| iosif2650 a întrebat:

Am mai pus o intrebare de genul asta, dar nu am rezolvat nimic.
in continuare iubita mea cu care locuiesc de 5-6 luni se comporta cidat,se cearta tot timpul cu mine,ma jigneste,simt ca nu ma respecta cat trebuie,nu e respectul reciproc.
imi spune ca nu sunt bun de nimic,nu vorbeste cu mine,ma face in toate felurile,nu mai are rabdare cu mine, simjt ca nu ma mai iubeste de loc, sta cu mine doar asa de dragul de a sta..Imi reproseaza tot timpul de bani,ca e greu, ca nu stiu ce.
Oameni buni, am salariu de 2000 de euro lunar, spuneti-mi si mie daca sunt eu fraier, cu 2000 de euro nu se poate trai lejer in doua persoane?
nu stiu ce sa mai zic ce sa mai cred si ce sa mai fac,m-am saturat de certuri,saptamana asta in fiecare zi cearta,e rece cu mine,nu imi vorbeste,nu am cu cine sa discut. Cand vin seara de la lucru,face in asa fel sa zica ceva,sa urle si sa faca toane prin casa,iar eu de nervi si de suparare ca iar ne certam,merg in camera stau ascult muzica si sufar enorm pe treaba asta, o iubesc ca ochii din cap, dar simt ca trebuie sa iau o decizie..Nu intelege nimic,nu stiu ce vrea de la viata asta,poate are pe altul,ceea ce nu cred,stiu ca nu face asta,dar orice e posibil.
da-ti-mi un sfat va rog din suflet,ceva consistent,nu stiu,orice. vreau sa va spun ca o respect mai mult ca orice pe lumea asta, deci nu imi spune ti ca poate sunt eu de vina sau ceva de genu, pot sa bag mana in foc si oricine ar zice asta daca ar sta cu noi sa vada ce si cum. va multumesc!

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Se comporta ca un copil rasfatat care are de toate. Va trebui sa aveti o discutie serioasa. Daca nu lucreaza trimite-o la munca. Poate ca se plictiseste.

| Emilian65 a răspuns:

Daca tu ii oferi toate conditiile si ea se comporta asa cu tine, eu zic sa renunti la ea si sa gasesti o fata care te iubeste si te apreciaza la adevarata ta valoare.

| LoveSleep a răspuns:

Problema este că ai ales greșit.
Tu ai nevoie de un bărbat, pentru că femeia ești tu.
Cum poți să iubești și să respecți atât de mult o persoană care nu dă 2 bani pe tine?
Când e la duș, îi iei cheile, iar când pleacă de acasă îi pui toate căcaturile într-un sac din ăla menajer și i le lași la ușă. (dacă e casa ta)
Când suferi după o persoană îți pare rău de lucrurile bune din acea relație. Dar acolo ce e bun? Dacă rolul unei femei e să facă pe târfa toată ziua, ai ales-o perfect. Dar dacă nu, ai greșit grav. Nu-ți mai plânge de milă ca un copil. N-a murit nimeni de la o despărțire, cu atât mai puțin când ești cu o femeie de genul.
Și folosește-ți creierul ăla. Din moment ce ai un venit de 2mii de euro, probabil nu speli geamuri și te gândești că de ce nu ai terminat clasa a 4-a, măcar. E imposibil să nu gândești atât de puțin încât să pui lucrurile cap la cap și să realizezi că stai cu un gunoi caruia nu-i pasă de tine.
N-ai auzit de tâmpenia aia cu "Iubirea te face orb"? E orb, nu prost.

Nu-i da explicații, nu te certa cu ea, nu accepta promisiuni și orice alt de genul, doar dă-o afară. Sunt o grămadă de femei grozave și tu îți pierzi timpul cu ea. Și banii.
Și chiar dacă ai rămâne singur toată viața, e mult mai bine decât să stai cu o persoană de genul.

