| Intrebarepublic a întrebat:

Salut TPU! Am 13 ani si cand incerc sa ma spal la penis mi se scoala si il spal sculat si imi dau si pielea de pe capul lui) e normal sa ma usture cand imi scot capul penisului(cu el sculat) va rog data misto?

Răspuns Câştigător
| Adina5 a răspuns:

Este normal să simțiți un ușor disconfort sau o senzație de arsură atunci când îți retragi prepuțul pentru a te spăla sub el, mai ales dacă nu ai făcut acest lucru înainte sau dacă pielea este uscată sau iritată. Este important să încercați să mențineți igiena penisului și să vă spălați bine, dar nu trebuie să vă forțați prea mult și să vă faceți rău. Încercați să vă spălați cu apă caldă și săpun delicat și să fiți blând cu pielea sensibilă. Dacă simțiți o durere persistentă sau o inflamație, este important să consultați un medic pentru a exclude orice problemă de sănătate.

7 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Te ustura in general sau doar cand te dai cu sapun?
Incearca un sapun cu ph neutru, gasesti peste tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred că e din cauză săpunului care intra în contact cu pielea sensibila a penisului. Încearcă un săpun cu ph neutru.

| GeorgeCazan a răspuns:

Nu e normal să te usture acolo.
Te ustură dacă ți-ai provocat vreo rană sau ai folosit altceva decat săpun sau gel de duș.
Acum întrebarea mea e următoarea: când urinezi tot așa te ustură? Ai dureri?

| Intrebarepublic explică (pentru GeorgeCazan):

NU MA REFER ca cand o am in erectie si imi trag pielea sa o spal ma ustura pe la preput doar cand e sculata! Si nu ma ustura cand urinez.

Răspuns utilizator avertizat
| AlexandruBerbatov a răspuns:

Sunt medic urolog de multi ani si au mai venit pacienti cu aceasta problema. Din pacate, cel mai probabil aveti neoplazia peniană, in termeni mai uzuali cancer la penis, problema ce va cauzeaza inflamatia testiculelor.

| comanacnarcisgeorge a răspuns:

Uneori cancerul in zona intima se manifesteaza in felul dat, consulta cat mai repede un medic daca te ustura