| Anonimcunoscut123 a întrebat:

Nici nu stiu cum sa incep... sunt bi, am aproape 18 ani si sunt baiat. Am ajuns sa fiu asa cand eram prin clasa a 5 a sau a 6a a in urma unei depresii si unor probleme la scoala si in familie.
Pot spune ca de la varsta aceea nu m-am acceptat asa nici acum,pe tema asta am mai pus o intrebare aici acum cateva luni dar nu m-a ajutat deloc. M-am vazut cu un baiat prin martie anul trecut pentru a face sex sa vad daca chiar ma atrage sau nu,rezultatul nefiindu-mi foarte clar fiind prima data cand am facut,in august am facut din nou si prin decembrie... problema este ca inainte sa ma vad cu acea persoana ma excit si imi doresc foarte mult sa avem un contact sexual,dar cand totul incepe devine neinteresant si sincer cateodata nu simteam nimic,nici o placere sau ceva,problema asta mi se intampla si inainte sa ma masturbez iar dupa ce imi dau drumul nu imi vine sa cred la ce m-am gandit inainte si mi s-ar parea imposibil sa fac asa ceva pe langa scarbos.
Mereu cand vad un baiat 'frumos' nu stiu daca il apreciez pentru modul de a fi sau ca sunt 'diferit' si imi plac baietii,de multe ori mi s-a mai spus ca mai degraba apreciez fizicul si atat.
Mereu cand m-am vazut cu cineva voiam sa vad daca mi se va intampla asta si la acea persoana sau persoana dinainte era de vina.
Pana acum am fost doar pasiv, activ nu am avut cu cine si nu am vrut sa fac cu oricine. Baietii cu care am facut mi-o frecau si mie sau o faceam eu si niciodata nu am putut sa imi dau drumul cu ei sau macar sa simt ca se va termina,la inceput sunt excitat insa pe parcurs incep sa nu mai simt nimic si dupa daca as vrea sa mi se scoale iar nu reusec...
Cu fete nu am facut nimic,daca imi pune mana sau eu ei mi se scoala,mereu mi-am dorit o familie 'normala' si copii insa problema asta cu a fi bi imi da batai de cap si am ajus sa fac atacuri de panica si sa ma retrag de toata lumea, sa tin totul in mine si sa ma injosesc, mereu auzind diferite persoane cum vorbesc despre lgbt si criticile aduse, mai ales in ultima vreme la ora de religie si unii colegi.

Sper ca poate voi primi un raspuns care sa ma ajute aici si va rog fara mesaje in care sa imi spuneti sa ma duc la c...e sau jignitoare.
Voiam sa merg la psihologul liceului insa nu cunosc doamna aceea si nici cat de discreta este, pe langa asta nu cred ca i-as putea vorbi foarte clar.

16 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Mai este speranta

| RoCkKiD a răspuns:

Am 2 puncte pentru tine.

In primul rand in descrierile de mai sus nu ai pomenit sa fii avut sentimente fata de baietii cu care ai facut sex, pur si simplu ai facut-o robotic ca sa bifezi ceva nu prentu ca ai fi simtit ceva. Stiu ca exista vorba cum ca poti face sex sia tat dar aia e valabil in putine cazuri, e greu sa defaci sexul de sentimente. Aia poate explica lipsa erectiei si lipsa orgasmului.

Cat despre modul in care oamenii vorbesc de comunitatea LGTB..nu ai ce s ale faci, suntem o natie de crestinopati cu biblia in frunte, lasa-i pe ei cu raiul lor ca de tacut nu o sa o faca.

Incerca sa iti gasesti preiteni in comunitate, tine-i aproape si impreuna o sa treceti pese orice.

