| AdiTheShark a întrebat:

Nu inteleg un lucru si as vrea sa ma lamuriti sau sa-mi spuneti parerea voastra in legatura cu dilema mea.
Se zice ca fetele sunt aproape de 2 ori mai multe decat baietii ca si populatie, cel putin in Romania si tarile occidentale. Si chiar in coditiile in care suntem mai putini decat ele, tot noi baietii trebuie sa alergam dupa ele, sa fim mereu expusi la riscul de a fi refuzati iar ele doar accepta sau refuza. Si din cate vad, 99% din ele refuza din start sa te cunoasca mai bine, chiar si daca nu au prieten. Cand le abordezi se stramba la tine parca vrei sa le omori. Si nu vorbesc doar din proprie experienta, ca sa nu ziceti ca sunt eu de vina. Multi alti baieti cu care am vorbit, spun acelasi lucru. Majoritatea fetelor te trateaza cu indiferenta, parca ai fi nedemn de atentia lor. Mi se pare umilitor ca, desi suntem mult mai putini decat ele, ne trateaza parca am fi banali si nesemnificativi. Cateodata am impresia ca si daca ar mai ramane un singur barbat pe pamant, si ar depinde perpetuarea speciei umane de existenta lui, femeile tot l-ar ignora.
Cand eram prin liceu la inceputul anilor 2000, chiar si in facultate, fetele erau mai prietenoase, flirtau si iti gaseai relativ usor o prietena. Acum parca "sufera" toate de sindromul printesei rasfatate si ingamfate care se crede buricul pamantului. Te trateaza majoritatea de parca esti inexistent.
Si totusi, pe majoritatea chiar nu le intereseaza baietii deloc, sau pur si simplu au atitudinea asta ca sa para mai interesante? Eu zau daca mai inteleg ceva din atitudinea lor.

De cativa ani imi caut si eu o iubita, si nu reusesc pur si simplu sa gasesc pe cineva. Mi-am si scazut standardele si nu mai caut fete foarte frumoase, dar, au ajuns sa ma refuze toate strambele la care nici nu ma uitam inainte. Eu nu inteleg ce vor femeile astea? Au pretentia la un star de la Hollywood plin de bani si sa mai arate si imaculat, pe cand ele arata mediocru plus ca mai au si un caracter care lasa de dorit... WTF?
Mai sunt fete in ziua de azi care nu au figuri in cap si pretentii aberante? Ca eu doar de specimene de-astea dau. Si credeti-ma, umblu prin multe cercuri diferite, cu oameni de toate genurile, si peste tot dau de acelasi tipar de fete.

Am 28 ani, daca conteaza.

