| Florinellll a întrebat:

Sunt baiat.
1 Daca fac sex cu o fata care are hiv si port prezervativ pot sa ma infectez si eu? Daca se rupe prezervativul care sunt sansele sa iau si eu hiv?
2. Daca fata respectiva DOAR imi linge testiculele eu ma pot infecta?
URGENT!

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

1. Da, te poti infecta imediat, daca ai nenorocul sa se rupa prezervativul.
2. Da, te poti infecta si de la sexul oral pe care ti-l ofera o persoana infectata cu HIV.

| Plato a răspuns:

1. Nu
2. 99.99%
3. Da, si oral se transmit boli.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă te protejezi cu prezervativ nu. La restul întrebărilor Depinde cât de contagioasa este. Dacă se tratează posibil sa nu mai fie la fel de contagioasa. Sexul oral include un risc mai mic dar totuși exista. Dacă prezervativul se rupe și e unicul act sexual, la fel riscul e mult mai scăzut decât dacă ai face luni de zile cu o persoana infectata. Găsești informațiile astea și pe internet

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

De ce nu mai bine o faci cu o fata care nu are HIV? ‘)) Zic și eu.Iar ca răspuns, dacă o faci cu prezervativ nu te poți infecta și tu.dar totuși este periculos. Dacă se rupe? Idk..eu nu m-as risca in locul tau.

| mihai69 a răspuns:

1. Nu; mici, dar diferite (mai mari) de zero;
2. Dacă ai răni deschise pe piele, există un risc de infectare.

Răspuns utilizator avertizat
| sofisis a răspuns (pentru Plato):

Subscriu

| tatanelson a răspuns:

Da, poti sa faci hiv. Da pentru ce vrei sa faci sex cu persoane care au virusul HIV?

| Lizuca1234 a răspuns:

Daca stiai ca are hiv te informai inainte de a face sex. Da, te poti infecta destul de usor. Nu inseamna ca daca o persoana are hiv, a devenit extraterestru si nu mai are dreptul la viata. Pur si simplu te informezi si cereti impreuna medicului sfaturi despre cum va puteti proteja mai bine. Trebuie sa te asiguri ca persoana respectiva isi ia tratamentul cu strictete.

| RoCkKiD a răspuns:

1. Sansele de infectare daca folositi prezervativ exista dar sunt foarte mici. Daca prezervativul se rupe si expunerea se oprese instant, din nou, nu sunt foarte mari, probabil sub 50%.

2. Daca nu ai rani sau zgarieturi pe testicule nu se va transmite.

Depinde foarte mult daca persoana respectiva stie ca este infectata si isi ia tratamentul, in cazul in care e sub tratament sansele de infectare scad foarte mult.

Este important ca daca ai orice suspiciune sa faci de urgenta o vizita la un spital din zona ca sa te indrepte catre cei de la boli infectioase pentru analize. In plus ar trebui sa eviti contactele sexuale pana primesti rezultatele.

Partea buna e ca HIV nu mai e chestia periculoasa care era pe vremuri.

| GabiDumitrescu a răspuns:

1. Desigur ca poti, daca intre timp ii mai bei si singele. In alta ordine de idei, daca se rupe, depinde cum si cand se rupe si cit de repede iti dai seama. Sansele... cresc catre 100%.
2. Desigur ca nu. Poate daca te si musca de ele la sange inainte si are gingiile singerinde...

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Emma30555):

Tu citesti ce enormitati debitezi? "Dacă se tratează posibil sa nu mai fie la fel de contagioasa." Discutam de HIV/SIDA aici, nu de gripa!

| Emma30555 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Cauta informatii. Daca ar fi chiar asa contagioasa cred ca s ar fi raspsndit mult mai mult. Tine si de imunitate. Nu orice boala se da instant. Orice boala este mai virulenta si mai putin virulenta. Bineinteles ca trebuue sa te protejezi ca sa elimini orice risc https://www.bzi.ro/......jat-410205

| RAY a răspuns:

Exista auto imunizare impotriva hiv http://www.unicef.ro/......n-romania/

practic asta opreste ca x sa iti transmita si tie