| anonim_4396 a întrebat:

Salut, nu stiu cum sa incep pentru ca mi-e si rusine de mine.ma numesc mihai, am 19 ani si locuiesc in Ploiesti. ma confrunt cu o problema mai grava, sunt genul de baiat mai timid, mai retras, asta nu inseamna ca nu ma distrez sau ca nu am prieteni, ma distrez iar prieteni am cativa, multi nu mai am pentru ca s-au schimbat si nu imi plac anturajele urate. sunt genul de baiat mai romantic care vrea sa isi faca prietena sa se simta bine cand e cu el, uneori imi vin in gand viziuni cu ea in momente frumoase, chiar si cand merg pe strada. din pacate nu prea am avut succes pe partea asta, am avut cateva relatii dar niciuna nu a fost asa cum a trebuit, ba chiar 2 m-au si respins pentru cel ce sunt si pentru felul cum gandesc. chiar acum 2 zile o fata a inceput sa imi arate ca vrea ceva de la mine, am iesit, am vorbit. dupa aceea a lasat-o balta. vreau sa va intreb cand vine cea potrivita(asteptata de atat timp) care o sa ma vrea cu adevarat si o sa ma accepte? ma uit la fetele care trec pe langa mine cu toti incapabilii si lesinatii astia care n-au o treaba cu viata.cum se poate ca o fata sa accepte baietii de genul ala iar eu care astept de atat timp fata cu care o sa ma simt bine si o sa facem atatea, sa pot sa o iubesc, sa simt din nou ca iubesc pe cineva, sa-i dovedesc ca o iubesc si sa fie mandra de mine si de asta. in fine, sper sa nu credeti acum ca sunt genul ala care poarta lame sub perna sau alte chestii.sunt un anonim care vrea sa discute cu niste anonimi despre problemele lui intime. astept niste pareri de la fete cu capul pe umeri sau macar care inteleg despre ce vorbesc sa-mi spuna si mie de ce nu pot avea o fata pentru ca gandesc altfel?

Răspuns Câştigător
| DeeaMarry a răspuns:

Noi, oamenii, nu putem decat sa speram la un viitor mai bun. Nimic nu este garantat in aceasta viata. Fericirea deplina nu exista decat in basme. Da, intr-adevar exista momente in viata cand pur si simplu simti ca esti in al noualea cer pentru ca toate iti merg bine. Exista si momente in care nimic nu iti merge bine. Dupa parerea mea, singurul ajutor real in aceasta viata este credinta.
Desi am doar 16 ani, am trecut prin perioade foarte grele. M-am refugiat in credinta si asta m-a ajutat. Nici in prezent nu ma simt prea bine.
In viata mea a aparut un baiat deosebit, cu calitati la care nici nu indrazneam sa vises sa le intalnesc la un baiat. Credeam ca toti sunt la fel, pana a aparul El, persoana potrivita pentru mine. Este doar o chestiune de timp pana va aparea si in viata ta persoana potrivita. Intr-adevar, la mine a aparut devreme, insa am suferit foarte mult pana am putut sa fim impreuna. Pe de o parte am avut noroc, iar pe de alta ghinion. Acum suntem impreuna, fericiti, insa a intervenit o distanta de aproximativ 300 km intre noi, lasand la o parte faptul ca fiecare are propriile probleme, necazuri.
De ce ti-am povestit toate asta? Ca sa iti dai seama ca mereu va interveni ceva in fericirea ta. Stiu, lucrurile sunt vazute dintr-un punct de vedere destul de pesimist. Ce ne ramane de facut? Sa ne bucuram de fiecare clipa de fericire, ca si cum ar fi ultima. Sa pretuim mai mult viata. Un sfat: In fiecare dimineata cand te trezesti poarta un mic dialog cu tine. Raspunde la intrebarea "Ce as face astazi daca as sti ca e ultima zi din viata mea?". Traieste fiecare zi ca si cum ar fi ultima!
Sper sa nu te fi plictisit prea tare, sper ca sfaturile mele sa iti fie de folos si ca mesajul acela de care imi spuneai va sosi cat mai curand.
Mult succes! happy

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru DeeaMarry):

