| Alex29 a întrebat:

Salut,
In vacanta asta, dupa Paste, am facut dragoste pentru prima data cu prietena mea. Amandoi am fost/suntem incepatori.
Intrebari sunt mai multe:
1. In timpul actului ea a acuzat dureri intense dar nu a curs nici o picatura de sange. Oare a fost din cauza ca nu s-a rupt himenul?
2. Cateva ore mai tarziu am incercat din nou dar a fost la fel de dureros. E normal? Trebuia sa existe o perioada de pauza intre acte? Daca da cat?
3. Dupa aceasta a2a si ultima data a acuzat dureri jos si dureri de burta. E vreo legatura intre astea 2?
4. Exista ceva ce i-ar diminua durerile pe viitor?

As aprecia raspunsuri la obiect, cat mai detaliate si clare. Promit funda celor care respecta dorinta mea.

Ps: am folosit lubrifiant, durex extra safe si am avut si un oarecare preludiu. Eu am 19, ea 18

Răspuns Câştigător
| MissDyDee a răspuns:

Asa pentru prima intrebare revin nu e obligatoriu sa curga sange asta nu inseamna ca nu e virgina ci doar ca are himenul foarte elastic si deci e nevoie de mai multe acte pentru a-l rupe si da o sa fie dureros de fiecare data pana se va rupe..asta e se mai intampla asa ca fii gentil cu ea ofera-i multe mangaieri saruturi folositi lubrifiant din plin happy.Nu trebuie sa existe pauza intre acte faceti de fiecare data cand simtiti voi nevoiahappy
Durerile de burta pot fi si de la faptul ca ori o ai prea mare sau prea groasa ori din cauza pozitiei happy.
De diminuat durerile nu ai ce sa ii faci decat ti-am zis sa te porti cat mai cu manusi cu ea sa o saruti mult sa aveti un preludiu foarte lung sa faci si tu o atmosfera ceva acolo...si sa o bagi incet nu repede..sa nu te grabesti ca atunci doare de te urci pe pereti..Multa bafta sper sa te ajute ceea ce ti-am spushappy:*:*:*

15 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Nu sunt medic, dar stiu sigur ca prima oara la ea trebuie sa fie un preludiu lung si "focos". trebuie sa o iei incet, intai cu capul p**ii, dupa din ce in ce mai patrunzator. himenul nu se rupe la toate femeile la primul act sexual, poate fi mai elastic, sunt cazuri cand se rupe doar de la masturbare, deci nu e litera de lege ca la toate femeile sa se rupa la primul raport sexual. nu e vorba de perioade intre acte (doar ca barbat ar trebui sa ai problema asta, ca nu se mai scoala dupa 1 numar si trebuie sa astepti 5-10 minute). la intrebarea 3 nu stiu ce sa zic, cat despre 4 un preludiu mai lung, mai tandru, tu sa o iei mai incet nu sa iti bagi strumeleagul si sa incepi sa dai ca magarul (e o metafora nu te simti jignit) happy. femeia este o floare, trateaz-o ca atare

| patricia_1074 a răspuns:

Fiecare fata e diferita, in cazul meu, de exemplu, si acum dupa 5 ani de cand am inceput cu prietenul meu, inca ma mai doare uneori, si mai ales la inceput.cred k luni bune m-a tot durut, chiar destul de tare! asa e la fete, ve-ti vedea pe parcurs, va veni si vremea cand va veti bucura pe deplin de momentele d pasiune dintre voi! pana atunci ai grija de ea si poarta-te grijului, o fata asta asteapta, mai ales dupa ce a facut pasul asta! stiu eu ce spun...

| papusica987 a răspuns:

Buna
1. Nu trebuie sa curga sange neaparat probabil a avut himenul elastic ( la fel ca mine ) si de aia nu a curs sange. durerea este normala!
2.e normal sa fie la fel de dureros pe mine si cand am facut`o a 3 si a 4 oara m-a durut.
3. durerea de burta are legatura probabil a stat incordata ..sau o dor ovarele.
4. nu cred ca exista, dar daca o sa o faceti mai des o sa treaca.
p.s nu uita de prezervativ, lubrifiant, saruturi, si multa rabdare.
bafta!:*

| MissDyDee a răspuns:

