| Cll99 a întrebat:

Salut! Sunt în clasa 6 ca să menționez de la început. Ce fac daca imi place de o fata (rău de tot) dar eu cred ca ea pe mine nu sau mai rău cred ca are pe altul. Cum sa-i spun ca o plac si cum îmi dau seama daca ma place? Va rog rasp serioase. Nu faceți mișto. Cel mai lung, detaliat și bun comm are coroana

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| luffypk a răspuns:

Ii spui direct ce simti ca e cel mai usor asa si nici nu pierzi mult timp. Daca ea nu te place, nu poti face nimic altceva decat sa ii accepti decizia. Iti poti da seama daca te place prin gesturile ei, e timida in jurul rau, ba chiar isi indreapta privirea in alta parte cand te uiti la ea, te priveste pe ascuns, insa daca nu face lucrurile astea, s-ar putea sa te vada decat ca un simplu coleg de scoala. Spune-i pur si simplu ceea ce simti cand sunteti doar voi doi, eventual poti sa ii oferi si o ciocolata cadou si vezi ce-ti raspunde ea. Mult succes!

| Cll99 explică (pentru luffypk):

Problema e ca nu am cum sa-i zic. Cae cv mai special. Părinții amândoi (tata cu tasu) profesori în aceeași scoala. Si vb și... Si sunt și rușinos. O cale asa mai indirectă. Dacă ai putea sa mi dai.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca aveti 12 ani amandoi, deci nu-i vorba de avut "pe altul" cand sunteti atat de micuti.
Mai repede cred ca este rusinoasa, si nu vrea sa aiba prieteni baieti.

| Cll99 explică (pentru Violleta2022):

Ca sa înțelegi se vede după fata ca o mănâncă rău sai n are cine s o scarpine și de asta ar putea avea pe altul. Dar problema e ca eu vreau o cale foarte indirectă. Prin care sa înțeleagă c o plac dar intr-un mod ff indirect. Si fara sa mi spui de cadouri sau astea pentru ca sunt o cale prea directa.

| isemilia a răspuns:

Cred ca ai 3 variante :
A) direct, ii spui ca iti place de ea
B) direct, insa nu fata in fata - printr-un mesaj, apel, poate faci ceva dragut pentru ea etc
C) indirect, rugand un amic / amica sa ii spuna