| Evochi a întrebat:

Am o mare problema: "prietenii" mei ma vorbesc pe la spate din cauza ca m-am suparat pe ei.
Am avut o zi de tot rahatul din cauza ca m-am certat rau cu mama mea, in punctul in care imi venea sa plang pe la scoala. Le-am povestit despre asta si ele m-au inteles, in mare parte, dar intr-o ora au inceput sa-si bata joc de mine (?): imi trageau fermoarul din spate al bluzei pe care o purtam, ma loveau cu umbrela in spate si ma trageau de par (am ajuns in acel moment sa ma musc de mana ca sa-mi sustin lacrimile). Le-am spus sa inceteze, dar au continuat cu acest abuz si la un moment dat au inceput sa ma faca "purcel".
I-am spus profesorului cu care aveam ora, dar el nu a bagat in seama acest lucru si a continuat sa ne "predea" (sa vorbeasca cu ceilalti colegi).
Dupa ce s-a terminat ora m-am mutat in banca mea initiala si am plecat la baie ca sa plang. I-am trimis un mesaj mamei in care imi ceream scuze si ca voiam acasa. N-am mai vorbit cu acele "prietene" ora urmatoare si nici nu am plecat acasa impreuna.
Ceea ce m-a surprins foarte mult este ca, colega mea de banca, cea care m-a agresat, mi-a trimis un mesaj cu: "Nu aveai de ce sa te superi. Daca te injuram atunci trebuia sa te superi. Te superi degeaba." Nu i-am raspuns la mesaje.
M-am trezit cu un mesaj pe un grup in care suntem mai multe cu textul: "Ai grija ce trimiti pe grup ca mergem la urma si ii spunem lu' mamica tot." - acest text se referea la mine, deoarece eu ii spun mamei tot ce fac la scoala, e prietena mea cea mai buna.
Colega respectiva nu a fost in acea zi la scoala, iar ea s-a bazat mai mult pe jumateatea cealalta de poveste, avand in vedere ca nu m-a intrebat pe mine ce s-a intamplat cu adevarat. Si partea amuzant este ca, ele cand se supara sa nu zicem nimic de ele si nu stiu ce, dar eu cand ma supar sunt cea care este barfita si jegmanita.
Din aceasta poveste, as vrea sa primesc niste sfaturi, deoarece nu-i pot cere mamei mele. Mama o sa fie internata in spital la sfarsitul lunii pentru un set de analize la cap si nu vreau ca povestea mea sa o afecteze intr-un fel.
Orice sfat este bine venit! Imi cer scuze de deranj!

3 răspunsuri:
| Aimwork a răspuns:

Wow! Ai facut cateva greseli..mari.
In primul rand te.ai coborat la mintea lor si acum nu ai respect.
In al doi.lea rand au dreptate..nu.i mai spune mamei tale toate lucrurile! sunt 50% sigur ca nici ea nu vrea sa auda dar te asculta pentru ca ii pasa de tine.
Sfatul meu? Fa.ti alti prieteni si nu ii mai spune mamei tale tot.
Altceva? Nu mai plange din orice si nu mai ales nu in fata lor. Cand plangi in fata lor ele te fac ciudata sau rad de tine, nu le arata slabiciune.

| ginnungagaap a răspuns:

Dump 'em all. Mai bine fara prieteni decat cu unii care te injunghie pe la spate. O sa reusesti in viitor sa-ti faci altii dar acestia nu sunt.

| Rapty a răspuns:

Pff,e o situatie cam grea dar gaseste.ti o persoana cunoscuta sau una pe care ai vrea sa o cunosti, o persoana pe care sa o intereseze de problemele altora si vorbeste cu ea, dar ai grija sa fie o persoana de incredere si o persoana care chiar daca e depasita de situatie sa continue sa fie de partea ta, sper ca am fost de ajutor pace