Same here happy iti multumesc pentru mesaj si deja incep sa gandesc altfel. acea fata a venit si nu credeam ca putem sa ne potrivim atat de bine, sa ne intelegem si sa gandim la fel, suntem facuti amandoi sa fim impreuna si i-am jurat ca nu o s-o uit niciodata si o sa fac orice sa ne fie bine si sa ne intelegem in continuare. am cunoscut-o aici (pe acest site) si pe aceasta cale tin sa multumesc creatorilor site ului, mi-au adus alaturi de mine cea mai perfecta fata pentru mine, fata pe care mi-am dorit-o mereu si fata care o sa-mi fie alaturi mult timp de acum incolo. m-am atasat atat de repede de ea parca o cunosc de nu stiu cate luni. i-am jurat ca o sa ne vedem cat mai repede. am vorbit cu ea acum 2 ore si deja ii duc lipsa, nu o sa ma satur niciodata de ea. stiu ca o sa vezi mesajul asta si sa stii ca nu exista altceva pe lume care sa ma faca atat de fericit cum ma faci tu! vreau sa te am tot restul vietii langa mine si sa trecem printre greutati amandoi, te ador scumpo!

| B1ondy a răspuns (pentru nuexistadrogmaitare):

Ai vazut ca era cineva si pentru tine? a trebuit doar sa astepti putin nu sa disperi happy ma bucur pentru tine, sa va intelegeti sa va respectati si sa va iubiti mult happy

| Seby80 a răspuns (pentru DeeaMarry):

După un an am apucat și eu să vad această rubrică. Am ramas uimit. Sfaturile tale sunt uimitoare, eu sunt în aceeași situație ca Mihai. Iar ce ai spus tu mă ajuta foarte mult, toate respectele mele!

| DeeaMarry a răspuns (pentru Seby80):

Ma bucur ca timpul indelungat pe care l-am petrecut pe acest site nu a fost in van, ca nu a fost irosit. Sa ajut cat mai multe persoane a si fost intentia mea. Pacat ca timpul ma preseaza tot mai mult pe zi ce trece. Daca tu, sau oricare alta persoana care vede acest comentariu, aveti nevoie de ajutor, nu ezitati sa imi lasati un mesajwinking. Daca o sa pot, o sa va ajut cu foarte mare placere!

| Seby80 a răspuns (pentru DeeaMarry):

Ești foarte de ajutor, ai toate respectele mele. Mulțumesc a 2-a oară și daca voi avea nevoie, o sa te contactez printr-un mesaj. happy

28 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Felicitari,chiar nu m-am plictisit citind atat. Rar baieti ca tine, acum vezi doar golani care se sparg in figuri ca au masini,vile.
Si eu am cunoscut un baiat cam timid cei drept,nu prea ii stiu firea, daca e romantic sau altfel, dar e timid...si asta ma atrage la el. Chiar daca mi-e teama sa ma apropii prea tare de el,ca mi-e teama sa nu imi placa mai tare.

In universul asta e o fata si pentru tine,nu te demoraliza. Inca ceva,daca tu esti timid, asta nu inseamna ca iti trebuie o fata timida, iti trebuie o fata mai indrazneata sa iti dea si tie putin "avant" sa zic!

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru OanaG):

Apropie-te de acel baiat pentru ca ma gandesc cum ma simt eu.si poate o sa-i fie bine cu tine :-s multumesc pentru raspuns

| OanaG a răspuns (pentru nuexistadrogmaitare):

Sper si eu, chiar daca intre noi e o diferenta minora sa-i zic, eu am 17 ani si cateva luni, el 22 big grin

| Cosmiinna a răspuns:

Hei, stai liniştit... o să găseşti fata perfectă la un moment dat. sincer nici mie nu îmi plac anturajele din ziua de azi şi eu caut un băiat care să ma iubească aşa cum merit dar rar găseşti. Îmi place cum gândeşti observ că eşti un băiat minunat şi poate fetele nu îşi dau seama de chestia asta, dar fi convins că atunci când te aştepţi mai puţin vei avea parte de ceva frumos, bunătatea este mereu răsplătită. Îţi doresc succes şi să nu te schimbi, ai ceva ce nu mulţi băieţi sunt în stare să aibă. Baftă dragule :*!

| DeeaMarry a răspuns:

Un profesor de la scoala ne spunea ca noi trebuie sa ne facem o prietena sau un prieten nu in cluburi, ci in biblioteci. Sfatul poate fi si altfel interpretat. Adica poate fi si o metafora.
Prin urmare, poate tu nu cauti in locul potrivit sau nu te uiti dupa persoane potrivite. Cauta o fata linistita, nevopsita, nemachiata in exces, imbracata normal. Astea sunt primele caracteristici demne de urmarit. Ideal ar fi sa nu cauti, sa nu iti faci o problema prea mare din aceasta cauza. Fata potrivita pentru tine va sosi la momentul potrivit, nici mai devreme, nici mai tarziu. E important doar sa deschizi bine ochii si sa analizezi persoanele din jurul tau. Poate ca pitipoancele ies mai tare in evidenta din cauza caracterului lor, iar fetele linistite stau mai ascunse, retrase din atentia celorlalti.
Stii, aud pe majoritatea prietenelor spunand "Toti baietii sunt la fel. Niciunul nu merita". Dar dupa cine crezi ca intorc ele capul? Dupa baiatul retras, cu bun simt sau dupa baiatul gen "smecheras de cartier" care are haine de fite si vorbeste tare sau se da in spectacol astfel incat sa atraga atentia tuturor? Da, chiar asa, pe cel de al doilea. Eu cred ca la fel e si in cazul baietilor.
Mult succes! happy

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru DeeaMarry):

Sunt prea demoralizat sa mai cred ca o sa vina. uneori mi-e frica sa nu apara vreo fata in viata mea care sa isi arate o alta fata si sa ajung s-o iubesc si sa ma schimbe in carausul ei. ceva de genul asta era sa se intample acum 2 ani

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru DeeaMarry):

Macar sa fie asa cum zici tu. sper ca peste luni, poate cativa ani sa vina cea pe care o astept, atunci o sa-ti dau privat daca o sa mai fii activa happy multumesc pentru raspuns

| DeeaMarry a răspuns:

Ma bucur ca intr-un atat de scurt timp ai reusit sa gasesti persoana potrivita pentru tine. Iubiti-va mult si nu permiteti ca cineva sau ceva sa va desparta vreodata!

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru DeeaMarry):

Multumesc mult fetelor, va multumeste si prietena mea si sa stiti ca e prea perfecta. pentru asta a venit pe lume, sa-mi fie alaturi mult timp de acum incolo. inca o data multumesc mult!

| B1ondy a răspuns (pentru nuexistadrogmaitare):

Nu ai pentru ce, sa va iubiti mult

Răspuns utilizator avertizat
| Liviu_2019 a răspuns:

Salut, si eu ma confrunt cu aceeasi prb doar ca sunt un pic mai mare ca tine am 24 de ani si la mine timiditatea are un nivel mai ridicat sa zic asa sunt ffff timid.Si o alta diferenta e ca eu nu am avut niciodata o prietena si nici in viitorul apropiat nu cred ca o sa am. Daca zici ca ai avut cateva relatii pana acum e ok, chiar foarte ok. Cu privire la faptul ca vezi pe strada fete dragute cu baieti mai putini estetici sa stii ca nu esti singurul. Si eu vad acelasi lucru si ma intreb ce a vazut fata aia la ala. Chestia e ca mai sunt si fete care prefera baieti care sa nu arate extraordinar dar care au alte calitati nu stiu. Sunt mai tupeisti unii, au o anumita experienta cu fetele stiu sum sa le abordeze ce sa le spuna, cum si cand. Crede-ma ca stiu cazuri. Daca spui ca ai mai avut relatii pana acum imi este greu sa cred ca nu o sa mai ai, ce naiba, nu fii asa pesimist (eu unu ce sa mai zic, chiar m-am angajat zilele trecute, de vreo doi ani imi cautam un job si se intreaba colegii mei ce e cu mine de unde am picat, din cer, din cauza faptului ca nu prea vb, in fine), fete o sa se mai iveasca si o sa aprecieze calitatile pe care tu le ai fii convins de asta.Doar ca in ziua de azi ca baiat dc esti timid ai multe de pierdut pe toate planurile si personal si profesional.
Nu fi descurajat ca doua fete te-au parasit, judecat pentru faptul ca gandesti intr-un anume fel. S-a intamplat sa nu te potrivesti cu ele, tu iti doresti un alt tip de fata si ele un alt tip de baiat. Atat si nimic mai mult.
Bafta si numai bine!

