| Elena4012 a întrebat:

Salut.
Pe data de 8 martie trebuie sa am menstruatie, insa astazi 6 martie am observat 1 pata maronie spre cafeniu.
Relatiile sexuale pe care le-am avut au fost protejate, prezervativul era ok nu s-a rupt.
Care ar putea fi cauza ca sunt acele pete?
Este posibila o sarcina?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In situatia descrisa de time, se poate considera sau aprecia ca petele de sange amintite au inceput sa apara, cel mai probabil din cauza faptului ca ciclul tau menstrual nu este perfect reglat si in astfel de cazuri menstruatia poate sa inceapa mai devreme cu cateva zile. Astfel ca acele pete de sange reprezinta de fapt primii mesageri ai viitoarei sangerari menstruale, care in acest ciclu s-ar putea sa porneasca cu 1-2 zile mai devreme fata de data preconizata si/sau cea reiesita din calcul. De aemenea se poate afirma fara teama de a gresi ca formarea unei sarcini in conditiile precizate se poate exclude in totalitate. Multa sanatate!

| Elena4012 explică (pentru corbulalbrosu):

Dar ar putea fi si cauza ca in decembrie am luat si pilula Escapelle, si poate fi si o dereglare hormonala?

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Nu cred că ar fi vorba de o sarcină fiind că te-ai protejat.
Probabil sunt semne că îți va veni curând menstruația.

| Mirelutul a răspuns:

E posibil sa fie o pata de ****

| Elena4012 explică (pentru Mirelutul):

Nu te prosti!
Imagineaza-ti ca esti tu in situatia data
Si ai nevoie de ajutor, cat fizic atit si psihic.