| SbrFrn a întrebat:

Am 21 de ani si am problema asta de cand ma stiu. Sufar de o forma de anxietate sociala si imi este groaznic de greu sa leg o relatie cu o fata (nu am avut niciodata) sau chiar sa vorbesc cu una. Ce este culmea e ca nu sunt urat, arat ok zic eu si nici nu am dificultati in a vorbi cu alti oameni in general. Problema asta am carat-o toata viata si simt ca din cauza ei mai multe lucruri incep sa mearga prost in viata mea.

Am facut mai multe sporturi cand eram mic iar anul trecut m-am apucat de sala dar nu am avut ambitia sa continui cu acestea sau sa ajung la performante mai mari. Desi imi placeau si inca imi plac pur si simplu simt ca mi-am pierdut interesul in a continua.

La 21 de ani am un loc de munca unde sunt bine platit. M-am dedicat in a reusi pe plan profesional crezand ca asta imi va aduce fericire dar nu am acordat atentie vietii mele personale. Am foarte putini prieteni cu care sunt deschis si desi ii cunosc din copilarie simt ca relatia dintre noi s-a cam racit. Daca vreau sa iesim intr-un pub undeva ba au treaba ba n-au chef ba nu le place locul...

Nu cred ca e o solutie sa merg singur intr-un club/pub. Acolo toti vin in grupuri iar daca vin singur voi parea un ciudat sigur.

Nici pe site-uri de socializare nu prea e posibil din moment ce in afara de "seen" nu prea ai cum sa primesti altceva de la o fata care nu te cunoaste.

De altfel mai vad multe fete de varsta mea care sunt angajate in mall sau alte locuri de munca dar sa mor eu daca imi pot imagina cum poti sa tii pe cineva pe care nu cunosti de vorba in timpul serviciului doar pentru ca iti place de ea...

Solutii?
S-ar putea sa mai revin asupra textului daca nu am dat destule detalii.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AlexandruSEV a răspuns:

Cu retelele de socializare poti incepe, spre exemplu Instagram, pui doua trei poze decente, dai follow, si trebuie sa primesti ceva inapoi, doar nu esti vreo maimuta, apoi ii dai mesaj dar nu gen " Buna" si astepti sa raspunda, sau "Buna, ce faci" obligat vei primi seen, daca e la liceu sau la facultate poti adresa ceva gen "Buna, scuze de deranj, esti cumva in grupa cu x persoana sau, imi poti spune cum il cheama pe x profesor, sau decan, intelegi? chestii de astea, nule, adica sa nu para ca vrei sa o combini, apoi daca nu e vreo pitipoanca o sa-ti raspunda, si apoi incepi sa muti usor discutia spre persoana ei, nu te mai axezi spre persoana despre care ai intrebat-o, dar tot in acea sfera in care ai inceput discutia, si de acolo discutia va decurge de la sine, dar NU trebuie sa o inviti decat dupa vreo 3-4 saptamani de discutii, nu sufoci cu mesaje, sa fii glumet, auto-ironic dar nu prea mult, un mesaj seara pe la 10 merge perfect, intrebi ce mai face, nu intrebi absolut tot despre ea, apoi la 2 zile ii dai iar mesaj, o lasi sa te caute si ea macar odata, daca ai facut ce am zis, cu glumele INTELIGENTE SI SUBTILE si auto-ironia sigur o sa te caute. FARA PERVERSITATI pentru inceput si continui tot asa si garantat vei reusi. Fiecare fata are o anumita stare care o bine dispune, tu nu trebuie decat sa ii hranesti acea stare de fericire si va fi a ta. Chestia cu reteaua de socializare ti-am zis-o pentru ca esti timid, asa incepi, dar dupa prima intalnire ai sa vezi ca o sa incepi si in viata reala sa bagi in seama fetele fara timiditate. Era sa uit, sa scrii corect gramatical, fara emojiuri in disperare, fara mesaje din ora in ora, joac-o inteligent.Fii tu insuti si vei reusi

10 răspunsuri:
| alexalx1234 a răspuns:

Obisnuieste-te ca vei muri singur si aia e. La fel am facut si eu si am abia 19 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când te gandesti ca stramosii nostri erau inconjurati de animale feroce pe viata si pe moarte, iar pericolul era iminent, acum predomina foarte mult anxietatea sociala si nu existã nici un pericol.

| OrdanKarris a răspuns:

Pana la minutul 4 e gargara. De la minutul 4 incepe esentialul https://youtu.be/jadEr-0uKXk

De asemenea, cauta cartea "The Rational Male" scrisa de Rollo Tomassi. E ca o biblie despre comportamentul, gandirea si natura feminine in general. Te va lumina complet despre tot ce ai nevoie sa ai in vedere cand interactionezi cu celalalt sex. Eu mai am doua capitole din carte de citit apoi o voi reciti a 2-a oara. E absolut fenomenala cartea. Urmeaza sa o cumpar in format hartie de pe Books Express ro. Sunt 3 carti "The Rational Male". Eu am citit prima carte care este si cea mai populara si explicativa dintre toate 3. Celelalte 2 sunt mai mult completari. Urmeaza sa le citesc si pe alea. Deocamata uita-te la filmuletul care ti l-am trimis apoi cauta si citeste cartea. E tot ce vei avea vreodata nevoie sa intelegi muierile, crede-ma.

| Emma30555 a răspuns (pentru OrdanKarris):

Despre ce e vorba in cartile astea? Cum explica ei natura feminina? Sa inteleg ca e de rau? La ce raspunsuri dai tu cam asa pare

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

"Despre ce e vorba in cartile astea?" - Despre natura feminina si cum sa maximizezi ce poti obtine de la ele, la ce sa te astepti de la ele, cum sa-ti reconstruiesti gandirea incat sa le poti juca eficient pe degete fara sa-si dea seama.

"Cum explica ei natura feminina?" - Asa bine.

"Sa inteleg ca e de rau?" - Nu pentru mine ca barbat, nu e de rau. S-ar putea sa fie de rau pentru voi muierile pentru ca aceasta carte efectiv disperseaza misterul feminin. Il face nu previzibil, ci extrem de previzibil happy Minunat, nu? Asa ziceam si eu.

"La ce raspunsuri dai tu cam asa pare" - N-ai de unde stii happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru Emma30555):

Tine de persoana, nu e nimic rau explica, doar adevarul in mare.

Orice tip de 20+ ani trebuie sa citeasca cartea aia, e geniala. Dar si tipele ca unele nici ele nu sunt constiente de unele chestii.

| Emma30555 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt traduse si in romana?

| OrdanKarris a răspuns (pentru Emma30555):

"Dar muieti-s posmagii?" Mama cata comoditate, sa mor :O Se vede ca esti femeie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OrdanKarris):

As adauga 48 laws of power/ In Sheep's Clothing: Understanding and Dealing with Manipulative People / The subtle art of not giving a f*ck

Răspuns utilizator avertizat