A fost frica si spaima nu a lesinat..de frica si de spaima nu-si mai aduce aminte anumite chestii..si cu treaba ca uneori gemea /se vaita si alteori tacea.o facea pentru a nu te face pe tine sa te simti prost..pe ea mai mult ca sigur o durea dar ca sa nu te simti tu aiurea ca nu poti sa o ajuti se mai abtineahappy

| AnElIkE a răspuns:

Pai durerile astea pe care le are ea nu trebuie sa le aiba mai ales daca nici nu i-a curs sange adica... da dovada ca... nu era virgina si ca te minte ca o doare burta ..numai pentru a te pune pe tine in alerta.

| MissDyDee a răspuns (pentru AnElIkE):

Nu e obligatoriu sa curga sange de la prima penetrare! Poa sa nu curga deloc asta nu inseamna ca nu e virgina ci doar ca are himenu foarte elastic si are nevoie de mai multe penetrari ca sa se rupa!

| Alex29 explică (pentru AnElIkE):

Sunt super sigur de ea, suntem impreuna de peste un an si mi-am permis sa aflu mai multebig grin

| Alex29 explică (pentru MissDyDee):

Nu s-a pus problema ca n-ar fi, eu intrebam daca din cauza ca a ramas intreg doare asa.

| MissDyDee a răspuns (pentru Alex29):

Si tie ti.am raspuns am lamurit-o pe ea care e treaba cu durerile si necurgerea sangeluihappy

| Alex29 explică (pentru MissDyDee):

Ok, mi scusi:*:*

| MissDyDee a răspuns (pentru Alex29):

Nu am de ce sa te scuz ca nu mi.ai gresit cu nimiclaughing

| AnElIkE a răspuns (pentru MissDyDee):

Da inteleg dar nu stiu ce sa zic ce e cu atatea dureri.pana mea sa faca un control ginecologic. este cel mai bine

| MissDyDee a răspuns (pentru AnElIkE):

Draga mea durerile sunt chiar normale..am eu o prietena care n.a suportat sa i.o bage si de durere l.a impins cu picioarele jos din pat si nu l.a mai lasat sa o atinga luni bune pana sa se hotarasca sa incerce iar..deci eu zic ca ea daca a suportat e un semn de foarte mare vitejie. daca pe tine nu te-a durut esti o norocoasa ca si mine dar sunt cazuri si cazuri..la ea e dureros spre exemplu.si de regula la fetele cu himenul elastic e mai dureros decat la noi celelalte... sper ca te-am lamurithappy

| Alex29 explică (pentru MissDyDee):

Da, m-am lamurit

Ps: inca am mari dubii si cred ca a si lesinat de vreo 2 orilaughing
Avea momente cand spune "au" ca sa nu zic gemea si momente cand tacea de tot. Apoi mi-a spus ca nu`si aminteste foarte bine. Ori e socul/trauma ori lesin. Ma rog, a trecut.

Merci muult de raspusuri, sunteti amabile toate!

| Psamathe a răspuns:

Chestia cu himenul o stii. Pauza sincer, e recomandata, ne plictisim, ne uscam, da, ok folosesti lubi, dar tot ti'ajunge. Deci pauzele is ok (uneori chiar, va reveniti voi mai repede decat noi). Pe mine (am 2 ani de cand am avut primul contact) daca am pauze de peste 3 saptamani, primul contact sexual doare la inceput. E normal sa doara. Daca o ai lunga o doare remediu : nu o folosi pe toata. Daca o ai groasa, fi gentil, aprinde'o tare, si apoi mult lubi. Singurul lucru care i'ar diminua durerile e obisnuinta. Cu actul, cu tine, cu pozitiile.( cand am spus cu tine ma refeream la penisul tau).
Pe scurt, totul este absolut normal.