Inacelasi timp incearca sa le scrii celor de la Mozaiq sau accept, stiam ca parca au programe de consiliere pentru tineri LGTB.

| Anonimcunoscut123 explică (pentru RoCkKiD):

Crede ma ca nici eu nu mă mai inteleg. A devenit greu să mă mint chiar si pe mine fata de ceea ce nu sunt. Mereu cand am facut a fost doar "ne vedem si facem fara sentimente, fără complicatii dupa". Doar cu unul singur cu care a fost doar oral si am fost amândoui v mi-am putut da drumul, mai greu dar am reusit. Plus ca eu ma atașez de persona respectiva cam repede daca e sa înceapă cu inimi si alte lingușeli si dupa tot eu sufăr.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Pai na, dragostea mai implica si suferinta, e valabil pentru toti oamenii, n-ai ce sa-i faci. Eu zic ca pentru inceput sa incerci sa gasesti un tip pe care il iubesti si care sa te iubeasca si sa lasi sexul la final nu sa-l pui la inceput. Incearca sa construiesti catre o relatie.

Cat despre partea cu familia, nu stiu cum te intelegi cu tipele si cat de atras esti de ele, daca te atrag din punct de vedere sexual poti merge si in directia asta, dar din nou, ai nevoie de afectiune si trebuie sa te orientezi catre relatii.

Mie imi pare ca esti singur si cauti ceva, de aia te indrepti catre relatii la nimereala, de aia si atacurile de panica si alte simptome, n-am de unde sa stiu daca e asa pentru ca nu iti stiu toata povestea, e o banuiala.

Eu zic sa lucrezi la doua lucruri, prieteni in comunitatea LGTB din zona, si o relatie de lunga durata fie ea cu o fata sau un baiat.

| Anonimcunoscut123 explică (pentru RoCkKiD):

Am cautat dar toti cauta sex ...nimic altceva. La mine este problema si cu părinții pentru ca nu ma lasa sa plec de acasă, sa raman in oras si sa ma întorc cu un autobuz mai tarziu pentru ca fac naveta la liceu.
Pe lângă asta ai mei mereu s au împotrivit cand am vrut sa plec cu colegii sau sa ma lase sa stau si eu cateva ore la buc pentru ca avem apartament acolo si sa mai stau in liniste ca ei mereu ma bat la cap si trebuie sa stau mereu dupa ei sa fac ce vor ei... adică decat as vrea sa iau trenul dupa liceu să merg la buc (fac 1 ora cu trenul),stau acolo o noapte sau un weekend si ma întorc acasă după dar nu vor, intimitate acasa nu am, nu pot vorbi la telefon, sa stau singur în camera mea fara sa vina sa vada ce fac, nici cand ma duc sa fac baie nu pot sta linistit ca intra peste mine..tre sa încui usa cand fac baie

| RoCkKiD a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Asta e problema tuturor adolescentilor nu doar a ta. Invata bine, mergi la facultate si acolo o sa ai mai multa libertate. Nu esti singurul adolescent cu parinti mai panicati e plina platfoma asta de ei.

Ai rabdare, esti tanar.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai fost violat de baieti, la 10-11 ani, ca atat aveai prin clasa V- VI. Cati ani ai acum?

In ce priveste discutia cu psihologul scolii, chiar nu trebuie sa o cunsoti personal, ca discutia va fi strict profesionala, nu sa o inviti la cafea.
Confidentialitatea medic-pacient se aplica, asadar, nu ai de ce sa ti faci probleme daca este sau nu discreta, pentru ca meseria ei ii impune discretie totala!

| Anonimcunoscut123 explică (pentru Violleta2022):

Nu. Dar eram facut gay pentru ca nu eram violent si nu ma puteam ca unii care învățau în școala mea si care erau dintr un centru din asta de copii. orfelinat sau cum ii spune care era lângă scoala.
Mie îmi plăcea de o fata,nu stiam nimic despre sex sau ce inseamna sa fii gay. Si cand am cautat intr o zi ce inseamna sa fii gay a fost un șoc, m-am speriat, apoi am aflat de de filme pentru adulți și după o perioadă am început sa ma masturbez uitându ma la filmele alea. Si am rămas așa că sunt gay, masturbarea a devenit ceva normal dupa, am devenit anxios, retras si mereu m-am izolat de ceilalți... M am apropiati si de fete atunci, stăteam mai mult de vb cu ele și timpul mi l petreceam intr-un timp doar alături de fete

