| Bebytzw12 a întrebat:

Salut,prietena mea a luat acum 1 luna postinor 2 pastila de a doua zi. Ia venit menstriația cu 2 săptămâni mai devreme după ce a luat pastila.Și acum are 10 zile de când nu i-a venit menstruația.
A făcut 4 sau 5 teste toate negative. Poate sa fie pastila?
Funda.

1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

Prima sangerare care cel mai probabil a aparut dupa trecerea a circa 4-7 zile dupa folosirea pastilelor Postinor2, a reprezentat o reactie adversa de aparare a organismului fata de invazia de hormoni sintetici. De regula se produce, insa nu de fiecare data si nu la toate femeile o sangerare slaba cantitativ si de scurta durata de obicei de 2-3 zile, pe care multe femei o considera in mod gresit ca ar fi reprezentat menstruatia., cu toate ca modul de manifestare a acelei sangerari este cu totul diferit, atipic si complet diferit comparativ cu menstruatiile anterioare. Hormonii sintetici din acea pastila blestemata si nenorocita, intotdeauna deregleaza pe termen lung activitatea hormonala ceea ce se repercuteaza asupra ciclului menstrual care devine de obicei foarte neregulat, imprevizibil, cu sangerari/menstruatii neprevazute, pornite din senin. In urmatoare cateva luni, al caror numar este imposibil de anticipat, probabil ca astfel de situatii se pot/se vor repeta. Si tot acest calvar se datoreaza usurintei cu care este folosita acea pastila nenorocita, de oicei absolut INUTIL si IRESPONSABIL, sau din cauza unei prostii mai mult ca sigur... evitabile. Multa sanatate!