| Mircea23592071 a întrebat:

Salut, am facut sex cu prietena mea si ar fi trebuit să-i vina menstruatia in septembrie dupa 20, nu are ciclu regulat, actul sexual a fost protejat si prezervativul verificat dupa, totul ok, si inca nu i-a venit menstruatia, de atunci am mai facut sex de 2 sau 3 ori. De ce întârzie atat? Deja 2 saptamani

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Chiar tu ai spus/afirmat in textul acestei intrebari, ca ciclul menstrual al prietenei tale este de tipul NEREGULAT, adica are caracteristica principala de a avea lungimea ca numar de zile variabila, cand mai lunga cand mai scurta, lungime care NU poate fi apreciata si imposibil de a fi anticipata. Un astfel de ciclu menstrual neregulat, poate avea orice lungime ca numar de zile peste cele minim 21 de zile ale celui mai scurt ciclu menstrual posibil. In concluzie ciclul se poate ''extinde'' cu 1 saptamana, cu 2 saptamani sau la fel de bine si cu 1 luna, 2 luni sau chiar si mai multe. Fiindca toate actele sexuale au fost intretinute cu folosirea prezervativului, si metoda de protectie nu a esuat niciodata, reiese ca in mod absolut sigur NU poate fi vorba de o sarcina in aceste conditii, astfel ca asa zisa actuala ''intarziere'' este de fapt o elongare a ciclului menstrual, si nimic mai mult. In concluzie NU ar trebui sa aveti nici cel mai mic motiv de ingrijorare. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Intarzie tocmai pentru ca are un ciclu neregulat!
Trebuei sa intelegi ca, un ciclul negerulat inseamna, un ciclu care ine cand are el chef, odata pe luna, sau odata la 3 luni, fara sa se poata aprecia sau calcula o posibila data cand vine.
In acest caz, este indicat, ca absolut toate partidele sexuale sa fie protejate, pentru ca nu se poate calcula sau aprecia nici data ovulatiei si nici perioada fertila.
Un test corect de sarcina se poate face DUPA 21 de zile de la ultima partida sexuala!

| Emilian65 a răspuns:

Având ciclu neregulat așteaptă ca poate ii vine. Sau, fa sex cu ea pana i se regulează ciclul.

| Mircea23592071 explică (pentru Emilian65):

Care e faza?laughingnu inteleg ultima parte, ea are 15 ani, și eu fac in curând 15

| Necunoscut112 a răspuns:

"Trebuie să ii vină pe 20, dar n-are ciclu regulat"...folosiţi niste cuvinte /expresii pe care nu le înţelegeţi.

| IAmTeslo a răspuns:

E gravida da-o dracu