| SilvSyl a întrebat:

Sotia e in depresie crunta. Provine dintr-un mediu abuziv, a fost batuta, agresata sexual, parintii alcoolici etc. A avut si tentative de suicid, in adolescenta si deja ca adult, inainte s-o cunosc eu. Are 28 de ani, eu 33 si avem si un baietel micut, care umbla la gradinita. Episoadele ei de depresie sunt asa severe, ca e nevoie de mine sa intervin ca sa faca dus, sa se spele. Imi e groaza ca isi va taia venele. Le-a avut toata viata, dar parca niciodata chiar asa. O ador, dar nu mai stiu cum s-o ajut. Viata mea e un cosmar. Am grija de ea ca a ramas si fara loc de munca, am grija de copil, am si o cariera de care trebuie sa ma ocup daca vreau sa evoluez. Am renuntat la orice. La sala nu am mai fost de 10 zile, cu prietenii nu m-am mai vazut. Nu am citit nimic, nu m-am uitat la un film. Viata noastra sexuala e non existenta de 2 luni. Nu dorm, dimineata dus copil la gradi, apoi la lucru. Gatit, spalat si tot asa.
Am o colega de lucru care s-a oferit sa ma ajute. S-a oferit chiar sa ia baiatul la ea in weekend. Mi-a adus saptamana asta de 2 ori mancare gatita de ea. Ma asculta cu orele si la lucru si acasa. Mi-a zis un alt amic ca tipa asta ma place. Dar eu nu o plac pe ea, imi iubesc sotia. Niciodata nu i-am dat la cealalta semnale ca o plac. Prietenul mi-a zis sa ma indepartez de ea, ca voi face o prostie. Si nu stiu ce sa fac. Sunt constient ca daca ma place (desi cred ca e doar draguta si vede ce mizerie de viata duc), prin faptul ca nu ma indepartez ii fac doar rau. Dar nu imi vine sa rup contactul. E singurul meu sprijin. Nimeni nu ma asculta atata si nu ma ajuta. Ea nu e maritata, nu are copii, e de varsta sotiei mele. Niciodata nu mi-a facut avansuri. E un ajutor de nadejste cu fiul meu si prin faptul ca ma asculta mereu. Sotia mea stie de ea, nu o tin ascunsa, dar mi-a facut o criza ingrozitoare ieri, ca eu sigur o insel
Ce sa fac?

21 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Ar fi fain dacă ati citi amândoi cartea Sara de la Editura Elpis in care e autobiografia unei femei care a fost abuzata sexual 12 ani de un tată violent, apoi a uitat, s-a casatorit a avut 2 copii si apoi i s-a declamsat o depresie severa care a împiedicat - o sa-si mai continue viata. A avut apoi parte de consiliere crestina mai multi ani in cadrul Organizației creștine Ellel Ministries si s-a vindecat cimolet, in luna aprilie a vorbit desore calatoria ei sore vindecare la o conferinta in Cluj, a fost foarte impresionant. Se poate comanda cartea de la Editura, daca imi dati o adresa in privat, va promit ca va trimit eu un exemplar, ca am cumparat doua.
Ar putea sa se inscrie si ea pentru o consiliere crestina na similara la organizatia Elpis Romania.
Nu e bine sa lasi acea prietena sa ajute daca sotia nu e de acord. La noi un principiu de relatie pe care sotul meu l-a propus e ca celalalt sa fie judecătorul in relatiile cu sexul opus. Adica daca eu nu sunt de acord cu ceva legat de orice legat de o diamna el nu trece peste dorinta mea si eu la fel in privinta bărbaților. Mai bine cauta ajutor in familie, la o biserica,. Dumnezeu poate si vrea sa o ajute sa se vindece, lupta pentru familia ta.

| Violleta2022 a răspuns:

Sa-ti vezi de familia ta, de sotia si copilasul tau si sa-ti rogi colega sa se retraga din viata ta si din a mai gati pentru tine, ca-ti afectaeza familia.
sotia este in depresie si din cauza ca tu esti vizibil implicat in relatie cu colega, dandu-i aleia sperante si confirmand in ochii sotiei o relatie care te compromite, chiar daca tu spui ca nu ai nimic cu colega.

