| Jok12345 a întrebat:

Salut, nu prea stiu exact. Am inteles ca sunt prezervative de anumite marimi. Dar intrebarea mea este daca toate sunt pe marimi sau exista si universale, adica indiferent de cat ai sa iti fie bun si sa te protejeze de sarcini nedorite. Daca sunt universale, care sunt acestea? Daca ma duc la farmacie si ii zic sa imi dea o cutie durex fara sa ii zic marimea, imi va da din alea Universale?

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prezervativele sunt fabricate pe diverse marimi exact asa cum sunt fabricati si pantofii sau costumele/hainele, incat sa se potriveasca cat mai perfect pe grosimea penisului celui care urmeaza sa-l foloseasca.
Presupun ca iti va fi de real ajutor urmatorul raspuns si tabel :
Marimea potrivita (corecta) a prezervativului se alege in functie de GROSIMEA penisului. Toate prezervativele indiferent de marca/ producator au lungimea standardizata de 18 cm, 19, 5 si 20, 5 cm sau altfel spus de obicei mai lungi fata de lungimea penisului pe care urmeaza sa fie montate.
Pentru a cumpara prezervativul care are marimea potrivita pe grosimea penisului tau, consulta tabelul in care sunt prezentate marimea prezervativului notata atat prin numere cat si prin liter/a/e majuscul/a/e, notatii care reprezinta marimea corespunzatoare pe diverse circumferinte ale penisului :
Circumferintă penis in cm/Notare prin litere/ Diametru nominal al largimii (in mm)
7 – 10 cm -- XS -- 47 mm
10 -11 cm -- S -- 49 mm
11 – 11, 5 cm -- M -- 52 mm
11, 5 – 12 cm -- L -- 57 mm
12 -13 cm -- XL -- 60 mm
13-14 cm -- XXL -- 64 mm
14-15 cm -- XXXL -- 69 mm
De exemplu, in cazul in care circumferinta penisului este de 11, 5 cm, atunci marimea potrivita a prezervativului, este cea notata prin cifrele care ar putea fi 52 sau 57, sau in cazul notarii prin litere ar fi cel notat cu litera ''M'' sau ''L''. Multa sanatate!
http://idealpenis.blogspot.com/......um-sa.html
https://www.thepoc.ro/......rvativele/

| Jok12345 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar cum aleg circumferința corecta, de ex la baza penisului masor 10 cm, urcand mai sus in pic ajung la 10, 5 cm. Valoarea cea mai mare o masor la jumate de penis de 11cm, capul penisului fiind mai mare deja ca corpul cand sunt foarte excitat. Nu stiu ce sa aleg, Marimea S sau M? Eu credeam ca exista si prezervative universale, cate vin atat la acel cu S cat si cu M.

| seth2016 a răspuns:

Diametrul, uneori si lungimea apar in descrierea produsului. Daca nu stii ce marime sa iei mai bine cumperi de la un sex shop.

Daca e coada la farmacie sau la Lidl va fi o discutie interesanta rolling on the floor.

Folosesti un subler sau o bucata de hartie pe care o infasori in jurul penisului. Masori apoi diametrul, care e cel mai important.

| Jok12345 explică (pentru seth2016):

Stiu unde apar marimile, dar de exemplu pe Durex unele cutii nu apare indicat marimea, rezulta ca ele sunt universale? Eu credeam ca exista pe marimi, dar exista si cele universale.

| Valentina8 a răspuns:

Da