9 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Necazul si disperarea ta ar avea un sens daca n-ar exista si cealalta extrema...Ce ai de spus despre baietii care jongleaza cu doua si trei fete? Ce au ei si tu nu?
Nu spun ca ei fac bine ce fac,dar este neindoielnic ca exista! Si se cred supraoameni,zburand din floare in floare,mai putezi pe dinauntru si mai seci, decat o nuca fara miez!
Asadar, tu esti intr-una din extreme si esti convins de dreptatea ta, fetele nici nu se uita la baieti, asa crezi!
Ai 28 de ani si esti profund dezamagit ca nu ai o prietena...o iubita,probabil te dispera cei care deja au familie si copii!
Ei bine, asculta.
Incepe prin a face un mic test, doar pentru sufletul tau.
Mergi pe strada si observa cate fete/femei te privesc, din zece neinsotite, care trec pe langa tine.Toate,opt,numai cinci,una singura,niciuna?!?
E un prim raspuns la framantarile tale.
Cu cat sunt mai putine,cu atat interesul pe care-l provoci e mai mic.
Asadar,schimba ceva,stilul de imbracaminte,pieptanatura,mersul,uitatura,ceva! Ia-le pe rand(schimbarile) si urmareste reactiile.
Pe urma,din cele care te-au privit,cum te-au privit?
Vesele,incantate,lenes,cu jena,cu surpriza,cu admiratie,cu plictiseala, indiferente?
Si, de aici, tragi noi concluzii!
Unde s-au oprit ochii lor? La ochii tai? Inseamna ca ai ochi interesanti.
La gat? Ai nimerit una rusinoasa.
La umeri? E una timida rau.
In zona curelei? Cam neortodoxa e fata asta...
Vezi?
Lucrurile tind sa se schimbe deodata si lumea ta pare sa prinda culoare.
Pe urma, exista un mic secret care are de-a face cu energia emanata de fiecare din noi.
Tu alergi disperat sa iti gasesti perechea.Esti nesigur pe tine, influentat si bantuit de ideea ta ca vei fi respins, exista o bresa in energia pe care o transmiti celorlalti.In ochii si-n atitudinea ta exista o foame si o cercetare continua, iar fetele SIMT lucrul asta de la kilometri distanta.Si fug! Se feresc de flamanzii sentimentali,cu mici obsesii despre singuratate si teorii care pun etichete!
In loc sa fii un emitator de energie,sigur pe el,esti un receptor care absoarbe din energia celor din jur,iar fetele se simt brusc neplacut in preajma ta.
Oricat de ciudat ti se pare,foamea ta te saboteaza exact cum nu ti-ai fi dorit!
Daca ai fii calm si stapanit,sigur de tine,fara sa iti arunci ochii in toate partile incercand sa surprizi priviri indreptate catre tine,daca te-ai concentra doar la persoana ta,ai capata brusc aura unui tip interesant. Fetele si oricine,ar dori sa-ti afle secretul, ce anume te face sa te simti atat de multumit in pielea ta?
Numai ca tu, iti arati nemultumirea pe toate drumurile si in toate modurile posibile, cine ar vrea sa tina langa ea un bosumflat notoriu, care bombane tot timpul si nu are incredere nici in propria persoana?
Dupa ce trec de 18-20 de ani, fetele incep sa faca un lucru simplu.Investesc in ele.Devin mai frumoase, invata sa se comporte in societate, invata sa aiba prioritati, invata ce le place exact si ce anume le starneste interesul.Nu toate, bineinteles, multe aluneca pe acea panta fara sfarsit a patimilor iuti si distrugatoare care nu duc la nimic bun.Nu de ele amintesc eu aici,ci de fetele care se straduie sa devina persoane de calitate.
Cand o asemenea fata realizeaza care e valoarea ei ca om(si,crede-ma,o face repede de tot),e interesata doar de corespondentul ei masculin,nu de oricine.
Ele stiu bine ce sunt capabile sa ofere,si asteapta pana il gasesc pe cel mai bun,pentru ele.
Daca nu stii sa le starnesti curiozitatea si interesul,iesi automat din joc,te vor privi ca pe o fereastra opaca,ca pe un obiect!
Asa ca,trebuie sa le starnesti curiozitatea,prin simpla ta aparitie.
Un barbat calm,sigur pe el,zambitor,care intra intr-o incapere ca si cum i-ar apartine,care nu pare sa observe nimic in jur,linistit,cu gesturi sigure si privire indiferenta,o va face si pe cea mai rece femeie sa arunce macar(!) o privire!
Cu o infatisare decenta si placuta,luminos si zambitor,fara nici un strop de nesiguranta,multe capete se vor intoarce dupa tine,fii sigur.
Siguranta si atitudinea,insa,se obtin prin transpiratie si multa munca cu persoana ta.
Imbogateste-ti vocabularul, fa-l select, invata sa ai tact si umor, ramai politicos orice s-ar intampla si nu privi fiecare femeie intalnita ca pe o posibila partenera.
Investeste in tine, pastreaza-ti standardele inalte si incearca sa faci ceea ce ti-am spus.
Ai 28 de ani si esti tot la inceput de drum,iar problema ta e problema multora.
Stiu ca am scris enorm,chiar mi-au amortit degetele si ar mai fi multe de spus.
Dar ar fi bine sa lasi convingerile tale misogine deoparte,sa-ti cureti gandul de idei preconcepute si sa-ti schimbi atitudinea in sensul in care am incercat sa-ti explic.
Si,iti garantez ca in curand, o fata frumoasa, sensibila si cu adevarat minunata, se va opri din drum langa tine.
Pentru ca ii vei atrage atentia!
happy
Si sincer, astept noutatile tale!

| Danysan a răspuns:

Vezit tu amice pe tine te Intereseaza fete pentru o Relatie serioasa si nu prea mai gasesti asa ceva. Fetele vor sa se distreze, sa si-o puna si sa treaca la altu.Si apoi ca fraierele incept sa realizeze ca nu sunt iubite dar e prea tarziu si sunt deja batrane.Acum gandirea asta de Printesa apare in momentul in care li se urca la cap. Cand vad ca sunt abordate de atatia Baieti se cred mari si tari dar de fapt omit alte aspecte.Stai linistit ca si fetele gandesc tot asa :Ca nu mai gasesc baieti calumea si ca tot cauta dar lucrul hilar e ca ele se ghideaza numai dupa ce vad nu si dupa ce ar trebui sa fie corect.Mai pe intelesbig grinaca esti bun poti sa ai 50 de fete daca esti naspa poti sa faci tu ce vrei ca nu tine.Deh asta e realitatea si societatea in care ne aflam.Ca sa gasesti o fata cat de cat oki ar trebui sa te orientezi catre Provincie ca in Bucuresti nu ai nici o Sansa pentru ceva serios. Aici se schimba intre ei mai ceva Decat condimentele in Mancare.Categoric nu Relatii serioase aici.Ca poti sa te si milogesti tu de ea ca nu o intereseaza, sunt reci. perverse si au in cap numai distractie si atat.

| MiruD a răspuns:

DA. Mai exista. Dar am ajuns la concluzia ca daca ai sa iti cauti iubirea nu o sa vina niciodata. Las-o pe ea sa vina la tine, poate asa se lipeste de tine. Poate esti vreun ghinionist, dar nu sunt toate la fel, cu figuri si pretentii..Acum depinde si ce cauti tu, sau felul in care le abordezi. Sa stii ca, pentru o fata, conteaza foarte mult cum te bagi in seama cu ea, cum ii vb..Na..ce sa zic. Sper sa rasara soarele si pe strada ta. happy

| AdiTheShark explică (pentru MiruD):

Pai daca las sa vina iubirea la mine pot sa astept mult si bine. Ca daca nu le abordez eu, ele nici atata nu ma baga in seama.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Nu-i vina lor. Cand dai de o tipa de aia nu te gandi ca ai fost refuzat de o persoana, ci de o papusa slaba, spalata pe creier de toate porcariile de la televizor.

"I want sexual equality, but don't hit me back if i hit you first, stupid male!"

| whiteOdrink a răspuns:

DA, EXISTA! Însă, cântăreşte şi altfel situaţia. Sunt pe lumea asta, băieţi/bărbaţi (deşi puţini aşa cum spun studiile, care unii sunt mai leneşi decât femeile - trust me, i read about it), care pur şi simplu nu vor decât o noapte, două sau nu sunt făcuţi (aşa cum spun ei de cele mai multe ori) pentru o relaţie. Acele fete care sunt pe cale de dispariţie, sunt pur şi simplu umbrite de celelalte, prinţesele pământului. Nu te aştepta să găseşti o fată aşa cum îţi doreşti în lumea asta rea, nu te aştepta să îţi apară în cale aşa...pur şi simplu, de îndată ce ele observă care parte a clasei feminine domină(ca să spun aşa..scuze pentru exprimare), se dau la dos cum se zice pentru că aşa e în ziua de astăzi!
Şi crede-mă, ştiu ce zic!
Un sfat totuşi, doar dacă vrei să îl iei în considerare având în vedere că sunt mai mică decât tine: nu îţi pierde speraţa şi să nu uiţi că ceva mai bun te aşteaptă după colţ!
Sărbători fericite!

| Yay000 a răspuns:

Fiecare femeie/fată, are "standardele" ei atunci când alege un băiat sau unele pur şi simplu nu-şi doresc o relaţie.Sunt persoane intre persoane, nu poţi intelege pe nimeni niciodată.Ar trebui să incepi printr-o prietenie intre tine si o persoana obisnuită pe care nu ai vedea-o vreodata iubita ta.Cine ştie, la un moment dat aţi putea deveni iubiţi şi avea o relaţie mult prea frumoasă.Nu te ambala, ai destul timp laughing!

| Poseidon3000 a răspuns:

Probabil esti doar urat.