Deci: cu toata sinceritatea, cere-i colegei tale sa se retraga si sa nu se mai implice in viata ta de familie, ca-ti distrugi sotia si familia.
De fapt sotia este in despresie si starea asta tocmia pentru ca a observat colega ta care insista sa ti s ebage in suflet si sa va distruga casnicia.

| Lupică27 a răspuns:

Normal ca te place, nimeni nu te ajuta fara motiv mai ales in zilele noastre si mai ales cand vorbim de sexul opus.
Problema e ca situatia cu sotia ta nu mai poate continua, ori accepta internarea la psihiatrie si psihoterapie si ce mai e nevoie pana cand se va face bine ori o lasi, nu poti trai in halu asta ani de zile.

| SilvSyl explică (pentru Lupică27):

Terapia i-o voi propune cand isi va mai reveni putin. Momentan ma bucur daca o vad zambind o data pe zi. E mare bucurie cand o vad ca se da jos din pat si nu doar sa mearga la baie, ci sa se uite pe geam. Acolo suntem, la stadiul asta.
Nici prin cap nu mi-a trecut sa initiez ceva sexual acum, dar si daca o imbratisez, imediat se tensioneaza. Asa ca nu ma mai apropii de ea. Viata noastra sexuala a fost mereu buna, as zice ca normala. Dar acum daca vrea sa se schimbe, se incuie in baie. Si daca o vad in lenjerie intima, parca se sperie, se acopera. Ma gandesc ca e vorba de abuzurile sexuale suferite. Nici nu pun mana pe ea acum. Ii dau tot spatiul necesar.
Dar desi nu ma vrea nicicum langa ea, e ingrozita ca vorbesc cu colega asta.

| Lupică27 a răspuns (pentru SilvSyl):

Ai putea s-o arzi pe colega pana isi revine sotia dar asta o faci doar pe riscul tau.
Daca afla sotia va fi mult mai grav iar colega aia nu sti daca isi va tine gura si va ramane doar intre voi.

| Mindfulness a răspuns (pentru Lupică27):

Ba ce nebun ești laughing

| Lupică27 a răspuns (pentru Mindfulness):

Eu vin cu alternative laughing

| Mindfulness a răspuns (pentru Lupică27):

Alternativa ta e de pus in rama laughing

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Ce ai putea să faci cu o persoană care trece prin depresie și are un istoric de traume aparte?
Să o duci la un specialist,dă,la un psiholog/psihoterapeut și să stea acolo liniștită.
Cu cât soția ta sta tot mai mult asa, cu atât nu o să își revină.
Uneori este foarte greu să gestionezi anumite sentimente, trăiri din viata ta și să te vindeci de trecut, un psiholog o să o poată ajuta mult mai bine de cât persoanele dragi din viata de zi cu zi, faptul ca și-a pierdut și locul de munca și toate cele ii fac stima de sine și mai proasta.

| Robert2526 a răspuns:

Mai devreme sau mai tarziu, tot la despartire ajungi.Stiu ca sunt dur ca zic asta dar nu are sens sa te mint, sotia ta nu o sa fie niciodata o persoana normala, se va tot agrava si nu ai ce sa faci. Trebuie sa te gandesti la tine si la copilul tau si sa iei o decizie in consecinta.

| GouDidodino a răspuns:

E ok stai linistit

| Madaxo97 a răspuns:

Ai mare grijă sa nu pățești ca in filmul Shutter Island, dacă l-ai văzut. Chiar sună foarte gravă situația, mai bine nu ai lasa - o in preajma copilului nesupravegheată. Are nevoie de ajutor medical de specialitate, este foarte instabilă psihic si poate deveni imprevizibilă. Cel mai bine ar fi sa fie internata o perioadă la un spital de psihiatrie, pentru binele ei, al tau, si al copilului. Trebuie sa o vadă niște doctori sa își dea seama in ce stadiu de depresie se află si sa acționeze.
Cat despre colega ta de lucru, mai bine nu îți complici viața care este complicată deja, mai ales dacă zici ca îți iubești soția, ai grijă de ea si de sănătatea ei mintală mai mult, daca afla ca o înșeli mai rau ii vei accentua depresia si atunci chiar s-ar putea sa clacheze si sa își ia viața.

| SilvSyl explică (pentru Madaxo97):

A fost internata. De 2 ori deja, si asta numai de cand ne-am casatorit. Am crezut ca va fi mai bine. Mereu ne-am inteles bine, are acum familia ce si-a dorit-o. Iubeste copilul enorm, copilul o iubeste la randul lui. Dar are momente in care cade in depresie. Isi aminteste de abuzuri sau aude de cei ce i-au facut rau ca n-au nicio treaba pe lume, ca o duc bine. Era un copil sarac si vulnerabil. A trecut prin foarte multe. E foarte puternica. Dar simt eu ca nu mai pot. Uneori imi pierd controlul si tip la ea ca nu mai pot. Si apoi plange si baiatul. Uneori tip la el. Ii iubesc pe amandoi, dar sunt depasit. Mama mea nu vrea sa ma ajute, ca mi-am adus singur "terminata" asta pe cap si sa ma descurc.

| Madaxo97 a răspuns:

Andreiaurel24567, ai probleme grave la mansardă mai mari decât soția domnului, fictivă sau nu. Du-te la un doctor. Si dacă esti asa de bărbat nu îți mai șterge si edita comentariile aberante si asumă-ți ce scrii. Vezi-ti de treaba ta si nu mai ma menționa in comentarii, răspunde daca ai ceva pe subiectul întrebării, daca nu mai bine taci.

| just4ubr2015 a răspuns:

Fa o cina romantica in 2 plimbari impreuna o noapte fierbinte si isi va reveni alint-o fa-o sa se simta din nou femeie

| Rux04 a răspuns:

Bună. Eu zic că v-ar ajuta ședințele de psihoterapie. Este clar în depresie severă.

| Mindfulness a răspuns:

Din păcate e nevoie de internare și să fie supravegheata, nu cred că vreun tratament o mai poate ajuta.

| WilliamQoilung2024 a răspuns:

Salut! Orice femeie, vede în oricare alta femeie, o potențială amantă. Indiferent de scopul și mijloacele de care se apropie de acel bărbat.
Sfatul meu este să încerci cât mai subtil să întrerupi orice legătură cu femeia respectivă. Asta pentru binele soției tale.
Referitor la soția ta, pe lângă tratament, merge și sprijinul tău. Tu poți fi cel care o vindecă.
Spune-i tot timpul cât înseamnă ea pentru tine. Că e frumoasa, că are pentru ce trăi. Și cel mai import, creează un plan de viitor. Pentru ca gândurile ei să se axese pe acel plan.
Seara, înainte de culcare, rugați-vă!
Referitor la rugăciune, nu mergeți pe tiparele unor rugăciuni scrise de alții. Dialogul vostru, a fiecăruia cu Dumnezeu, trebuie să fie unic.
Sănătate maximă soției!
Și ție putere pentru a face față acestei situații.

| AnonimSoul a răspuns:

Wow, in primul rand respect pentru tot ceea ce faci! Multa putere in continuare. E normal sa nu aibe chef de sex daca este depresiva, stiu ca e greu pentru tine, te inteleg ca si eu sunt barbat si sexul probabil ar fi in cazul tau ca o rasplata mai mult sau mai putin pentru efortul care il depui. Ai incercat un un preot sa se spovedeasca si sa o impartaseasca, acolo sunt niste lucruri care le are din tinerete. In cazul in care nu sunteti bisericosi eu va recomand cu caldura sa apelati la un preot (nu calugari!) care sa va sustina cauza. daca nu macar la un psiholog.
Success