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru Liviu_2019):

Aici nu e vorba neaparat de abordat...asa daca ies intr-o zi in oras trebuie sa "prind" ceva asa cum vorbesc baietii happy ma uit la ele si le vad cu niste tipi care nu li se potrivesc deloc. fata nemachiata si care arata chiar bine asa cu un baiat care poarta gulerul de la tricou ridicat sa se vada ca scrie pe el Calvin Klein. imi pare rau pentru tine, iti doresc mult succes si multumesc pentru raspuns.

| Skylar a răspuns:

Esti autist? si vorbesc serios...

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru Skylar):

Nu, nu sunt, am specificat si in mesaj ca ma distrez si ca am prieteni happy ceea ce inseamna ca nu imi traiesc viatata doar cu familia

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru Skylar):

Nu, nu sunt, am specificat si in mesaj ca ma distrez si ca am prieteni, ceea ce inseamna ca nu imi traiesc viata doar cu familia

| Marina1000 a răspuns:

Paihee hee,fiecare are pe cineva "sortit" in viatabig grin. Poate ca inca nu v ati gasitblushing.si crede-ma ca asa am fost si eutongue, o fata timida retrasa si cam inabordabilatonguebig grin, fii optimist si nu te mai uita la toate fetele care stau cu "toti incapabilii si lesinatii"hee hee...caci daca acele fete se rezuma la ei.nu sunt mai presus decat acei baietitongue.cauta o fata cum esti tuhee hee.si cu care sa ai mai multe lucruri in comunbig grin. sper ca te am ajutatblushing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand nu porni in viata pe premiza ca" trebuie sa existe o fata pentru mine" pentru ca in felul asta nu va fi niciuna.
Nu astepta ca acea"ea" sa vina la tine, incearca tu sa o gasesti.
Stii. tu de fapt nu ai nici o problema. Esti un tip dragut( referitor la modul tau de a vorbi), ai 19 ani si nu esti disperat de viata cum sunt altii. Te felicit. Acum probabil esti doar demoralizat pentru ca in ultima vreme nu ai avut succes pe partea "relatii&dragoste". Cand vei gasi o tipa asa cum iti place tie aceasta stare iti va trece, cand ea va pleca din viata ta iti va reveni si tot asa. e un curs al vietii si asta, pe care trebuie sa inveti cum sa il manuiesti sa iti vina mai usor sa il suporti. Sper ca ma intelegi. Ce simti tu acum simt multi altii. Tot ccea ce iti ramane de facut este pur si simplu sa lasi prezentul sa alunece incet pe langa tine, sa te bucuri de el, si sa fii cu ochii in 4 pentru viitoarea ta companie feminina.

Ai grija de tine! o zi frumoasa!

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu vrei sa zic ca duc lipsa unei fete in preajma mea. poate nu ai inteles, eu nu astept sa vina una la mine "gata baby, am venit" nu.astept fata care o sa vrea si o sa accepte sa-si petreaca timpul cu mine nu pentru distractie sau pentru alungarea plictiselii, pentru ca vrea si ca-i place... ceva de genul asta.

| pintexim a răspuns:

Pai mai fata potrivita vine la momentul potrivit.In schimb mai poti sa dai si tu timpul inainte si sa incerci sa fi si tu mai altfel daca vezi ca fetele nu sa uita la tine.

| nuexistadrogmaitare a răspuns (pentru pintexim):

Din contra happy nu vreau sa ma schimb pentru ca asta imi place.cam asta astept, asta imi doresc.

| B1ondy a răspuns:

De ce nu poti gasi o fata pentru ca tu gandesti altfel...intrebarea asta nu trebuie sa tio pui, gandeste-te doar ca nu e fata potrivita pentru tine daca nu e capabila sa te inteleaga asa cum esti si cum gandesti...dar iti spun un lucru din propria experienta acolo undeva exista si jumatatea ta happy eu am 20 de ani si tocmai acum de curand pot sa zic ca a aparut in sfarsit si jumatatea mea :X trebuie doar sa ai rabdare happy

| euuuuuuuu a răspuns:

Hei ...si eu sunt din pl... poate lasi vreun id.si mi vorbim pup:*