Dar probabil m-am chinuit să scriu atât pentru nimic. Pentru că n-o să te desparți niciodată de ea. Și apoi te plângi că de ce femeile sunt materialiste și manipulatoare.

| Roxin a răspuns (pentru LoveSleep):

Simt ca m-am dedublat. laughing) Parca am citit un al doilea eu. Mai ales la faza cu cheile si zdrentele. laughing))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca e cum zici tu, nu te merita. De aici tragi singur concluzia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu esti de vina. Mai esti si prostalau pe deasupra. Nu cine face nazuri e de vina, ci cel care ii permite sa faca nazuri e cel vinovat. Ai doua optiuni, ori iti pui prietena la punct (asta daca te hotarasti sa si o ierti ca te insala) ori mergeti pe drumuri diferite. Si cum e cam evident ca nu esti suficient de puternic/inteligent sa o pui la punct, nu ai decat a doua optiune. Dar nici asta nu o vei face, pentru ca si pentru asta trebuie tarie de caracter. Asa ca iti spun eu ce vei face, te vei complace in situatia asta, vei accepta sa ramai carpa ei pana cand ea isi va gasi altul mai bun. Chiar daca ala o va bate sau, va insela si o va trata ca pe o fiinta inferioara va alege sa ramana cu el. Pentru ca ala macar va fi barbat, adica exact ceea ce nu esti. Orice barbat care spune ca isi respecta femeia in timp ce aceasta il trateaza ca pe o carpa, nu e un barbat, e un sclav. Si va avea soarta oricarui sclav...

Asa ca investeste bani in servetele pentru ca te asteapta multe nopti de bazaiala si regrete. Nu-ti face griji, vei realiza la un moment dat cat de prost ai fost. Evident, asta se va intampla cand va fi prea tarziu.

| kandaraki a răspuns:

Si ce daca ai 2 mii euro salariu? tu crezi ca poti tine alaturi orice fata doar cu bani? esti fraier - iata ce esti tu. Te lauzi cu salariu in schimb altceva nu ii poti oferi fetei, ea vrea atentie, sa nu se plictiseasca cu tine.

| iosif2650 explică (pentru kandaraki):

Nu ma laud cu salariu, am zis ca, cu un salariu de 2000 tot nu e bine,vrea mai mult.
nu am zis ca nu ii dau atentie sau mai stiu eu ce,din contra,ii dau prea multa atentie,tot timpul ea e pe primul loc, incer sa ii fac totul pe plac, mereu am facut asta, o respect, o iubesc etc.
niciodata nu m-am laudat si nici nu am incercat sa tin pe cineva langa mine cu bani!

| kandaraki a răspuns (pentru iosif2650):

Atunci ea se foloseste de tine, cam asta reiese!

| Creierash a răspuns:

Imi pare rau sa iti spun, dar e cam gata.
In general asemenea comportament apare cand are pe altcineva, si incearca sa forteze nota si sa te faca sa nu regreti prea mult daca va despartiti. Stiu ca este greu pentru tine si ca tii mult la ea. Singura optiune in acest caz este sa o tragi de mana intr-o seara si sa purtati o discutie intre 4 ochi foarte serioasa. Ii spui ce te deranjeaza la ea. Ii spui ce nu iti convine. Ii spui ca vrei sa indrepti cumva situatia si ca vrei sa vezi din partea ei acelasi comportament.
Foarte important: in acea discutie sa o intrebi si tu concret ce nu ii convine. Pune piciorul in prag si spune-i ca nu o inghiti pe aia cu "banii". Atentie la ce reactii are. Daca te ia in serios, atunci va fi usor surprinsa de curajul si de discutia aceasta imprevizibila oarecum "socanta", "neasteptata". Daca nu te ia in serios, si continua sa o tina pe a ei, sa te certe, sa tipe, sa iti reproseze, atunci, imi pare rau sa iti spun, dar ea nu mai simte pentru tine ce simti tu pentru ea. Va trebui sa gandesti la rece in acel caz. Eventual o intrebi daca vrea sa mai continue.

| ingerinaripat a răspuns:

Daca eram in locul tau o trimiteam la munca,asta in cazul in care nu lucreaza, sau poate are pe altul de reactioneaza asa. Spune-i asa :,, Asta-i casa, aia e ușa, ce alegi? Sau pur si simplu o dai afara din casa, nu are rost sa traiesti cu o astfel de persoana, inteleg ca ti-e greu sa renunti la ea, dar fete sunt destule.