| anonim_4396 a întrebat:

Salut prieteni. ma confrunt cu o situatie cam banala dupa felul ei. recent m-am despartit de prietenul meu cu care am trait impreuna 4 luni (eram logoditi). el era genul de persoana care avea obiceiul sa minta (el argumenta prin aceea ca nu spunea uneori adevarul ca sa nu ma supere). sincer la inceputul relatiei nu-mi dadeam seama de acest lucru. locuiesc la parintii mei, si ei imi ziceau de multe ori ca el nu spune mereu adevarul,dar eu nu-i credeam pina la un moment cind am inceput si eu sa am careva suspiciuni. il sunam la telefon si daca imi spunea unde se afla sau ce face, nu-l prea credeam,stateam cu gindul ca ma minte. deci pina la sfirsit m-am despartit cu el. el si cu amenintari venea impotriva mea, ca pune filmulet cind faceam dragoste cu el si ma va face de rusine, va spune cum sunt eu in pat, etc...dar eu stiu ca el nu poate sa aiba filmuletul cela,numai daca sa gaseasca unul pe net. are doar poze de sarbatori, la mine si la el acasa, cu sora lui. n-are el de unde sa aiba si un film, mai ales ca eu nu-i permiteam macar goala sa ma pozeze.
el zice ca va face asta daca macar nu vorbesc cu el asa pur si simplu, nu vrea altceva. dar eu n-am placerea nici sa vb, nici sa -l aud. suna intr-un la fix si la mobil. azi mi se intimpla un lucru: tatal a iesit din casa pentru niste chestii. vedeam ca nu mai vine si am decis sa il sun sa aflu unde e. si stiti, parca undeva in mine nu-l credeam de ceea ce spune. ma gindesc ca probabil de la prietenul meu se trage aceasta si nu stiu ce sa fac. reiese ca n-am incredere in barbati. dar eu vreau pe viitor sa-mi gasesc pe cineva. spuneti-mi prieteni ce sa fac. va multumesc

12 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Dă-i Ignore.Restricţionează-i apelurile, şterge orice legătură cu el.Se vede că omul are ceva probleme.Asta er tot ce vroia.Să profite de ocazie şi apoi să plece.Dar înainte de asta, să te tachineze şi să te sperie. Dacă tot te deranjează, povestea se complică. Poţi ajunge la un proces.E greu. Şterge toate legăturile cu el, să nu te mai caute.Şi vezi ce se întâmplă.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sărut mîna, ai făcut bine că te ai despărtit de el. Nu te merită. Tu ai nevoie de cineva care să te iubesască si să fie sincer cu tine nu să te mintă, multă sănătate, scuză mi te rog curiozitatea ce vîrstă ai?

| greenmile00 a răspuns:

In primul rand, trebuie sa treci peste el. O relatie de 4 luni nu este una lunga, ci chiar una scurta. Nu imi dau seama cum in 4 luni v-ati si logodit, e prea devreme.
Legat de filmuletul cu pricina, nu iti face probleme, ca sigur nu il va publica... chiar daca a facut unul fara aprobarea ta. Daca acesta exista cu adevarat, si il va publical, il vei putea actiona in instanta si vei castiga... e vorba de exploatarea imaginii tale fara aprobarea ta. In plus, e vorba de invadarea intimitatii, cateva capete de acuzare destul de puternice.

Asa ca, cel mai bine pentru tine e sa il uiti cat mai repede, pentru ca in viata intalnesti diverse tipuri de oameni. Gandeste-te ca e o experienta negativa, din care ai invatat multe.

Mult succes pe viitor,
http://fete-singure.miradct.com/sfaturi

| Thextruexme a răspuns (pentru greenmile00):

Nu stiu sigur care din noi a inteles grsit dar eu cred ca se refera la "4 luni locuite impreuna " probabi se cunosc mai de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ce ai spus tu acolo, am inteles ca circula pe net un filmulet (sau mai multe!?) cu tine facand sex cu un baiat? Cum altfel "sa gaseasca" prietenul tau un filmulet cu tine facand sex?

Referitor la problema ta, ai luat decizia corecta. Nu poti trai alaturi de cineva care te minte si e normal sa nu vrei sa vorbesti cu el, gandindu-te ca probabil te va minti din nou.

Chestia cu tatal tau de asemenea e normala. Cand cineva ti-a tradat increderea e normal sa suspectezi pe toata lumea. Lasa timpul sa treaca, ranile sa se vindece si vei putea avea incredere din nou in cei din jurul tau.

| Thextruexme a răspuns (pentru anonim_4396):

Am vrut sa scriu si eu un raspuns dar era asemanator cu al tau deci aprob ce ai zis happy.

| NnDWtf a răspuns:

In primul rand se poate sa te filmat fara sa stii tu. In al 2-lea rand, noi nu putem sa venim la tine sa-ti dam incredere in barbati.
Gaseste-ti pe cineva care sa te faca sa ai iar in credere in barbati.

| valea20 a răspuns (pentru NnDWtf):

Eu doar am cerut sfaturile voastre, dar nu sa veniti la mine. si de filmat nu avea cum pentru ca nu avea foto-aparat

| NnDWtf a răspuns (pentru valea20):

Telefon.

| AlexSmile a răspuns:

Daca acel baiat avea acest "viciu" de a minti din orice prostioara,asta nu inseamna ca toti barbatii il au, dar tu fiind obisnuita numai cu minciunile, in subconstientul tau s-a format un fel de "bariera", e barbat? inseamna ca minte, dar aceste ganduri vor trece treptat. Sper ca te-am ajutat.

| serendipyti a răspuns:

Ideea este sa nu-i cedezi sa nu-i raspunzi sa-l lasi sa fiarba in propriul suc pentru ca facand presiuni asupra ta vei deveni vulnerabila si vei accepta sau poate vei face alte greseli crede-ma iti spun din experienta eu am o vb taie raul din radacina cat nu este prea tarziu