| LASERY a întrebat:

Sunt băiat, încă nu mi am început viața sexuală, nu mi am decalotat niciodată penisul, dar mi-e teamă că aș putea avea fimoză..Cum îmi pot da cu exactitate seama daca e vorba despre așa ceva? Când penisul e erect, prepuțul se retrage cam până la jumătatea glandului, dar cam atât. Daca as trage de el, simt cum pur și simplu nu vine mai jos. s-ar putea sa fie prea strâmt? Sau se va retrage în urma unui contact sexual? Sunt foarte speriat.

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă tragi de el și reușești să treci peste gland (mai mult nici nu e nevoie) fără durere - e OK. Evident, dacă simți că întinderea pielii îți provoacă o durere prea mare - oprește-te! riști să faci parafimoză (blocarea prepuțului peste glandul decalotat).
Nu ai de ce să te sperii; un medic urolog te poate ajuta. Și de cele mai multe ori nici nu e nevoie de vreo operație.

| Emilian65 a răspuns:

Nu iti face probleme. Nu ai fimoza. Cu timpul el se va decalota complet.