| anonim_4396 a întrebat:

Salut, sunt un băiat de 16 ani și am o problema în zona penisului după părerea mea, deși am fost la 2 doctori diferiți și au zis ca nu am nimic, eu tot cred ca am ceva.
Sa îmi scuzați expresiile dar când penisul meu nu este sculat eu pot sa îl belesc ca să îl spăl, dar atunci când e sculat nu mai pot sa îl belesc, iar când incerc sa îl belesc ma doare foarte tare, ma poate ajuta cineva?
Am încercat intr o zi sa îmi belesc penisul când nu era sculat iar dupa aia când penisul era deja belit, m-am gândit la niște chestii ca să se scoale, iar când mi s-a sculat, simțeam o durere, pielea îmi strângea capul penisului iar încet încet capătul penisului devenea mov, de atunci nu am mai încercat chestia asta.
Sincer nu mai vreau sa merg la doctor...mi e frica ca daca am problema asta nu voi mai putea face dragoste, ce as putea face?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este evident ca nu ai fost la medicul care trebuie, adica urolog, de aceea problema ta nu s-a rezolvat.
Ceea ce ai tu se numeste FIMOZA si se poate rezolva de catre orice medic UROLOG! Pare ca ai un grad destul de avansat 3 sau 4 atata vreme cat spui ca ti se invinetes
te capul penisului cand este erect si asta nu este de bine.
Ideea este ca nu vei putea face sex deloc, daca nu mergi la urolog, fiindca problema ta nu poate dispare peste noapte, iar daca fortezi s-ar putea sa se umfle penisul sa faci complicatii (parafimoza, balinita etc), si ajungi la spital in stare de urgenta.

| MaxMeb19q92 a răspuns (pentru Violleta2022):

Chiar nașpa ca cei 2 medici la care am fost nu au fost în stare sa îmi zică de problema asta, o sa trebuiască sa fac operație?

17 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu e o chestie prea complicată. Se numește fimoză.
Se rezolvă chirurgical. E vorba de o intervenție chirurgicală banală.
Te vindeci în 7 - 10 zile și ai scăpat de problemă.

| MaxMeb19q92 a răspuns (pentru Hammurabi):

Din câte știu fimoza e atunci când nu poți deloc sa iti belești penisul, eu por sa îl belesc decât când nu e sculat, ar trebui sa merg la doctor?

| Hammurabi a răspuns (pentru MaxMeb19q92):

Nu. Fimoză e atunci când pielea de deasupra e prea strâmtă indiferent de stare, sculată sau moale.

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaxMeb19q92):

Fimoza este aceea cand nu poti sa declaotezi pielea penisului cand este in stare erecta.
Deci tu ai garantat fimoa!
Cei doi medici la care ai fost au fost probabil de cu totul altceva si nu cred ca le-ai arata tu cucul, asa cum te va pune sa faci UROLOGUL.
Eu totusi cred ca nu ai fost la nici un medic...

| MaxMeb19q92 a răspuns (pentru Violleta2022):

De ce as minți? Am fost la 2 medici dar aparent degeaba.
O sa trebuiască sa fac operație sau o sa pot sa ma vindem singur cu un tratament,

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaxMeb19q92):

Nu exista tratament care sa vindece o fimoza de acest grad.
Dar te sfatuiesc sa mergi la un medic UROLOG, cat mai curand posibil, fiindca amanand momentul vei avea numai neplaceri.

| MaxMeb19q92 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns!
Cel mai probabil o sa trebuiască operație, nu cred ca se poate vindeca asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru MaxMeb19q92):

Din pacate, vei suferi un pic dar cu cat mai repede cu atat mai bine!

| ywar a răspuns:

Om bun trebuie sa vizitezi un medic. Da telefon medicului tau de familie sa-ti dea o trimitere, dupa ce in prealabil ii spui despre problema ta. As spune ca trebuie sa o iei in serios. In general barbatii fug de medic cand vine vorba despre probleme din astea si nu numai. Normal ar fi sa poti sa-ti decalotezi penisul in ambele situatii - si in erectie si in stare flasca. Barbatii in general au glandul acoperit de preput (pielea care acopera capul penisului). Exista si barbati (categorie ) in care a aflu si eu care au pensiul decalotat non-stop fara a fi operati. Operatia este asa si asa si presupune decuparea preputului ca penisul sa poata fi decalotat. Acum nu vreau sa te sperii, doar sa te rog sa mergi la un doctor - recomandat poate- care sa ia in serios problema si pe tine.
La dus de-a lungul anilor eu imi decalotam penisul si tot asa pana ramanea deschisa (trasa pielea). La asta s-a adugat si viata sexuala si carsta etc.
Sanatate! Maxima!

| anonimuIl a răspuns:

Ești virgin și de aia te doare.

| LPCTSTR a răspuns (pentru anonimuIl):

Virginitatea e psihologica, ce treaba sa aiba, biologic, cu faptul ca are o forma de fimoza? Nu toate fimozele sunt la fel, ori macar afectiunile inrudite.
Nu vad de ce faci atata tam-tam cu virginitatea, nu vad cum ar fi rezolvat asta in timpul actului sexual [ori doar nu te-astepti ca fata sa fie doctor si sa-l rezolve pe doua planuri?]

| MaxMeb19q92 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Va mulțumesc pentru răspuns la fiecare în parte dar chiar nu știu ce sa fac

| anonimuIl a răspuns:

Nu e fimoză că tu ai fost la 2 doctori care ți-au spus că nu ai nimic.

| MaxMeb19q92 a răspuns:

Presupun ca poți și tu sa vorbești puțin mai frumos, nu ești în stare sa îmi explici ce trebuie sa fac?

| guest112 a răspuns:

Lasa labalaughing

| MaxMeb19q92 a răspuns (pentru guest112):

Presupun ca tu ești foarte destept