| Chr2012 a întrebat:

Am 17 ani. La inceputul liceului "am pus ochii pe o colega" care nu este cea mai frumoasa fata din lume(sa nu se inteleaga ca e urata). Aceasta colega mi-a spus urmatoarele zile ca are un iubit cu care sta de aprox. 1 an si ceva. Atunci m-am cam linistit, dar a trecut un an si acum sunt nebun dupa ea... i-am spus mai demult ca o plac si ea nu prea vrea sa auda de asta. Noi acum suntem 2 prieteni foarte buni, iar iubitul ei este plecat in Spania(El are 19 ani.), iar ea tine legatura cu el zi de zi pe mess si la telefon. Fata asta ma intelege, adica acum chiar simt ceva pentru ea si o iubesc, e prima si ultima persoana la care ma gandesc in fiecare zi. As vrea sa aud parerile voastre. Ce credeti? Ar fi mai bine sa o las si sa uit sau poate sa astept cu speranta ca poate se va deschide o portita catre mine?

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Ai vazut-o,ti-a placut,ti-ai facut repede vise cu ea,ca sa te descurajeze cu un refuz.
Si aici,incepe problema ta!
Oricat de generos si bun ai fi, e greu sa accepti un refuz, mai ales cand stii ca rivalul tau se afla la cateva tari distanta.Orgoliul tau masculin,oricat de nebagat in seama ar fi,te-a impins sa lupti pentru ea,sa insisti,sa nu renunti la primul NU!
Din cauza asta,te-ai apropiat si mai mult de ea,ai inceput sa o cunosti,sa-i indragesti caracterul si felul de a fi,lucruri care te-au facut sa te simti foarte legat de ea si sa nu mai observi multe alte fete care,desi se aflau in jurul tau,incetasei sa mai ai ochi si pentru ele.
Nu ai incercat sa te apropii de o alta fata,refuzul continuu al celei care-ti place te intriga asa de mult,ca aveai siguranta ca numai cunoscand-o extrem de bine,o vei putea convinge sa renunte la iubitul ei.
Probabil,cautai o bresa,un cat de mic defect in relatia ei indepartata,care n-o lasa sa fie impreuna cu tine.
Si nu intelegeai ca,nu are importanta daca iubitul ei e mai bun sau mai rau decat tine,ci este doar altfel decat tine si este alegea ei,intima si personala!
Nu vrea pe nimeni altcineva,pe acel baiat l-a ales ea si nu-l schimba,indiferent ce are in jur!
In concluzie,nu te incapatana s-o mai convingi sa fie cu tine,ramai prietenul ei bun atat cat esti acceptat,dar deschide ochii si priveste in jur!
Ai pierdut mult timp urmarind o himera,dezlipeste-te si nu-ti mai fa singur rau!
Nu o sa-ti fie usor,te vei trezi ca nici una nu-ti place si nici una nu-i seamana,dar sfatul meu e sa le dai o sansa,si lor si, mai ales, tie!
Mult noroc!

6 răspunsuri:
| Lascu_Ciprian_1977 a răspuns:

Variantele sunt multiple, totul depinde de ce fel de persoana esti.Eu m-as indeparta de ea, mi-as impune o perioada anume de timp(6 luni-1 an) in care nu as mai comunica cu ea.De ce? Pai spun ca o iubesc,ea iubeste pe altcineva si este fericita,ok,atunci si eu sunt fericit pentru ea,dar nefericit eu,timpul de multe ori aseza lucrurile asa cum omul nu o poate face,in perioada asta poate vei realiza ca de fapt aveai doar o pasiune pentru ea sau vei intalnii pe cineva care sa raspunda sentimentelor tale, oricum sa ramai langa ea in situatia descrisa de tine este o stare neproductiva, ba chiar s-ar putea dovedi daunatoare atat tie cat si ei.Decizia i-ti apartine.succes!

| kamykaze88 a răspuns:

Baiatu' aici este un caz clar de "eu te folosesc tu esti de acord" se foloseste de tine sa ii treaca timpul mai usor. Imi pare rau mestere asa am patit si eu... doar ca la mine tipa se culca cu altu' si a ramas insarcinata cu al 3 lea ca sa zic asa si vb aia doi se bat si al 3 lea se alege cu copilu' laughing

| Arsels21 a răspuns:

Daca o femeie te baga in grupul ei de "doar prieteni" sa stii ca din acel grup iesi doar cu picioarele inainte sper ca ai inteles ideea

| Jables1 a răspuns:

Salut.de ce sa strici o relatie lunga si probabil frumoasa? sfatul meu e sa ramai doar prieten cu ea si sa gasesti o fata singura. + daca incerci ceva si ea nu vrea risti sa pierzi o prietenie.nu cred ca o sa dea cu piciorul unei relatii de 1 an si ceva, sau 2 nu prea am inteles.si daca tine legatura cu el inseamna ca il iubeste. succes

| teutonulxxx a răspuns:

Am o vorba... ochii care nu se vad se uita...eu zic sa incerci mai ales ca o iubesti, in iubire nu exista limite

| jupiterestru a răspuns:

Eu zic sa iti vezi de treaba ta, ea are o relatie de 1 an cu acel baiat si cred ca il si iubeste,dar fata de tine simte o mila,sa nu te supere,nu vrea sa fie rea, ea e constienta ca tu o placi dar ea pe tine nu si d-asta sunteti doar prieteni, mai mult nu vrea...asta e amice, gaseste alta straight face (Poker face)