ca ea a urinat inainte de sex?
Este prostituata, deci, are si boli cu transmitere sexuala si daca ai intrat in contact cu vaginul ei umed, automat ai luat ceva.

| telefon29 explică (pentru Violleta2022):

In mare parte ce boala as fi pututa lua?

| Violleta2022 a răspuns (pentru telefon29):

SIDA, Sifilis, Gonoreea ( blenoragie ori sculament), Chlamydioza, Herpesul genital, Trichomoniaza, Chlamydioza, HPV, Negii genitali, Hepatita B si C etc.

https://doc.ro/bolile-cu-transmitere-sexuala-frecvente-la-barbati

http://showbizreport.ro/......e-sexuala/

| aXy99 a răspuns:

A 2-a fază a evoluţiei de la HIV la SIDA este faza acută: timpul exact după infecţie, în timpul perioadei de fereastră. Cantitatea de virus este foarte mare, numită încărcătură virală. Persoana se simte rău, are simptome de gripă, de obicei între 2 şi 6 săptămâni după infecţie. Deoarece încărcătura virală este aşa de ridicată, este foarte uşor ca virusul să fie transmis.

Te sfatuiesc sa te duci la doctor...

| hgcl a răspuns:

Data viitoare mai bine te masturbezi linistit acasa...

| telefon29 explică:

Inca nu e o luna dar am facut testul de 2 ori, negative ambele de toate boliile cu contact sexual, am mers si la medicul de familie si la unu cu bolii infectioase, doctorita a zis ca sa nu ma ingrijorez ca nu am luat nimic iar ala de la bolii sa ras de mine ca vitelu(mai mult de intamplare). mi au zis si alea de la recoltare ca sa stau linistit ca nu am luat nimic. intre timp am avut probleme si cu o masea(am avut puroii) si am scos o si mi au trecut cam toate durerile care le am avut, au ramas doar alea la masea de dupa extractie.
daca mai e ceva va anunt. cya