| Ursulake a întrebat:

Am 15 ani și când eram mic am avut fimoza, acum (sa vorbesc mai pe inteles) când nu e sculata pot sa o belesc, iar când e pot doar jumate și ma doare. Încă am fimoza și ar trebui sa fac operația? Sau am cioaca (penisu) prea mare pentru vârsta mea?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu ai penisul prea mare stai linistit. Mergi la un control la medic ca e cam singura ta solutie daca nu poti decalota complet capul penisului. In majoritatea cazurilor fimoza se rezolva pe cale chirugicala

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, încă ai fimoză :(
În cazul în care, într-adevăr, este vorba de fimoză, atunci - în majoritatea cazurilor ( depinde de gravitatea afecţiunii, gradul acesteia ) - NU se pot întreţine relaţii sexuale ( în mod normal )!

Şi, NU se forţează decalotarea deoarece există riscul unor complicaţii : parafimoză ( foarte GRAVĂ )!

Vezi detalii la linkul :
http://www.contraboli.ro/fimoza-cauze-simptome-diagnostic-tratament/

http://paveladrianionel.medlive.ro/2012/03/10/fimoza/

http://www.romedic.ro/fimoza-si-parafimoza

Cel mai indicat este un control la medicul specialist urolog, pentru confirmarea diagnosticului şi tratamentul adecvat.

În general, NU se efectuează intervenţia chirurgicală, ci se prescriu anumite creme cu antibiotic sau corticosteroizi ( ex: Betametazona/Betaderm ).

Toate cele bune.

| mihai69 a răspuns:

Ai o formă ușoară de fimoză.
Nu e musai să mergi la medic, trece cu timpul dacă te ocupi zilnic de „problemă", dar folosind o cremă emolientă, fără să forțezi.

| Emilian65 a răspuns:

Pai cati cm are, de zici ca este prea mare? Daca ai avut fimoza cand ai fost mic, aceasta s-ar putea sa nu se fi rezolvat pe cale naturala si in acest caz trebuie rezolvata chirurgical.