| anonim_4396 a întrebat:

Salut,

Mă gândesc sa mă las de masturbat, mi se pare o prostie, si nu numai asta, mai stai si cu frica in sân sa nu te prindă nimeni, eu sunt cam antisocial (din moment ce m-am mutat cu traiul in alta țară), deci se explică... Am și 11 ani. In cam o săptămână ma voi muta cu apartamentul, si voi avea internet si voi putea juca si eu jocuri noi pe cartoful ???? meu, folosind GeForceNow, deci cel mai probabil ma voi lăsa.
Voi ce părere aveți?
Paaaa

6 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar si in zilele de azi, in secolul 21, acum cand multe subiecte despre viata intima au inceput sa fie tot mai des discutate dar si dezbatute, atat in societate, cat si pe retelele desocializare, etc, masturbarea continua sa fie un subiect tabu in randul majoritatii populatiei. De obicei, oamenii refuza sa discute despre viata lor sexuala, din jena si pentru ca este in continuare considerat un subiect mult prea intim de abordat. De aceea, este lesne de inteles de ce mai apar intrebari unele mai ciudate decat altele legate de masturabare, cum ar fi urmatoarele :
„Este bine ca masturbarea sa fie practicata cu regularitate?" sau
„Are limita de varsta pana la care se poate practica?" ori,
''Este un pacat de moarte asa cum zice biblia sau preotii?",
''Daca mi-o voi freca imi va creste par in palma? pot s devin balbait? sau pot sa orbesc ori sa raman pitic?"". etc. etc.
Astfel de intrebari trezesc/starnesc reacții care mai de care mai diverse si mai diferite. Insa, pe langa toate posibilele dipute, contraziceri, diferende, de regula pareri contrare privind masturbarea, pentru a se putea face o analiza obiectiva a acestei ativitati practicate de foarte multa lume de ambele sexe si de toate varstele, trebuie luate in calcul studiile si cercetarile atat stiintifice cat si cele medicale.
Potrivit studiiilor publicate, masturbarea si/sau pregatirea orgasmului determina organismul sa produca si sa elibereze mai multi hormoni, printre care sunt endorfina, dopamina si oxitocina, adica asa numitii hormoni ai dragostei, fericirii sau bunei dispozitii (de care preotii in mod absolut sigur nici nu au auzit in viata rolling on the floor ) Producerea acestor hormoni duce la scaderea cortizonului adica a hormonului care este responsabil de starile de irascibilitate, anxietate si/sau de stres care pot sa apara zilnic. Despre alte beneficii care se produc la nivelul psihicului si mintalului fiecarui individ, poti afla accesand si lecturand materiale stiintifice si medicale existente pe internet (nu le gasesti in biblie). Iar convingerile potrivit careia se produc toate nenorocirile posibile dar si imposibile, sau ideile ca s-ar pierde energia din cauza elimarii vitaminelor si a mineralelor din corp prin sperma ejaculata reprezinta o pareresi o convingere a unor imbecili retardati. rolling on the floor Multa sanatate!

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Stai stai biblia zice alea? Eu nici n-am știut big grinDDD, in legătură cu el, ma gandesc ca-s prea mic, sau poate provoc ceva gand voi fi mai mare. ce zici?

ps: din curiozitate câți ani ai?

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, nu exista cuvantul masturbare in Biblie. Si nici descrierea. Chestia cu malahii este o eroare de traducere, o intalnesti doar in unele traduceri in limba romana, nu in engleza, franceza, spaniola, germana, etc.

| Irinel15123532 a răspuns (pentru anonim_4396):

Biblia vorbeste despre aceste lucruri, daca noi suntem sinceri cu noi insine, vom vedea ca este pacat masturbarea, dar cei care vor sa isi ''linisteasca '' constiinta, vor nega acest lucru.
Domnul Iisus Hristos spune ''daca cineva se uita la o femeie ca sa o pofteasca, a si preacurvit cu ea in inima lui, pentru ca din inima incepe totul''
Tinand cont de acest lucru, acesta este esenta masturbarii, a privi pornografie, a pofti acele prostituate.
Biblia interzice masturbarea.
Sfantul apostol Pavel scrie ''Fiecare sa stie sa isi stapaneasca vasul in sfintenie si cinste, nu in aprinderea POFTEI, ca neamurile, care nu cunosc pe Dumnezeu''
Este o erezie si o dovada de necunoastere a sfintei scripturi sa spui ca masturbarea este ingaduita. Legat de acele teste cu pierderea energiei, despre care spun toti ca sunt o tampenie, ei bine, nu sunt. Este dovedit stiintific ca ai mai multa energie si esti mai activ daca nu comiti masturbarea, de asemenea s-au facut studii si au aratat ca masturbarea te face mai anxios, timid, retras, antisocial.

| doctorandus a răspuns:

Irinel15123532 sufera de delir mistic. Cat despre aia ar fi dovedit stiintific: probabil intr-un univers paralel, nu in lumea noastra. Daca ar fi adevarat ce spune el, ar fi cea mai senzationala descoperire din medicina din ultimii 50 ani. Ziarele ar fi scris despre asta cu litere de-o schioapa. Ceea ce nu s-a intamplat.

Spre stiinta lui: de la o masturbare te poti abtine, de la pofta nu te poti abtine, fiindca nu este o reactie controlata voluntar. Iar Isus se referea la a pofti la nevasta altui barbat.

| Ralena a răspuns:

Ai primit un raspuns complex, am o singura completare. Biblia nu zice nimic de masturbare. Este o interpretare del Onan care a refuzat de fapt sa se inmuteasca. In schimb prin intrepretare, ai putea sa pui ca nu este recomandata deoarece este porunca relatia sexuala zilnica intre soti in scopul de a cimenta relatia, de a apropia partenerii, cat si de a produce in organism hormonii specifici. Iar masturbarea ar fi oarecum o piedica. Problema de obicei este intre tine si tine, intre felul cum tu te raportezi la tine. Daca ai sentimente de vinovatie sau nu, etc. Tu esi persoana cu care traiesti cea mai mare parte a vietii tale.