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Nu cred ca esti bi sau gay, doar pentru ca admiri anumiti baieti, sau te masturbezi cand baieti facan sex.
Cred ca esti confuz si ai nevoie sa discuti cu un psiholog.
Esti foarte frustrat de faptul ca ai parinti foarte protectivi, care vor sa stie unde esti tot timpul, nu pentru ca ai face ceva rau, ci pentru ca le este frica sa nu patesti tu ceva rau.
Este evident ca esti frustrat, fiindca esti adolescent si vrei sa ai libertati si sa faci ce vrei.
Rabdare! Va veni curand si vremea cand esti major si atunci nu te mai tine nimeni legat de parinti sau casa parinteasca, putand sa pleci unde doresti.
Inca ceva: nu-ti fa probleme sa petreci timpul cu fetele, asta nu te face gay si nici bi, ci un copil sensibil, care prefera linistea si compania celor linistiti.
Homosexualitatea este o decizie personala, pe care o vei lua sau nu, daca tu consideri, la un moment dat. Pana atunci, incearca sa te focusezi pe scoala si sa te relaxezi.
Mai incearca sa-ti mai faci o prietena si sa vezi cum este sa fii impreuna cu o fata. Experimenteaza, ca numai asa vei stii cu siguranta, ce vrei si ce iti place!

| Anonimcunoscut123 explică (pentru Violleta2022):

Stiu.Mi s-a mai spus asta si nu stiu ce sa spun. am ajuns in punctul in care nu ma mai inteleg, nu stiu ce vreau de la mine si de la viata.
Asta cu plecatul si libertate dupa ce fac 18 ani nu cred... atunci va fi si mai rau.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Dupa cum spuneam, esti confuz si ai nevoie sa-ti linistesti creierul, sufletul, constiinta si sa intelegi ce ti se intampla.
Apeleaza la un psiholog, fara probleme, fiindca confidentialitatea medic-pacient este vitala in munca ei si nu risca sa-i faci reclamatie, ca-si pierde licenta de a profesa.

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti iei ''inima-n dinti'' cum se spune, fa-ti un pic de curaj si discuta cu acea d-na psiholog angajata la liceul pe care-l urmezi. Conform regulilor care ''guverneaza'' deontologia profesionala, psihologului ii este interzis sa dezvaluie chiar si simpla informatie ca te consiliaza psihologic, daca ea nu detine acordul tau scris. Multa sanatate!

| SG1995 a răspuns:

Te-ai îndrăgostit de vreun tip? Dacă da, well e posibil să fii bi, dr cum a zis și RoCkKiD mai sus sexul fără sentimente nu prea e sex, o altă chestie e că, poți fi bi spre gay, sau bi spre hetero, gradul de atracție față de cele două sexe nu e egal.

| Goete a răspuns:

Si daca esti bi si iti plac si baietii, de ce nu te accepti asa? Ainde doua ori mai multe posibilitati de a te simti bine sau a fi fericit.
Problema nu este ca esti bi. Problema este ca nu te accepti.

| Anonimcunoscut123 explică (pentru Goete):

Pentru mine este greu sa fiu singur sau daca as fi cu o fata dar cu un băiat... Ai mei nu ma lasa deloc in pace si vor sa stie tot. Nu au acces la telefon sau laptop dar totusi. Spre ex am fost la un majorat acum câteva sapt și până m-am intors eu acasă ai mei știau tot despre sărbătorita, părinți, unde locuiesc si cu ce se ocupa. iti dai seama ce ar fi daca as fi cu cineva

| Goete a răspuns (pentru Anonimcunoscut123):

Pentru tine este GREU pentru ca tu vrei sa fie GREU.
Eu sunt baiat si culoarea mea preferara e rozul. Si ce daca? Imi plac baietii. Mama, vreti sa stiti totul despre mine? Imi plac baietii! - nu e o crima.
E greu pentru ca tu decizi sa fie greu.
Sunt multi ca tine. Problema ta e ca tu insuti nu te accepti