| afroalbanezul98 a întrebat:

Salut,poate unii dintre voi ați auzit mai multe întrebări din ăstea.Eu vreau să vă spun că de curând a venit o colegă nouă la mine în clasă și de câteva zile sunt nebun după ea dar n-am tupeu să-i arăt că o iubesc, îmi lipsește încrederea în mine și mi-e teamă să fiu respins.Eu știu sigur că nu este în nici-o relație și n-am avut niciodată tupeul să-i arăt ceea ce simt pentru ea, poate că nici ea nu a avut curajul să-mi spună ceea ce simte pentru mine.Eu cred că dacă mă ajutați și cu puțin efort din partea mea aș avea șanse la ea.Eu vreau să fiu cu ea pentru că este o fată foarte frumoasă și bună (nu m-am referit la cuvântul acela vulgar).Ce pot face în această situație și cum pot căpăta mai multă încredere în forțele mele proprii?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Teama ta de respingere e fireasca la varsta asta,vine din suficienta lipsa de incredere in tine si din lipsa de experienta.
Initial,incepe prin a o cobori pe fata din sferele inalte in care ai urcat-o(in mintea ta) si realizeaza ca e tot o fiinta ca si tine,rade,plange,ii e foame,sete,teama la o materie dificila,etc.
Apropie-te de ea si vorbeste-i asa cum vorbesti unui prieten de-al tau,excluzand expresiile vulgare.
Fii atent cu ea,zambeste-i,salut-o intotdeauna primul,ofera-i din ciocolata care o ai ca desert la scoala,cere-i un pix rosu,da-i o tema,intreab-o daca se teme de rezultatele la test,nu e greu.
Inceputul o sa ti se para mai greu,pana cand vei realiza ca fata converseaza cu tine, pe urma nu vei mai avea probleme.
Nu te pierde, gaseste mereu lucruri mici sa o intrebi, poate ai ocazia sa aveti si acelasi drum acasa, foloseste-ti imaginatia si mintea.
Ca ai.
Si va fi bine.
Mult succes!

| afroalbanezul98 explică (pentru greece12):

Mulțumesc pentru sfat!

| greece12 a răspuns (pentru afroalbanezul98):

Nu ai pentru ce, cauta sa obtii rezultatul scontat!
Bafta maxima!

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce înseamnă la tine "tupeu să iubești o fată"?
Dacă nu o scoți la un suc, nu socializezi, etc. nu ai de unde cunoaște victoria sau eșecul care acestea din urmă te vor maturiza.
Pa, pa.

| neutrino a răspuns:

Roag-o frumos sa te asculte.

| Șurubelniță a răspuns:

In primul rand poti sa o cunosti mai bine. Daca te intreb acum sunt sigur ca nu stii sa detaliezi lucrurile pentru care o placi.
Iubire...e mult zis, mai degraba o simpatizezi.
Increderea in tine nu poate fi achizitionata si nu poate sa iti vina asa peste noapte, trebuie sa vina din interiorul tau. Si sa iti doresti cu adevarat asta.
Ca un prim pas ai putea sa incepi sa vorbesti cu ea mai des, chiar si in mediul virtual sau la scoala. Pur si simplu o bagi in seama si o intrebi ce face si incepeti sa aveti o discuti amicala.
Ti-e teama sa fii respins...si daca esti respins, ce mare lucru? Fete mai sunt, daca ea nu te place, asta nu inseamna ca nu exista alte fete care sa nu te placa asa cum esti si sa aiba sentimente pentru tine.
Nu o privi ca pe o tipa suprema pe aceasta fata, ca ea e singura, ca alta nu mai exista ca te inseli.
Faza este ca daca stai cu mainile in sani si nu faci nimic, bati pasul pe loc, nici nu capeti incredere in tine si e posibil sa o pierzi pe colega.

| afroalbanezul98 explică (pentru Șurubelniță):

Și ce pot să fac dacă ea intră rar pe facebook?