| anonymous2666 a întrebat:

Prietena mea a avut menstruație luna aceasta de pe 1 Noiembrie cam pana pe 5. Am avut contact sexual protejat si am ejaculat in prezervativ in afara vaginului ei pe data de 12 probabil in jurul ovulației. Astăzi adică pe 16 Noiembrie a observat o sângerare destul de abundentă și nu știe despre ce poate fi vorba. Aveți vreo idee ce poate fi?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In acest moment, adica in cea de-a 16-a zi a ciclului menstrual, este cu totul anormal sa se produca o sangerare si cu atat mai mult sa fie si abundenta. Conform convingerilor exprimate de medicii ginecologi in majoritatea lor, asemenea sangerari se pot produce ca urmare a unor cauze de natura anatomica si pot fi provocate de : fibromul uterin, adenomioza uterina, hiperplazia de endoemetru, polipii endometriali, chisturile ovariene, etc."
Fiindca exista multe cauze, diagnosticul corect poate fi stabilit de medicul ginecolog in urma unei consultatii amanuntite si a unei ecografii prin care sa fie observat si analizat intregului aparat reproducator (uter, endometru, trompe uterine, ovare) Multa sanatate!

| anonymous2666 explică (pentru corbulalbrosu):

Mersi pentru răspuns. Crezi ca poate fi vorba de vreo sarcina?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru anonymous2666):

Se poate aprecia ca in conditiile prezentate este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina.

| anonymous2666 explică (pentru corbulalbrosu):

Pot exista sângerări in cazul unei sarcini?